Brusel je kolem volby prezidenta zvědavý, kam se ČR vydá dál

Brusel/Praha - V Bruselu je volba českého prezidenta sledována s poněkud menším zaujetím než například vlekoucí se vyjednávání o nové německé vládě. Město, kde sídlí většina institucí EU, čeká na to, jaké budou další české postoje ke klíčovým otázkám, které nyní unie řeší.

"Je to jako vždycky, když nejde o velkou zemi. Dění v ostatních státech EU je vnímáno odtažitěji. Ale pro ty, kdo se o věc zajímají a třeba pro politické lídry je stávající situace celkem zvláštní," řekl dnes ČTK dlouholetý pozorovatel bruselského politického dění a novinář belgického Le Soir Jurek Kuczkiewicz.

Také v belgické metropoli, kde sídlí většina unijních institucí, je páteční a sobotní volba mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem často interpretována jako střet mezi zřejmě proruským a antievropským prezidentem a jeho více prozápadním či proevropským vyzyvatelem. "Politický Brusel" se tak snaží pochopit směr, kterým se letos na jaře Česko v Evropě vydá, upozornil Kuczkiewicz.

Novinář připomněl širší kontext znovu se objevujícího dělení Evropy na staré a nové členské země EU, na západ a východ bloku, například v souvislosti s pohledem na řešení migrační krize. Kuczkiewicz také upozornil na souvislosti prezidentské volby s jmenováním Andreje Babiše předsedou vlády. "Je vnímán jako populista, ale také jako liberál, proevropský, byznysu přející populista, což je celkem složité na pochopení," podotkl novinář.

Na dění kolem volby prezidenta se na jednáních a schůzkách ptají svých českých kolegů diplomaté z dalších unijních států. "Jasně, že se ptají. Ale nemám jim moc co říct, kromě toho, že je to tak 50 na 50," poznamenal jeden z významných českých diplomatů v Bruselu. Podprahově je přitom podle něj jasné, kterého z obou kandidátů by na Pražském hradě většina ostatních zemí unie viděla raději.

Také podle analytika Pietera Cleppeho z bruselského střediska Open Europe není tajemstvím, že představitelé bruselských institucí a mnoha členských zemí "drží palce panu Drahošovi". "Zeman možná není úplně protievropský a svět neskončí, když se k moci dostane někdo k EU kritický. Také v jiných zemích unie vidíte velmi kritické politiky," připomněl Cleppe.

V centrále EU podle bruselského analytika vnímají, že růst podobných politiků je symptomem hlubšího problému v unii, který je třeba řešit. "Možná jsem optimista, ale věřím, že i v Bruselu si někteří lidé myslí, že reformy jsou potřeba," poznamenal Cleppe. Se Zemanem a dalšími euroskeptiky se podle něj sice neshodnou v řešeních, ale na potřebě změn ano. "Občané by měli být s evropským projektem spokojenější," řekl analytik.

Související

Česká televize

Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?

V opravdu horké fázi se již nachází kampaň před prezidentskými volbami, v nichž si občané vyberou nástupce současné hlavy státu Miloše Zemana. Oficiálně už začala i série mediálních debat devítky kandidátů, z nichž někteří však již avizují svou neúčast v řadě diskuzí.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Více souvisejících

prezidentské volby 2018 Miloš Zeman Jiří Drahoš EU (Evropská unie) Brusel Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy