Churchill nebo Chamberlain? Inspirací prezidentským kandidátům mohou být oba

Praha - Příznivci Miloše Zemana odůvodňují svoji volbu v prezidentské volbě tím, že Miloš Zeman se sice rád napije, má tendence se chovat jako hulvát a nežije příliš zdravým životním stylem, nicméně těmito ne příliš pozitivními vlastnostmi oplýval i velký Zemanův vzor, Winston Churchill a jsou to tedy jakési znaky velkého státníka a patriota. Jiří Drahoš se jim zdá být ekvivalentem Neville Chamberlaina, uhlazeného, „politicky korektního“ státníka, jehož „mírotvorná“ politika appeasementu vedla k Mnichovské zradě. Zemanovi příznivci naznačují, že je lepší volit Churchilla než Chamberlaina, tedy je lepší volit Zemana než Drahoše. Je však tato analogie skutečně odpovídající?

Staré pravidlo říká, že jakmile se v politické diskuzi vytáhne Hitler a oponenti se začnou přirovnávat k němu a k jeho blízkému okruhu, končí jakákoliv rozumná debata. V případě Churchilla, Chamberlaina a dalších politiků z „druhého břehu“ není situace o tolik lepší. Lze vůbec svědomitě a bez předsudků srovnávat situaci z 21. století, kdy v středoevropské zemi probíhají volby hlavy státu, která v současném parlamentním systému má jen omezené pravomoci se situací v 20. století, kdy premiéři skomírajícího impéria řešili jak se postavit k mocenským nárokům vzmáhající se velmoci?

Odpůrci muslimských migrantů argumentují, že se nacházíme na prahu třetí světové války. Radikální islám vnímají jako svého druhu nový nacismus, který se svými sny o světovládě ohrožuje jak národní suverenitu států, tak i bezpečí jeho občanů. Zeman, známý svým tvrdými výroky na adresu migrantů a islámu, se jim oplývat rozhodností a „politickou nekorektností“ Churchilla, jehož neochvějné vedení zajistilo přežití Velké Británie. Podle těch příznivců, kteří vnímají Drahoše jako „vítače“, by tento aspirant na prezidentský úřad naopak radikálnímu islámu ustoupil.

Odpůrci Zemana, kteří zároveň se velmi podezřívavě dívají směrem k Rusku, tvrdí přesný opak. Zeman je v jejich pojetí právě Chamberlainem, který uplatňuje politiku appeasementu vůči ruským teritoriálním ambicím a legitimizuje uzmutí Krymu. To Drahoš je pro ně Churchillem. Britský státník se netajil svoji nedůvěrou k Sovětskému svazu a koketoval s myšlenkou další války, jejímž účelem mělo zastavit mocenské ambice komunistické říše. Drahoš, jenž považuje Rusko za bezpečností hrozbu, se jim zdá být českým obezřetným Churchillem.

Při hlubší reflexi výroků a stanovisek obou kandidátů vyjde najevo, že tyto historické a typologické asociace reprezentují spíše přání a předsudky zúčastněných stran než že by byly přesnými popisy toho, čím jsou a čím mohou být oba zápasníci o prezidentský úřad. Drahoš již několikrát uvedl, že nedopustí, aby migrace ohrozila národní suverenitu státu. Zeman zase včera ve finální prezidentské debatě uvedl, že považuje převzetí Krymu Ruskem za nelegitimní zásah, s kterým ale fakticky nelze nic dělat. Je to stanovisko Churchilla nebo Chamberlaina?

Slaboch a hrdina?

Při hledání odpovědi na tuto otázku je nutné si nejprve položit jinou a sice, kdo to byl Nevil Chamberlain a co skutečně charakterizovalo jeho politiku? Předseda britských konzervativců věřil, že je primárně řešit domácí záležitosti. Tento postoj výrazně motivoval jeho způsob řešení zahraničních záležitostí. Paradoxně, byla to právě jeho snaha zajistit v zahraničí klid, aby měl prostor pro řešení věcí na domácí půdě díky čemu je nakonec pamatován v historii.

Dalším výrazným faktorem určujícím jeho politiku appeasementu byla hrozivá zkušenost první světové války. Chamberlain nechtěl za žádnou cenu ji opakovat a důsledně se pokoušel o vyhnutí boje s Německem. Dlužno dodat, že Německo nebylo před vypuknutím války vnímáno jako šílená říše nevýslovného zla a Chamberlain neměl mnoho důvodů, jak by veřejnosti vysvětlil, že je třeba znovu postoupit hrůzy první světové války. Navíc, britské vojenské velitelství jej v roce 1938 informovalo, že Británie nemá žádné prostředky, jak by mohla zastavit Německo od sebrání Československa. Britští generálové považovali odklad války za nutný k tomu, aby se britské letecké síly mohly připravit na to být německé Luftwaffe důstojným protivníkem. Odklad války měl zajistit, že Británie bude schopná v dlouhodobějším horizontu válku vyhrát.

Chamberlain vnímal Mnichovskou dohodu jako velké vítězství, které zajistí „mír pro naši dobu.“ Nepředpokládal, že Hitler žádné písemné dohody neuznává a že spolknutí Československa jen posílí jeho apetit. Churchill, který byl v řadách konzervativců považován za extremistu a válečného štváče, jehož poslední válečné akce dopadly katastrofálně, však Chamberlaina ostře kritizoval s tím, že se mu povedlo válku pouze oddálit, nikoliv zabránit. Jeho slova se potvrdila, když Německo napadlo Polsko. Byl to nicméně Chamberlain, který vedl Británii do války a který útok jednoznačně odsoudil.

Byl to též Chamberlain, který dosadil Churchilla do pozice první lorda admirality (ministra námořnictví), kterou zastával v první světové válce a z které musel po neúspěšné operaci v Dardanelách odstoupit. A Churchill, milovník smělých válečných operací, se opětovně neosvědčil. Snažil se obsadit norský neutrální přístav Narvik, odkud se vyvážela pro Němce tolik potřebná železná ruda. Němci ale byli rychlejší.

Tato strategická katastrofa ale tentokrát nevedla k jeho pádu, ale naopak vzestupu. Labouristé dali najevo, že se nepřidají k vládě, pokud v ní bude v čele Chamberlain. Churchill, který měl jak u konzervativců tak i labouristů mnoho nepřátel, se nezdál být právě vhodným kandidátem – i král Jiří VI. byl proti tomu. Chamberlain si však Churchilla prosadil (poté, co jeho favorit, Edward Frederick Lindley Wood, známý jako lord Halifax se k tomuto úkonu nepřihlásil). Nový britský premiér se zrodil.

Svéhlavý Churchill by zřejmě nikdy nedokázal získat dostatek hlasů, aby se stal premiérem v řádných volbách a v řádné politické soutěži jakožto vůdce vítězné strany. Ralph McAllister Ingersoll, americký reportér, v roce 1940 poukázal na to, že Britové si velmi váží Churchilla a oceňují ho pro jeho rozhodnost a energii. Nicméně, nechtějí jej jako poválečného premiéra – což se taktéž stalo. Pro ně byl prostě „správný muž na správném místě ve správný čas.“   

Související

Miloš Zeman

Hradní kauzy za Zemanovy éry by mohla řešit sněmovní vyšetřovací komise

Nad návrhem na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k hradním kauzám za éry bývalého prezidenta Miloše Zemana by měla být koaliční shoda, míní jeden z trojice iniciátorů Michal Zuna (TOP 09). Jasno o dalším postupu by mělo být na přelomu března a dubna, řekl dnes ČTK. Komise by se měla podle plánů zaměřit zejména na nakládání s utajovanými informacemi v prezidentské kanceláři, ale také na její hospodaření.
Pavel Blažek

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Drahoš Winston Churchill volby 2017 prezidentské volby 2018

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Česká posádka absolvovala výcvik pod vedením námořní pěchoty na H-1.

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

před 10 minutami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 12 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

před 21 minutami

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 42 minutami

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

před 53 minutami

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 57 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí

Pařížští popeláři se dnes vrátí do práce, aby uklidili tuny odpadků, které se za několik týdnů jejich stávky nahromadily v ulicích francouzské metropole. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které se zdá, že protesty proti kontroverznímu důchodovému zákonu francouzského prezidenta Emmanuela Marcona se s klesajícím počtem demonstrantů chýlí ke konci.

Zdroj: ČTK

Další zprávy