Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti covidu by měla vláda přijmout

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti šíření covidu-19 by měla vláda v demisi ve čtvrtek přijmout. Někteří, například vakcinolog Roman Chlíbek, jenž vede odbornou skupinu vznikající vlády, nebo imunolog Václav Hořejší podporují bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Podle molekulárního biologa Libora Grubhoffera je namístě přísnější rakouský model, který počítá s lockdownem neočkovaných.

Další v odpovědích pro ČTK doporučují zaměřit se na testování, řádnou kontrolu potvrzení o testu, prodělání nákazy nebo očkování (O-T-N), změny v karanténách nebo domácí léčbu pacientů.

Vláda v pondělí večer tři hodiny jednala o tom, jakým způsobem protiepidemická opatření zpřísnit. Do čtvrtka, kdy chce rozhodnout, má ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) rozpracovat tři varianty řešení. Nejméně přísná počítá s tím, že by se jako covidový certifikát neuznávaly antigenní testy, ale jen laboratorně vyhodnocované testy PCR.

Přísnější takzvaný bavorský model ruší možnost prokázat se negativním testem jakéhokoliv typu. V Bavorsku tak lidé, kteří nejsou očkováni, podle platných pravidel nemohou například do restaurací, hotelů nebo na kulturní a sportovní akce. Nejpřísnější, takzvaný rakouský model by pak zaváděl omezení pohybu neočkovaných lidí, mohli by jen na nutné nákupy nebo do práce či do školy.

"S ohledem k vážnosti situace jsem pro rakouský model s minimální dobou trvání dva až tři týdny," uvedl na dotaz ČTK ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. Také by doporučoval zavést karanténu i pro očkované členy domácností, ve kterých je někdo v izolaci s covidem-19. Podle současných pravidel mohou například rodiče nakažených dětí chodit dál do práce nebo sourozenci do školy, pokud nemají příznaky.

"Vzhledem k rostoucí zátěži nemocnic jsou potřebná razantní opatření a kterákoliv z uvedených variant bude mít naši podporu," napsal ČTK předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý, který je zároveň členem poradní klinické skupiny ministerstva zdravotnictví.

Podle názoru ústavních právníků by pro přenesení rakouských omezení do Česka bylo nutné vyhlásit nouzový stav, protože pandemický zákon tak přísná omezení neumožňuje. Proti rakouskému modelu se vyslovil ve svém stanovisku pro ministerstvo zdravotnictví i AntiCovid tým budoucí vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN.

Proti tak přísným omezením je podle svého vyjádření z minulého týdne také Mezioborová skupina pro protiepidemické situace (MeSES) vedená epidemiologem Petrem Smejkalem. Doporučovala zejména obnovení plošného testování ve školách a firmách a zvýšit finanční dostupnost testů, které si neočkovaní dospělí musí od začátku listopadu platit.

"Osobně bych preferoval zachování prioritně PCR testů, ale z kapacitních důvodů i odborně odebíraných antigenních testů vyhodnocovaných kvalifikovanou osobou," řekl na dotaz ČTK epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem MeSES. Zároveň je podle něj třeba kontrolovat covidové certifikáty elektronicky podle QR kódu, nejen pohledem na papírové potvrzení nebo displej telefonu.

S přísnější kontrolou certifikátů souhlasí i infektolog Pavel Dlouhý. "Je také potřebné vysvětlit veřejnosti, že cílem není jen zvýšení tlaku na neočkované, ale zejména menší počet lidí a kontaktů ve veřejných prostorech, kde se významně zvýšilo riziko nákazy," doplnil. Podle imunologa Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR je třeba co nejdříve nařídit očkování proti covidu-19 jako povinné. S tím ale ani současná, ani budoucí vláda nesouhlasí.

Podle odborníků je důležité, aby se nakažení dokázali léčit doma. Podle imunologa Vojtěcha Thona je zásadní se zaměřit na domácí léčbu nakažených koronavirem lékařem tak, aby nezahlcovali nemocnice a byli zavčas léčeni. Podle něj by jim měl lékař vyšetřit krevní srážlivost, krevní obraz a prozánětlivé znaky. Podávat by jim měl běžně dostupné léky a případně právě léky proti krevní srážlivosti.

"Ostatní opatření jsou za současných okolností již pouze podpůrná. Za daného stavu již nezabrání šíření viru a navíc jsou velmi nákladná," doplnil.

S potřebností sledování krevní srážlivosti souhlasí i biolog Omar Šerý, na twitteru napsal, že je vhodné sledovat hladinu kyslíku v krvi pulzním oxymetrem, kontrolovat teplotu a hladinu glukózy. Lékaři by také měli při podezření na zánět plic provést jejich rentgen.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Roman Chlíbek (vakcinolog) Václav Hořejší Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy