Zeman že je vlastenec? Rozprodal co mohl, zahraničí dal i Krtečka

S blížícím se druhým kolem prezidentských voleb se budou s největší pravděpodobností fanouškovské tábory Miloše Zemana a Jiřího Drahoše hašteřit, kdo více hájí národní zájmy. Více slyšet jsou hlasy prezidentových voličů. Je tomu ale skutečně tak? Opravdu Miloš Zeman hájí národní zájmy?

V době dezinformačních serverů, různých vlivů a rozdělené společnosti se pokusíme shrnout základní fakta o Miloši Zemanovi, který podle jeho voličů hájí národní zájmy a je skutečný vlastenec. 

Miloš Zeman jako tehdejší premiér vlády posvětil privatizaci Mostecké uhelné a prodal ji americké Appian Group. Podle švýcarských úřadů mohlo jít tehdy o korupci. Důkazy švýcarské prokuratury totiž hovoří o tom, že Zemanova vláda prodala doly za směšnou cenu. Miloš Zeman se však od privatizace distancoval s tím, že doly privatizovala vláda Josefa Tošovského. Toto téma se už řešilo před druhým kolem prezidentských voleb před pěti lety. Podle Romana Češky, tehdejšího šéfa Fondu národního majetku však Zeman neříkal pravdu. "Je to naprostá a vědomá lež Miloše Zemana," uvedl tehdy pro MF DNES bývalý politik s tím, že Tošovského vláda nehrála v privatizaci žádnou roli. 

Pokud máme zůstat u privatizace, pak předseda vlády Zeman prodal banku ČSOB belgické KCB bank. Vstup belgické banky si však obě zúčastněné strany pochvalovaly. V červenci 1999 poklepal tehdejší premiér Miloš Zeman na základní kámen při příležitosti zahájení stavby dálnice D47. Projekt za 125 miliard korun byl přidělen izraelské firmě bez výběrového řízení v roce 2002 před koncem mandátu Zemanovy vlády. Samotná stavba oficiálně začala až o rok později později. Milan Šimonovský - nový ministr dopravy ve vládě Vladimíra Špidly - však zakázku zrušil a vybral jiného dodavatele kvůli potenciální korupci, která kauzu obestírala. 

Zeman pravděpodobně stál i za přeběhnutím poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michaly Pohanky, když podpořili v hlasování o důvěře vládu Mirka Topolánka v roce 2007 tím, že odešli ze sálu. Díky tomu získal Topolánkův kabinet podporu. Je známo, že poslanci Melčák a Pohanka měli blízko k Miloši Zemanovi, který cítil ke straně zášť. V kuloárech se spekulovalo, že se Zeman dohodl s lobbistou Markem Dalíkem, který nyní sedí ve vězení, na dodávkách paliva pro ČSA od Lukoilu výměnou za přeběhnutí zmíněných poslanců, na které měl Zeman vliv. Chování obou poslanců a Miloše Zemana ostře kritizoval i bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek.

O tom, jaký je Miloš Zeman vlastenec, jak ho nazývá například poslanec KSČM Josef Skála, se lze přesvědčit i na tak "banálním" příkladě, jako je animovaná pohádka. Správně. Asi víte, o čem je řeč. Miloš Zeman uzavřel v Číně pár obchodních transakcí, to je všeobecně známá věc. Už se ale zapomíná na to, že tehdy v čínské televizi propagoval postavu Krtečka.

Národní poklad nakonec vnučka českého výtvarníka Zdeňka Milera prodala čínské televizi CCTV. Firma Terezy Milerové Little Mole uzavřela s televizí kontrakt na výrobu více jak padesáti dílů seriálu, ve kterých Krteček mluví a přátelí se s Pandou. Vznikl z toho animovaný seriál Krtek a Panda, který má například na Československé filmové databázi hodnocení 21 %. A pokud se zamyslíte, tak uhádnete i tuzemskou televizi, která v současnosti nový animovaný seriál pro děti vysílá. Je to samozřejmě TV Barrandov, spřízněná televize Miloše Zemana. 

"Myslím si, že můj dědeček by byl na naši práci hrdý," sdělila Tereza Milerová divákům na Pražském hradě, kterým byl promítnut první díl seriálu Krtek a Panda. Zdeněk Miler se dušoval, že nechce žádné pokračování Krtečka, natož aby se jeho další příběhy odehrávaly v Číně. Toliko k vlastenectví. 

Související

Soud, ilustrační foto

Milerova vnučka stáhla dovolání ve sporu o licenci ke Krtečkovi

Vnučka výtvarníka Zdeňka Milera Karolína stáhla dovolání proti rozhodnutí o neplatnosti licenční smlouvy, na jejímž základě poskytovala povolení k výrobě produktů s pohádkovým Krtečkem. ČTK to dnes sdělil Jiří Matzner, právník správkyně Milerova dědictví Mileny Fischerové. Podle jeho informací uzavřeli umělcovi dědicové ohledně rozdělení dědictví včetně práv ke Krtečkovi dohodu, jejíž obsah ale Matzner nezná.
Nejvyšší soud České republiky

Tahanice o Krtečka: Nejvyšší soud odmítl dovolání dcery Zdeňka Milera

Nejvyšší soud odmítl dovolání výtvarnice Kateřiny Milerové, které obecné soudy zakázaly dále vydávat její knihu Krtek na návštěvě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Milerová se dovoláním domáhala zrušení rozhodnutí pražského vrchního soudu z loňského září, podle kterého není platná licenční smlouva uzavřená mezi výtvarnicí a jejím otcem, autorem kresleného Krtečka Zdeňkem Milerem.

Více souvisejících

Zdeněk Miler Miloš Zeman Jiří Drahoš akademie věd Mostecká uhelná Krtek a Panda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy