Churchill nebo Chamberlain? Inspirací prezidentským kandidátům mohou být oba

Praha - Příznivci Miloše Zemana odůvodňují svoji volbu v prezidentské volbě tím, že Miloš Zeman se sice rád napije, má tendence se chovat jako hulvát a nežije příliš zdravým životním stylem, nicméně těmito ne příliš pozitivními vlastnostmi oplýval i velký Zemanův vzor, Winston Churchill a jsou to tedy jakési znaky velkého státníka a patriota. Jiří Drahoš se jim zdá být ekvivalentem Neville Chamberlaina, uhlazeného, „politicky korektního“ státníka, jehož „mírotvorná“ politika appeasementu vedla k Mnichovské zradě. Zemanovi příznivci naznačují, že je lepší volit Churchilla než Chamberlaina, tedy je lepší volit Zemana než Drahoše. Je však tato analogie skutečně odpovídající?

Staré pravidlo říká, že jakmile se v politické diskuzi vytáhne Hitler a oponenti se začnou přirovnávat k němu a k jeho blízkému okruhu, končí jakákoliv rozumná debata. V případě Churchilla, Chamberlaina a dalších politiků z „druhého břehu“ není situace o tolik lepší. Lze vůbec svědomitě a bez předsudků srovnávat situaci z 21. století, kdy v středoevropské zemi probíhají volby hlavy státu, která v současném parlamentním systému má jen omezené pravomoci se situací v 20. století, kdy premiéři skomírajícího impéria řešili jak se postavit k mocenským nárokům vzmáhající se velmoci?

Odpůrci muslimských migrantů argumentují, že se nacházíme na prahu třetí světové války. Radikální islám vnímají jako svého druhu nový nacismus, který se svými sny o světovládě ohrožuje jak národní suverenitu států, tak i bezpečí jeho občanů. Zeman, známý svým tvrdými výroky na adresu migrantů a islámu, se jim oplývat rozhodností a „politickou nekorektností“ Churchilla, jehož neochvějné vedení zajistilo přežití Velké Británie. Podle těch příznivců, kteří vnímají Drahoše jako „vítače“, by tento aspirant na prezidentský úřad naopak radikálnímu islámu ustoupil.

Odpůrci Zemana, kteří zároveň se velmi podezřívavě dívají směrem k Rusku, tvrdí přesný opak. Zeman je v jejich pojetí právě Chamberlainem, který uplatňuje politiku appeasementu vůči ruským teritoriálním ambicím a legitimizuje uzmutí Krymu. To Drahoš je pro ně Churchillem. Britský státník se netajil svoji nedůvěrou k Sovětskému svazu a koketoval s myšlenkou další války, jejímž účelem mělo zastavit mocenské ambice komunistické říše. Drahoš, jenž považuje Rusko za bezpečností hrozbu, se jim zdá být českým obezřetným Churchillem.

Při hlubší reflexi výroků a stanovisek obou kandidátů vyjde najevo, že tyto historické a typologické asociace reprezentují spíše přání a předsudky zúčastněných stran než že by byly přesnými popisy toho, čím jsou a čím mohou být oba zápasníci o prezidentský úřad. Drahoš již několikrát uvedl, že nedopustí, aby migrace ohrozila národní suverenitu státu. Zeman zase včera ve finální prezidentské debatě uvedl, že považuje převzetí Krymu Ruskem za nelegitimní zásah, s kterým ale fakticky nelze nic dělat. Je to stanovisko Churchilla nebo Chamberlaina?

Slaboch a hrdina?

Při hledání odpovědi na tuto otázku je nutné si nejprve položit jinou a sice, kdo to byl Nevil Chamberlain a co skutečně charakterizovalo jeho politiku? Předseda britských konzervativců věřil, že je primárně řešit domácí záležitosti. Tento postoj výrazně motivoval jeho způsob řešení zahraničních záležitostí. Paradoxně, byla to právě jeho snaha zajistit v zahraničí klid, aby měl prostor pro řešení věcí na domácí půdě díky čemu je nakonec pamatován v historii.

Dalším výrazným faktorem určujícím jeho politiku appeasementu byla hrozivá zkušenost první světové války. Chamberlain nechtěl za žádnou cenu ji opakovat a důsledně se pokoušel o vyhnutí boje s Německem. Dlužno dodat, že Německo nebylo před vypuknutím války vnímáno jako šílená říše nevýslovného zla a Chamberlain neměl mnoho důvodů, jak by veřejnosti vysvětlil, že je třeba znovu postoupit hrůzy první světové války. Navíc, britské vojenské velitelství jej v roce 1938 informovalo, že Británie nemá žádné prostředky, jak by mohla zastavit Německo od sebrání Československa. Britští generálové považovali odklad války za nutný k tomu, aby se britské letecké síly mohly připravit na to být německé Luftwaffe důstojným protivníkem. Odklad války měl zajistit, že Británie bude schopná v dlouhodobějším horizontu válku vyhrát.

Chamberlain vnímal Mnichovskou dohodu jako velké vítězství, které zajistí „mír pro naši dobu.“ Nepředpokládal, že Hitler žádné písemné dohody neuznává a že spolknutí Československa jen posílí jeho apetit. Churchill, který byl v řadách konzervativců považován za extremistu a válečného štváče, jehož poslední válečné akce dopadly katastrofálně, však Chamberlaina ostře kritizoval s tím, že se mu povedlo válku pouze oddálit, nikoliv zabránit. Jeho slova se potvrdila, když Německo napadlo Polsko. Byl to nicméně Chamberlain, který vedl Británii do války a který útok jednoznačně odsoudil.

Byl to též Chamberlain, který dosadil Churchilla do pozice první lorda admirality (ministra námořnictví), kterou zastával v první světové válce a z které musel po neúspěšné operaci v Dardanelách odstoupit. A Churchill, milovník smělých válečných operací, se opětovně neosvědčil. Snažil se obsadit norský neutrální přístav Narvik, odkud se vyvážela pro Němce tolik potřebná železná ruda. Němci ale byli rychlejší.

Tato strategická katastrofa ale tentokrát nevedla k jeho pádu, ale naopak vzestupu. Labouristé dali najevo, že se nepřidají k vládě, pokud v ní bude v čele Chamberlain. Churchill, který měl jak u konzervativců tak i labouristů mnoho nepřátel, se nezdál být právě vhodným kandidátem – i král Jiří VI. byl proti tomu. Chamberlain si však Churchilla prosadil (poté, co jeho favorit, Edward Frederick Lindley Wood, známý jako lord Halifax se k tomuto úkonu nepřihlásil). Nový britský premiér se zrodil.

Svéhlavý Churchill by zřejmě nikdy nedokázal získat dostatek hlasů, aby se stal premiérem v řádných volbách a v řádné politické soutěži jakožto vůdce vítězné strany. Ralph McAllister Ingersoll, americký reportér, v roce 1940 poukázal na to, že Britové si velmi váží Churchilla a oceňují ho pro jeho rozhodnost a energii. Nicméně, nechtějí jej jako poválečného premiéra – což se taktéž stalo. Pro ně byl prostě „správný muž na správném místě ve správný čas.“   

Související

Miloš Zeman

Exprezidentu Zemanovi hrozila exekuce. Šarapatkovi nakonec zaplatil

Exprezident Miloš Zeman dostal sám sebe do problematické situace ve věci omluvy bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Jak zjistil web Seznam Zprávy, Zeman mu během patnáctidenní lhůty nezaplatil 50 tisíc korun, jak mu to nařídil soud. Bývalá hlava státu ale v průběhu pátečního dne informovala, že částku uhradila.

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Drahoš Winston Churchill volby 2017 prezidentské volby 2018

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy