Bursíka rozhořčila Topolánkova slova o tom, že je Lisabon mrtvý

Praha - Předsedu Strany zelených Martina Bursíka rozhořčila slova šéfa ODS Mirka Topolánka, který označil v sobotu ve Varšavě Lisabonskou smlouvu za mrtvý dokument bez ohledu na to, zda bude ratifikován, nebo ne. Pro zelené je to otřesné vyjádření a šokující zpráva, řekl Bursík.

"Může to být čteno jediným způsobem. Topolánek vzkazuje voličům ODS, že hlas pro ni ve volbách do Evropského parlamentu je hlas pro euroskeptickou stranu," zdůraznil Bursík. Podle něho jde o velmi vážný vzkaz. Dokud byl Topolánek jako premiér předsedou Evropské rady, držel se podle Bursíka zpět. "Nyní se vrací ke kořenům ODS," podotkl šéf zelených.

Topolánek byl ve Varšavě na předvolebním sjezdu konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského, účastnil se jí také šéf britských konzervativců David Cameron. Politici si prý notovali, zejména pokud se jednalo o vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu.

Podle Bursíka se ODS v europarlamentu tímto krokem izoluje. "PiS je fundamentalistická strana, která je například pro zákaz potratů a kriminalizuje homosexuály," upozornil Bursík.

Topolánek v projevu mimo jiné prohlásil, že Lisabonská smlouva neodpovídá evropské realitě 21. století a že opravdová diskuse, v níž se rozhodne o budoucím směřování EU, je teprve před námi. Podle předsedy ODS stojí Evropa před možností výběru dvou možností - buď se vydá cestou budování jakéhosi jednotného státu, nebo bude spíše nějakým otevřeným a pružným orgánem.

Související

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman dorazil na Zemi živitelku, kritizoval Bursíka. Ozval se i Klaus

Prezident Miloš Zeman dnes na úvod největšího českého agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích apeloval na zdravý rozum v boji s kůrovcem. Vymezil se proti tvorbě divočiny z hospodářských lesů, například na Šumavě. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek poděkovali zemědělcům. Úroda podle nich nich bude spíše průměrná.

Více souvisejících

Martin Bursík Mirek Topolánek lisabonská smlouva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy