Zeman uráží lidi, nepřizná chybu a je vulgární, opřel se do prezidenta profesor

Praha - Podle profesora imunologie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy, Václava Hořejšího, je zvláštní, že prezident Miloš Zeman je pro leckteré voliče zastáncem těch chudších vrstev, třebaže pro jejich blaho ve své funkci nic neudělal.

"Nevšiml jsem si ale, že by se skutečně zasazoval o zájmy těchto lidí (hlavně těch třeba dolních dvou milionů), že by systematicky upozorňoval na jejich problémy a navrhoval, resp. prosazoval opatření, která by jim pomáhala," uvedl na svém blogu profesor Václav Hořejší. Molekulární imunolog k tomu dodal, že dle jeho názoru prezident Miloš Zeman ani neangažoval pro řešení obřího problému sociálního bydlení, vyloučených lokalit, bezdomovců, exekucí a dluhových pastí. 

Hořejší připisuje Miloši Zemanovi i schválení několika problematických privatizačních projektů. Jmenovitě třeba kauzu OKD, ve které byl na úkor desetitisíců zaměstnanců velkoryse "obdarován" Zdeněk Bakala. Je třeba dodat, že politicky odpovědným má být tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. Hořejší si rovněž nevšiml, že by Miloš Zeman odsoudil útok Spojených států amerických na Irák. Jako někdejší premiér vlády odsouhlasil útok NATO proti Jugoslávii. "Jako snad jediný vrcholný představitel demokratického státu nadšeně uvítal volební vítězství Donalda Trumpa. Trapné byly některé jeho projevy oddanosti čínským představitelům," míní bývalý ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.

Současná hlava státu dle Hořejšího demagogicky operuje s problémem migrantů a uprchlíků, jako kdyby naší zemi hrozilo nějaké vážné nebezpečí. Nejvíce jej ale dráždí skutečnost, že používá "odporná" hesla na billboardech, kde se vymezuje proti imigrantům a Jiřímu Drahošovi. Nechápe, jak se může vrcholný politik jeho formátu chlubit tím, že uráží lidi, neomluví se za chybu, nebo že používá vulgární slova. "Zdá se, že ta údajná Zemanova blízkost "obyčejným lidem" se omezuje hlavně na okázalé předvádění záliby v bůčku, slivovici, cigaretách a vulgaritách, a podlézání hluboce zakořeněným xenofobním instinktům (bohužel velké) části tohoto národa," míní profesor Hořejší.

Molekulární imunolog přiznal, že Miloše Zemana respektoval. V prvním kole přímé volby prezidenta před pěti lety volil Jiřího Dienstbiera, ve druhém volit nešel. Přesto doufal, že se Miloš Zeman ve funkci bude chovat rozumně, velkoryse, důstojně a stane úctyhodným prezidentem. "Pravý opak byl pravdou. Pevně proto doufám, že na druhé období už zvolen nebude," přeje si profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy.

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti covidu by měla vláda přijmout

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti šíření covidu-19 by měla vláda v demisi ve čtvrtek přijmout. Někteří, například vakcinolog Roman Chlíbek, jenž vede odbornou skupinu vznikající vlády, nebo imunolog Václav Hořejší podporují bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Podle molekulárního biologa Libora Grubhoffera je namístě přísnější rakouský model, který počítá s lockdownem neočkovaných.

Více souvisejících

Václav Hořejší Miloš Zeman prezidentské volby 2018 imigrace Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy