ROZHOVOR - Podle politologa Jana Kubáčka voliči dali jasně najevo, že by chtěli ideálně kombinaci Jiřího Drahoše a Miloše Zemana, který v prezidentských volbách porazil svého soupeře o ne tak velký rozdíl v počtů hlasů.
Druhé kolo prezidentských voleb vyhrál Miloš Zeman, který o sto padesát tisíc hlasů porazil svého protivníka Jiřího Drahoše. Prezident získal 51,36 % hlasů, když jej volilo 2 853 390 občanů. Politolog Jan Kubáček, jenž je ředitelem výzkumné agentury Phoenix research, se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zmínil o svém přesvědčení, že výsledek voleb ovlivnily televizní debaty.
Jak hodnotíte výsledek druhé přímé volby prezidenta?
Napínavé do poslední chvíle. My jsme odhadovali, že volební výsledek bude o nějaké procento a něco ve prospěch Miloše Zemana. Odhad se naplnil, za což jsem rád. Velmi zajímavá je voličská účast. Více jak 66 % je v uvozovkách nádhera. Pokud se nemýlím, tak je to třetí nejvyšší voličská účast od roku 1989, respektive od roku 1990 od prvních svobodných voleb, což určitě stojí za pozornost a co je určitě dobrá zpráva. Je vidět, že prezidentská volba voliče zaujala, považovali ji za důležitou a byli ochotni dorazit k volebním urnám.
Ideálně by to měl Miloš Zeman vnímat jako vzkaz, aby byl pokornější, důstojnější a ne tak konfliktní. Aby si v podstatě převzal od poraženého Jiřího Drahoše část jeho politického stylu, tzn. takový jistý odstup, gentlemanství a důstojnost. Přitom si ale ponechal odvahu a ochotu stát za svým tématem a být schopen opravdu hájit český zájem. To si myslím, že by byla ideální kombinace, protože lidé svým výsledkem dali informaci, že by rádi kombinaci Jiřího Drahoše a Miloše Zemana.
Po prvním kole byl mírným favoritem druhého kola Jiří Drahoš. Převažoval totiž názor, že Miloš Zeman už nemá kde brát voliče. Co se změnilo?
Nikdy nemůžete – a platí to v politice obecně – sčítat automaticky všechny politické síly. Když to řeknu jednoduše tak sčítat procenta a doufat, že z toho bude to výsledné celkové procento, nebo když spojíte čtyři trpaslíky, bude z toho jeden silák. Velice často to dopadá, že se ne všichni voliči přitahují a dokáží se spolu ztotožnit. To se přesně stalo. Bylo to o mobilizaci, kdy oba pánové měli jakoby otevřený výsledek a bylo to jenom podmíněné na tom, že se hrálo o to, kdo dokáže přitáhnout větší voličskou skupinu.
Miloš Zeman si uvědomoval, že nepřišli zdaleka všichni jeho voliči, že část voličů hnutí ANO zůstala doma nebo volila někoho jiného, tak na to se zaměřil, aby tyto voliče dostal k volebním urnám a pokusil se zmobilizovat takovéto své pevné, staré jádro. Na ně právě adresoval to sociální téma a otázku migrace. Ukázalo se, že nesmírně zásadní byla účast v televizních debatách. Právě tam se rozhodovali ti poslední váhaví. To, že Miloš Zeman ve všech debatách byl, že tam překvapil náhle úplně jinou polohou, takovým tím sebezpytujícím, pokorným Milošem Zemanem tak, jak ho mnozí neznají. To přineslo úspěch. Ukázalo se, že to byl dobrý tah.
Takže účast v televizních debatách rozhodla volby?
Bezesporu ano. Jsem o tom naprosto přesvědčen. Pro to rozhodování byla dle mého názoru rozhodující zejména účast Miloše Zemana na Nově a posléze na Primě. Tam se mnozí rozhodovali, jestli se dokáží ztotožnit s jedním druhým lídrem. Také se rozhodovali, jestli na to dotyčný lídr má. Jiří Drahoš na jedné debatě nebyl a na druhé byl výrazně slabší. Debata na České televizi byla sice poslední, ale tím, že ten výkon tam byl velmi srovnatelný, tak už ti někteří znejistění zůstali u svého názoru a šli volit Miloše Zemana.
Hrál v rozhodování voličů také roli fakt, že před prezidentskou volbou Jiřího Drahoše běžní lidé neznali a tuto skutečnost musel během kampaně dohánět?
Nejenže se Jiří Drahoš teprve uváděl na politickou scénu a prezentoval sám sebe, ale dlouho se také odmítal v řadě věcí vyjádřit. Mnozí lidé jeho názory neznali a to je znejisťovalo. Když ty názory případně prezentoval, tak je prezentoval velmi nejasně, roztříštěně, akademickým slovníkem. Nebyl tak srozumitelný, nemluvil řečí těch voličů, o které se hrálo. To všechno byly důvody, proč mu ta taktika ve finále nedopadla.
Co volební výsledek znamená pro Andreje Babiše?
Na jednu stranu pro Andreje Babiše tam je pozitivní zpráva, že má velkou šanci stát se premiérem, přímo on, nejen nějaký zástupce z hnutí ANO. Zároveň si ale uvědomuje, že ho bude čekat s největší pravděpodobností soužití s dominantním prezidentem. Bude to soužití dvou alfa samců, čili dá se očekávat, že tam bude permanentní konflikt. Něco podobného jsme zažili při soužití premiéra Václava Klause a prezidenta Václava Havla, když se přetahovali o význam a vliv v tuzemské politice. Zažili jsme to, i když byl Klaus prezidentem a Jiří Paroubek premiérem. Myslím, že toho budeme svědky i v případě, že Miloš Zeman bude staronovým prezidentem a Andrej Babiš de facto staronovým premiérem. Dojde tam ke střetu, protože každý má svou představu a oba se budou pokoušet co nejvíce prosadit svá témata do tuzemské politiky.
Související
Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?
Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon
prezidentské volby 2018 , Miloš Zeman , Jiří Drahoš , rozhovor , Jan Kubáček (politolog)
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 56 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek