Uchazeči o Hrad vykazují i náklady na jízdné nebo výrobu videí

Praha - Pomoc od spolupracovníků a dobrovolníků, náklady na jízdné nebo výrobu videí vykazují prezidentští kandidáti jako takzvané bezúplatné plnění. Vyplývá to z informací zveřejněných na volebních stránkách uchazečů o post prezidenta.

Do dnešní půlnoci musí kandidáti na oficiálních stránkách uvést jména všech lidí, kteří jim na kampaň přispěli penězi i bezúplatným plněním. Do 18:30 tak učinila pouze část z nich.

Uchazeči o Hrad mohou v prvním kole utratit 40 milionů, dalších deset pak po postupu do druhé kola. Před pěti lety měl nejnákladnější kampaň tehdejší vítěz Miloš Zeman. Na volby vydal asi 37,2 milionu. Jeho nejvážnější soupeř Karel Schwarzenberg výdaje vyčíslil na 36,3 milionu. Náklady Jana Fischera, který skončil na třetím místě, byly asi o 11 milionů nižší.

Zatím podle dostupných informací nejvíc za kampaň zaplatil Michal Horáček, utratil ze svého přes 29 milionů korun. O dva miliony korun méně stála dosud kampaň Jiřího Drahoše. Současný prezident Miloš Zeman dosud náklady na kampaň, kterou za něj vedou jeho spolupracovníci, nezveřejnil. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčka kampaň ve prospěch Zemana musela stát desítky milionů korun vzhledem k billboardům a online reklamě.

Horáček podle svého webu do konce loňského roku za kampaň utratil 29,4 milionu korun. Náklady si hradí sám. Dalších 250.000 účtuje jako takzvané bezúplatné plnění, což může být třeba bezplatný pronájem nebo výpomoc dobrovolníků. Jeden z favoritů voleb Drahoš vybral od sponzorů i příznivců asi 33,5 milionu korun, zaplatil z nich přes 27 milionů. Veškeré zákonné požadavky plánuje do půlnoci splnit.

Markovi Hilšerovi příznivci zejména na nižších částkách poslali necelých 700.000 korun, utratil téměř polovinu. Na bezúplatném plnění vyúčtoval dalších více než 800.000 korun například za práci dobrovolníků, za zřízení webových stránek nebo natočení videí. Pavlu Fischerovi přišlo na transparentní účet asi 6,4 milionu korun, z částky má stále k dispozici přes 900.000 korun.

Vratislav Kulhánek vybral asi 6,5 milionu korun, většinu peněz mu poslal Pavel Sehnal, obnovitel ODA, za kterou Kulhánek kandidoval. Společně s bezúplatným plněním ho tak kampaň dosud stála přes sedm milionů korun. V poslední době nejvíce peněz mířilo na účet Mirka Topolánka. Podařilo se mu vybrat již téměř deset milionů korun, z toho zaplatil šest milionů. Jiří Hynek vybral necelých 400.000 korun. Jako nepeněžní plnění vykazuje asi 280.000 korun, částečně od spolupracovníků ze strany Realisté.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Volby 2018 Michal Horáček Jiří Drahoš Marek Hilšer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy