Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti covidu by měla vláda přijmout

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti šíření covidu-19 by měla vláda v demisi ve čtvrtek přijmout. Někteří, například vakcinolog Roman Chlíbek, jenž vede odbornou skupinu vznikající vlády, nebo imunolog Václav Hořejší podporují bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Podle molekulárního biologa Libora Grubhoffera je namístě přísnější rakouský model, který počítá s lockdownem neočkovaných.

Další v odpovědích pro ČTK doporučují zaměřit se na testování, řádnou kontrolu potvrzení o testu, prodělání nákazy nebo očkování (O-T-N), změny v karanténách nebo domácí léčbu pacientů.

Vláda v pondělí večer tři hodiny jednala o tom, jakým způsobem protiepidemická opatření zpřísnit. Do čtvrtka, kdy chce rozhodnout, má ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) rozpracovat tři varianty řešení. Nejméně přísná počítá s tím, že by se jako covidový certifikát neuznávaly antigenní testy, ale jen laboratorně vyhodnocované testy PCR.

Přísnější takzvaný bavorský model ruší možnost prokázat se negativním testem jakéhokoliv typu. V Bavorsku tak lidé, kteří nejsou očkováni, podle platných pravidel nemohou například do restaurací, hotelů nebo na kulturní a sportovní akce. Nejpřísnější, takzvaný rakouský model by pak zaváděl omezení pohybu neočkovaných lidí, mohli by jen na nutné nákupy nebo do práce či do školy.

"S ohledem k vážnosti situace jsem pro rakouský model s minimální dobou trvání dva až tři týdny," uvedl na dotaz ČTK ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. Také by doporučoval zavést karanténu i pro očkované členy domácností, ve kterých je někdo v izolaci s covidem-19. Podle současných pravidel mohou například rodiče nakažených dětí chodit dál do práce nebo sourozenci do školy, pokud nemají příznaky.

"Vzhledem k rostoucí zátěži nemocnic jsou potřebná razantní opatření a kterákoliv z uvedených variant bude mít naši podporu," napsal ČTK předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý, který je zároveň členem poradní klinické skupiny ministerstva zdravotnictví.

Podle názoru ústavních právníků by pro přenesení rakouských omezení do Česka bylo nutné vyhlásit nouzový stav, protože pandemický zákon tak přísná omezení neumožňuje. Proti rakouskému modelu se vyslovil ve svém stanovisku pro ministerstvo zdravotnictví i AntiCovid tým budoucí vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN.

Proti tak přísným omezením je podle svého vyjádření z minulého týdne také Mezioborová skupina pro protiepidemické situace (MeSES) vedená epidemiologem Petrem Smejkalem. Doporučovala zejména obnovení plošného testování ve školách a firmách a zvýšit finanční dostupnost testů, které si neočkovaní dospělí musí od začátku listopadu platit.

"Osobně bych preferoval zachování prioritně PCR testů, ale z kapacitních důvodů i odborně odebíraných antigenních testů vyhodnocovaných kvalifikovanou osobou," řekl na dotaz ČTK epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem MeSES. Zároveň je podle něj třeba kontrolovat covidové certifikáty elektronicky podle QR kódu, nejen pohledem na papírové potvrzení nebo displej telefonu.

S přísnější kontrolou certifikátů souhlasí i infektolog Pavel Dlouhý. "Je také potřebné vysvětlit veřejnosti, že cílem není jen zvýšení tlaku na neočkované, ale zejména menší počet lidí a kontaktů ve veřejných prostorech, kde se významně zvýšilo riziko nákazy," doplnil. Podle imunologa Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR je třeba co nejdříve nařídit očkování proti covidu-19 jako povinné. S tím ale ani současná, ani budoucí vláda nesouhlasí.

Podle odborníků je důležité, aby se nakažení dokázali léčit doma. Podle imunologa Vojtěcha Thona je zásadní se zaměřit na domácí léčbu nakažených koronavirem lékařem tak, aby nezahlcovali nemocnice a byli zavčas léčeni. Podle něj by jim měl lékař vyšetřit krevní srážlivost, krevní obraz a prozánětlivé znaky. Podávat by jim měl běžně dostupné léky a případně právě léky proti krevní srážlivosti.

"Ostatní opatření jsou za současných okolností již pouze podpůrná. Za daného stavu již nezabrání šíření viru a navíc jsou velmi nákladná," doplnil.

S potřebností sledování krevní srážlivosti souhlasí i biolog Omar Šerý, na twitteru napsal, že je vhodné sledovat hladinu kyslíku v krvi pulzním oxymetrem, kontrolovat teplotu a hladinu glukózy. Lékaři by také měli při podezření na zánět plic provést jejich rentgen.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Roman Chlíbek (vakcinolog) Václav Hořejší Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy