Ostře sledovaná debata: Zeman ani Drahoš neříkali o uprchlících pravdu. Kdo mlžil víc?

Praha - Včerejší prezidentskou debatu na televizi Prima opět hodnotil Demagog.cz. Ten analyzuje konkrétní výroky politiků a na základě ověřování určí, zda jsou pravdivé, nepravdivé či zavádějící. Podle webu oba kandidáti včera mluvili většinou pravdu. Přesto ale zazněla i nepravdivá a zavádějící tvrzení. Z úst Miloše Zemana desetkrát, od Jiřího Drahoše dvakrát. V čem oba pánové nemluvili pravdu?

Hned v úvodu debaty přišel Miloš Zeman s tvrzením, že všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na našem území neměli umisťovat migranty, jedinou výjimkou je Jiří Drahoš. Výrok je ale hodnocen jako nepravdivý. Server upozorňuje, že v žádném veřejném ani jiném vystoupení se Drahoš pro přijímání uprchlíků nevyslovil a nelze tak uvádět, že jeho názor je něčím odlišný od názorů většiny českých politiků.

Jiří Drahoš se též dopustil nepravdivých výroků. Uváděl například Zemanův údajný citát z roku 1999. Tehdejší premiér měl dle Drahoše říci, že Česká republika může přijmout až 5000 uprchlíků z řad kosovských Balkánců. Demagog.cz poukazuje na to, že podobný výrok tehdy skutečně zazněl, jeho autorem ovšem nebyl Zeman. Pronesl jej tehdejší Zemanův ministr zahraničí Jan Kavan.

Prezident Zeman dále přišel s tvrzením, že o Drahošovi ve svých vystoupeních téměř nemluvil, a že toto odmítl i během debaty na Nově. Server ale dokazuje, že Zeman se k Drahošovi vyjadřoval poměrně často. Namátkou uvádí Zemanův výrok během debaty na Barrandově, výroky během návštěvy Jihomoravského kraje, rozhovor pro Parlamentní listy, Zemanovo Vánoční poselství, nebo jeho projev na sjezdu SPD. Samostatnou kapitolou pak je, že o Jiřím Drahošovi velice často mluví prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

Oba kandidáti se střetli i v otázce zda BIS ve svých zprávách píše, či nepíše o ovlivňování sněmovních voleb ze strany Ruska. Zeman tvrdí, že tajná služba publikovala zprávu, v níž uvádí, že o žádném ovlivnění nemá informace. Drahoš naopak uváděl, že ve zprávě BIS se jasně mluví o ovlivnění voleb zahraničními rozvědkami.

Jak píše Demagog.cz, ve zprávě BIS není nikde vysloveně napsáno, že by zahraniční tajné služby ovlivňovaly sněmovní volby. Drahošův výrok je tak hodnocen jako nepravdivý. Na druhou stranu ale BIS ve své zprávě píše, že „ruskými prioritami pro rok 2016 byly vlivové a zpravodajské operace vedené v rámci či na podporu hybridní kampaně“. Dále se v ní uvádí, že „v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR“. Zemanův výrok je proto hodnocen jako zavádějící.

Zeman mluvil i o smlouvě Dublin IV. Již v předchozí debatě uvedl, že by jí nepodepsal, i když ve skutečnosti prezident nic takového ani nedělá. Včera na Primě pak k celé věci dodal, že podle Ústavy prezident podepisuje mezinárodní smlouvy. V tom má Zeman pravdu. Potíž je ale v tom, že Dublin IV., o němž Zeman mluví, není mezinárodní smlouvou, nýbrž nařízením. A to prezident nepodepisuje. Výrok tak byl dle Demagoga.cz zavádějící.

Zeman se nepřesně vyjádřil i k tématu církevních restitucí. V debatě pronesl, že církevní restituce byly přijaty o jeden hlas. Mělo navíc jít o hlas trestně stíhaného poslance. Je pravda, že tehdejší poslanec Pekárek hlasoval pro zákon. Pekárek byl i následně v jiné věci trestně stíhán. Pro zákon tehdy ale hlasovalo 102 poslanců a pro přijetí zákona jich bylo zapotřebí 101. Čili i kdyby pro něj Pekárek nehlasoval, zákon by byl přijat. Výrok hlavy státu tak byl serverem označen za nepravdu.

U Miloše Zemana bylo během včerejší debaty ohodnoceno 29 výroků. 16 z nich bylo pravdivých, v sedmi případech se Miloš Zeman dopustil nepravdy, 3 jeho vyjádření byla označena jako zavádějící a 2 se nepodařilo ověřit. Jiřímu Drahošovi server hodnotil celkem 14 výroků. Drahoš mluvil dvanáctkrát pravdu a dvakrát nepravdu.

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Drahoš demagog.cz prezidentské volby 2018

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy