ROZHOVOR | Lidé chtějí kombinaci Drahoše a Zemana. Politolog prozradil, co ve volbách rozhodlo

ROZHOVOR - Podle politologa Jana Kubáčka voliči dali jasně najevo, že by chtěli ideálně kombinaci Jiřího Drahoše a Miloše Zemana, který v prezidentských volbách porazil svého soupeře o ne tak velký rozdíl v počtů hlasů.

Druhé kolo prezidentských voleb vyhrál Miloš Zeman, který o sto padesát tisíc hlasů porazil svého protivníka Jiřího Drahoše. Prezident získal 51,36 % hlasů, když jej volilo 2 853 390 občanů. Politolog Jan Kubáček, jenž je ředitelem výzkumné agentury Phoenix research, se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zmínil o svém přesvědčení, že výsledek voleb ovlivnily televizní debaty.

Jak hodnotíte výsledek druhé přímé volby prezidenta?

Napínavé do poslední chvíle. My jsme odhadovali, že volební výsledek bude o nějaké procento a něco ve prospěch Miloše Zemana. Odhad se naplnil, za což jsem rád. Velmi zajímavá je voličská účast. Více jak 66 % je v uvozovkách nádhera. Pokud se nemýlím, tak je to třetí nejvyšší voličská účast od roku 1989, respektive od roku 1990 od prvních svobodných voleb, což určitě stojí za pozornost a co je určitě dobrá zpráva. Je vidět, že prezidentská volba voliče zaujala, považovali ji za důležitou a byli ochotni dorazit k volebním urnám.

Ideálně by to měl Miloš Zeman vnímat jako vzkaz, aby byl pokornější, důstojnější a ne tak konfliktní. Aby si v podstatě převzal od poraženého Jiřího Drahoše část jeho politického stylu, tzn. takový jistý odstup, gentlemanství a důstojnost. Přitom si ale ponechal odvahu a ochotu stát za svým tématem a být schopen opravdu hájit český zájem. To si myslím, že by byla ideální kombinace, protože lidé svým výsledkem dali informaci, že by rádi kombinaci Jiřího Drahoše a Miloše Zemana.

Po prvním kole byl mírným favoritem druhého kola Jiří Drahoš. Převažoval totiž názor, že Miloš Zeman už nemá kde brát voliče. Co se změnilo?

Nikdy nemůžete – a platí to v politice obecně – sčítat automaticky všechny politické síly. Když to řeknu jednoduše tak sčítat procenta a doufat, že z toho bude to výsledné celkové procento, nebo když spojíte čtyři trpaslíky, bude z toho jeden silák. Velice často to dopadá, že se ne všichni voliči přitahují a dokáží se spolu ztotožnit. To se přesně stalo. Bylo to o mobilizaci, kdy oba pánové měli jakoby otevřený výsledek a bylo to jenom podmíněné na tom, že se hrálo o to, kdo dokáže přitáhnout větší voličskou skupinu.

Miloš Zeman si uvědomoval, že nepřišli zdaleka všichni jeho voliči, že část voličů hnutí ANO zůstala doma nebo volila někoho jiného, tak na to se zaměřil, aby tyto voliče dostal k volebním urnám a pokusil se zmobilizovat takovéto své pevné, staré jádro. Na ně právě adresoval to sociální téma a otázku migrace. Ukázalo se, že nesmírně zásadní byla účast v televizních debatách. Právě tam se rozhodovali ti poslední váhaví. To, že Miloš Zeman ve všech debatách byl, že tam překvapil náhle úplně jinou polohou, takovým tím sebezpytujícím, pokorným Milošem Zemanem tak, jak ho mnozí neznají. To přineslo úspěch. Ukázalo se, že to byl dobrý tah.

Takže účast v televizních debatách rozhodla volby?

Bezesporu ano. Jsem o tom naprosto přesvědčen. Pro to rozhodování byla dle mého názoru rozhodující zejména účast Miloše Zemana na Nově a posléze na Primě. Tam se mnozí rozhodovali, jestli se dokáží ztotožnit s jedním druhým lídrem. Také se rozhodovali, jestli na to dotyčný lídr má. Jiří Drahoš na jedné debatě nebyl a na druhé byl výrazně slabší. Debata na České televizi byla sice poslední, ale tím, že ten výkon tam byl velmi srovnatelný, tak už ti někteří znejistění zůstali u svého názoru a šli volit Miloše Zemana.

Hrál v rozhodování voličů také roli fakt, že před prezidentskou volbou Jiřího Drahoše běžní lidé neznali a tuto skutečnost musel během kampaně dohánět?

Nejenže se Jiří Drahoš teprve uváděl na politickou scénu a prezentoval sám sebe, ale dlouho se také odmítal v řadě věcí vyjádřit. Mnozí lidé jeho názory neznali a to je znejisťovalo. Když ty názory případně prezentoval, tak je prezentoval velmi nejasně, roztříštěně, akademickým slovníkem. Nebyl tak srozumitelný, nemluvil řečí těch voličů, o které se hrálo. To všechno byly důvody, proč mu ta taktika ve finále nedopadla.

Co volební výsledek znamená pro Andreje Babiše?

Na jednu stranu pro Andreje Babiše tam je pozitivní zpráva, že má velkou šanci stát se premiérem, přímo on, nejen nějaký zástupce z hnutí ANO. Zároveň si ale uvědomuje, že ho bude čekat s největší pravděpodobností soužití s dominantním prezidentem. Bude to soužití dvou alfa samců, čili dá se očekávat, že tam bude permanentní konflikt. Něco podobného jsme zažili při soužití premiéra Václava Klause a prezidenta Václava Havla, když se přetahovali o význam a vliv v tuzemské politice. Zažili jsme to, i když byl Klaus prezidentem a Jiří Paroubek premiérem. Myslím, že toho budeme svědky i v případě, že Miloš Zeman bude staronovým prezidentem a Andrej Babiš de facto staronovým premiérem. Dojde tam ke střetu, protože každý má svou představu a oba se budou pokoušet co nejvíce prosadit svá témata do tuzemské politiky.

Související

Česká televize

Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?

V opravdu horké fázi se již nachází kampaň před prezidentskými volbami, v nichž si občané vyberou nástupce současné hlavy státu Miloše Zemana. Oficiálně už začala i série mediálních debat devítky kandidátů, z nichž někteří však již avizují svou neúčast v řadě diskuzí.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Více souvisejících

prezidentské volby 2018 Miloš Zeman Jiří Drahoš rozhovor Jan Kubáček (politolog)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 56 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy