Ostře sledovaná debata: Zeman ani Drahoš neříkali o uprchlících pravdu. Kdo mlžil víc?

Praha - Včerejší prezidentskou debatu na televizi Prima opět hodnotil Demagog.cz. Ten analyzuje konkrétní výroky politiků a na základě ověřování určí, zda jsou pravdivé, nepravdivé či zavádějící. Podle webu oba kandidáti včera mluvili většinou pravdu. Přesto ale zazněla i nepravdivá a zavádějící tvrzení. Z úst Miloše Zemana desetkrát, od Jiřího Drahoše dvakrát. V čem oba pánové nemluvili pravdu?

Hned v úvodu debaty přišel Miloš Zeman s tvrzením, že všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na našem území neměli umisťovat migranty, jedinou výjimkou je Jiří Drahoš. Výrok je ale hodnocen jako nepravdivý. Server upozorňuje, že v žádném veřejném ani jiném vystoupení se Drahoš pro přijímání uprchlíků nevyslovil a nelze tak uvádět, že jeho názor je něčím odlišný od názorů většiny českých politiků.

Jiří Drahoš se též dopustil nepravdivých výroků. Uváděl například Zemanův údajný citát z roku 1999. Tehdejší premiér měl dle Drahoše říci, že Česká republika může přijmout až 5000 uprchlíků z řad kosovských Balkánců. Demagog.cz poukazuje na to, že podobný výrok tehdy skutečně zazněl, jeho autorem ovšem nebyl Zeman. Pronesl jej tehdejší Zemanův ministr zahraničí Jan Kavan.

Prezident Zeman dále přišel s tvrzením, že o Drahošovi ve svých vystoupeních téměř nemluvil, a že toto odmítl i během debaty na Nově. Server ale dokazuje, že Zeman se k Drahošovi vyjadřoval poměrně často. Namátkou uvádí Zemanův výrok během debaty na Barrandově, výroky během návštěvy Jihomoravského kraje, rozhovor pro Parlamentní listy, Zemanovo Vánoční poselství, nebo jeho projev na sjezdu SPD. Samostatnou kapitolou pak je, že o Jiřím Drahošovi velice často mluví prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

Oba kandidáti se střetli i v otázce zda BIS ve svých zprávách píše, či nepíše o ovlivňování sněmovních voleb ze strany Ruska. Zeman tvrdí, že tajná služba publikovala zprávu, v níž uvádí, že o žádném ovlivnění nemá informace. Drahoš naopak uváděl, že ve zprávě BIS se jasně mluví o ovlivnění voleb zahraničními rozvědkami.

Jak píše Demagog.cz, ve zprávě BIS není nikde vysloveně napsáno, že by zahraniční tajné služby ovlivňovaly sněmovní volby. Drahošův výrok je tak hodnocen jako nepravdivý. Na druhou stranu ale BIS ve své zprávě píše, že „ruskými prioritami pro rok 2016 byly vlivové a zpravodajské operace vedené v rámci či na podporu hybridní kampaně“. Dále se v ní uvádí, že „v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR“. Zemanův výrok je proto hodnocen jako zavádějící.

Zeman mluvil i o smlouvě Dublin IV. Již v předchozí debatě uvedl, že by jí nepodepsal, i když ve skutečnosti prezident nic takového ani nedělá. Včera na Primě pak k celé věci dodal, že podle Ústavy prezident podepisuje mezinárodní smlouvy. V tom má Zeman pravdu. Potíž je ale v tom, že Dublin IV., o němž Zeman mluví, není mezinárodní smlouvou, nýbrž nařízením. A to prezident nepodepisuje. Výrok tak byl dle Demagoga.cz zavádějící.

Zeman se nepřesně vyjádřil i k tématu církevních restitucí. V debatě pronesl, že církevní restituce byly přijaty o jeden hlas. Mělo navíc jít o hlas trestně stíhaného poslance. Je pravda, že tehdejší poslanec Pekárek hlasoval pro zákon. Pekárek byl i následně v jiné věci trestně stíhán. Pro zákon tehdy ale hlasovalo 102 poslanců a pro přijetí zákona jich bylo zapotřebí 101. Čili i kdyby pro něj Pekárek nehlasoval, zákon by byl přijat. Výrok hlavy státu tak byl serverem označen za nepravdu.

U Miloše Zemana bylo během včerejší debaty ohodnoceno 29 výroků. 16 z nich bylo pravdivých, v sedmi případech se Miloš Zeman dopustil nepravdy, 3 jeho vyjádření byla označena jako zavádějící a 2 se nepodařilo ověřit. Jiřímu Drahošovi server hodnotil celkem 14 výroků. Drahoš mluvil dvanáctkrát pravdu a dvakrát nepravdu.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Drahoš demagog.cz prezidentské volby 2018

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy