Fischer osobně podpoří Drahoše ve volební kampani, potkají se v Brně

Brno - Bývalý diplomat Pavel Fischer osobně podpoří Jiřího Drahoše ve volební kampani, připojí se k němu na nedělním setkání s voliči v Brně. Přidají se k nim i Michal Horáček a Marek Hilšer. Na stranu Miloše Zemana se naopak postavil Petr Hannig

Na Drahošovu stranu se už po sobotním sečtení výsledků prvního kola hlasování o novém prezidentovi přiklonili Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek a Vratislav Kulhánek. Především Horáček, Hilšer a Fischer mu také přislíbili v dalším boji o Hrad pomoc. Horáček Drahošovi přenechal třeba velkoplošné reklamní plochy, dnes na první z nich na pražské Jižní spojce byly doplněny nápisy "Volte Drahoše".

"Doporučení k volbě Jiřího Drahoše ve druhém kole jsme kromě médií směřovali také k našim dobrovolníkům, z nichž se mnozí do kampaně Jiřího Drahoše již zapojili," poznamenala dnes Fischerova mluvčí Alena Ježková.

V Brně se Drahoš setká s veřejností po poledni v budově Semilasso na Palackého třídě, kam ho přijedou podpořit Horáček, Hilšer a Fischer. Drahoš poznamenal, že minimálně s částí z nich se poté vydá do Ostravy, kde budou s lidmi debatovat v Divadélku pod věží.

V sobotu pojede do Nového Města na Moravě, kde bude ráno debatovat se studenty gymnázia a s občany, podpořit ho přijde třeba horolezec Radek Jaroš. Poté se přesune do Zlínského kraje, kde se setká se zaměstnanci továrny Alucast v obci Tupesy, navštíví také obce Břestek a Blatničku, kde se zúčastní klání o nejlepší kysané zelí na Slovácku. Den zakončí v Uherském Hradišti účastí na reprezentačním plesu.

Bývalí soupeři Drahoše podpoří i jinak. "Doporučení k volbě Jiřího Drahoše ve druhém kole jsme kromě médií směřovali také k našim dobrovolníkům, z nichž se mnozí do kampaně Jiřího Drahoše již zapojili," poznamenala Fischerova mluvčí Alena Ježková. Fischer se podle ní s Drahošem také osobně na počátku týdne setkal.

Hilšer na svém webu zveřejnil výzvu, ve které označil Drahoše za "tu chtěnou změnou na Hradě". Své podporovatele vyzval, aby o tom přesvědčovali voliče. Drahoše podporuje i na sociálních sítích pod heslem "Společně to dáme".

Jiří Hynek se chce rozhodnout až po debatě v České televizi, která se uskuteční ve čtvrtek. Zároveň Zemanovi a Drahošovi napsal dopis. Zemana se v něm ptá, jestli si po případné výhře ponechá v týmu kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, zda je pro přijetí eura a pro reformu EU. Drahošovi poslal otázky, jakou úlohu by měl po jeho zvolení jeho spolupracovník Jakub Kleindienst, kterého spojuje se středočeským exhejtmanem Davidem Rathem. Chce také vědět, jaká role by byla třeba kněze Tomáše Halíka nebo politiků Ivana Gabala či Petra Pitharta, kteří mu vyjádřili podporu. I na něj pak směřuje otázky o euru, EU či migraci.

Zatímco Zeman se nyní podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka soustředí na přípravu na televizní debaty, Drahoš jezdí za svými voliči do regionů. V sobotu pojede na Zlínsko, v neděli bude mimo jiné v Brně. Ve Zlínském kraji chce ráno debatovat se studenty gymnázia a s občany, podpořit ho přijde třeba horolezec Jaroš.

Související

Více souvisejících

Pavel Fischer Jiří Drahoš Miloš Zeman prezidentské volby 2018 prezidentská kampaň Marek Hilšer Michal Horáček

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy