Praha - Poslencká sněmovna dnes rozhoduje o vydání lídrů vládního hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k policejnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Vinu popírají, stíhání má podle nich politické motivy. Navzdory tomu oba uvedli, že vydáni být chtějí.
Loni v září dolní komora oba poslance v kauze padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo ke stíhání vydala. Rozhodla zhruba po sedmihodinové, často bouřlivé debatě. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek obhajobou poslaneckého mandátu v říjnových volbách nabyli imunitu v plném rozsahu. Policie v případu obvinila i dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.
Informace ke kauze podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila zakládají důvodné podezření, že byl spáchán trestný čin. "Jediný, kdo může rozhodnout, je nezávislý soud," uvedl dnes. Kauza podle TOP 09 oslabuje pozici premiéra Babiše na české politické scéně, ale i pozici celé České republiky v zahraničí.
"Vzhledem k délce toho vydávání, těm průtahům a obstrukcím, si myslíme, že ve veřejném prostoru zaznělo úplně všechno. Nemáme v úmyslu cokoli opakovat při jednání Sněmovny. Vystoupíme, jen kdybychom museli reagovat na nějaký laciný výpad," uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Babiš podle hnutí Starostové a nezávislí blokuje tři měsíce jednání Sněmovny a sestavení demokratické vlády tím, že zdržuje svoje vydání. Při dnešním jednání dolní komory budou poslanci STAN hlasovat pro jeho vydání. Předseda klubu STAN Jan Farský připomenul, že Babiš i Faltýnek v úterý oznámili, že své vydání podpoří. V této souvislosti obvinil další poslance ANO ze servility.
"Oni budou proti vydání, neumím toto servilní chování pochopit," uvedl. Dodal, že se možná jedná o otevřená vrátka pro zvrácení situace. Místopředseda STAN Vít Rakušan uvedl, že mandátový a imunitní výbor potvrdil, že stíhání nemá politický rozměr. "Obloukem jsme se vrátili k tomu, co jsme říkali celou dobu: že to není spolek vyšetřovatelů, mají pouze posoudit, zda něco brání vydání," konstatoval.
Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) budou dnes hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka. Novinářům to řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a zároveň odmítl, že by hnutí uzavíralo zákulisní dohody s ANO ohledně vydání či nevydání obou politiků vládního uskupení.
Fiala upozornil, že on i předseda SPD Tomio Okamura hlasovali pro vydání Babiše a Faltýnka už v předchozím volebním období. Předseda poslanců SPD také uvedl, že trestní obvinění komplikuje pozici Babiše před vyjednáváním o nové vládě. "Politické strany ve Sněmovně mají problém jít do vlády s trestně obviněným premiérem, my to včera (ve čtvrtek) řekli také. Bude záležet na hnutí ANO, jak se k tomu postaví a jak to bude řešit," řekl Fiala.
Piráti jsou rádi, že dnes Sněmovna zřejmě ukončí jednání o vydání Babiše a Faltýnka. Po dvou měsících obstrukcí se může věnovat legislativní práci, řekl na tiskové konferenci šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že neexistují nosné důvody, proč by se měla na případ uplatňovat imunita. Jako člen mandátového a imunitního výboru, který v úterý vydání obou politiků doporučil, Michálek uvedl, že Babiš nepřinesl informace, které by opravňovaly Sněmovnu k použití imunity. Babiš podle něj na výboru zpochybňoval nezávislost vyšetřovatele Pavla Nevtípila, žádné relevantní indicie ale nepředložil. "Jsme přesvědčeni, že věc má rozhodnout nezávislý soud, nejsou dány důvody pro výjimku," uvedl s tím, že v Česku mají všichni občané rovnost před zákonem a imunita je výjimka, u které je třeba posoudit její důvody.
Související
Volby by vyhrálo hnutí ANO. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé a komunisté
Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit
Poslanecká sněmovna , Andrej Babiš , Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) , top 09 , Starostové a nezávislí (STAN) , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
před 55 minutami
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 1 hodinou
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 2 hodinami
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 2 hodinami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 2 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 3 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 4 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 4 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 5 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 5 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 5 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 6 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 7 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Zdroj: Jakub Jurek