Brno - Kampaň znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, kterou s jeho svolením vedl hlavně spolek Přátel Miloše Zemana, podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neporušila zákon.
Člen vedení úřadu Tomáš Hudeček dnes ČTK řekl, že úřad v kampani vedené prostřednictvím spolku nebo Zemanovi blízké Strany přátel občanů (SPO) nespatřuje porušení zákona. Styl kampaně však podle něj popřel smysl transparentnosti. Podle Ústavy ČR prezident není z výkonu své funkce odpovědný, proto by s ním podle zjištění ČTK správní řízení nebylo možné zahájit ani v případě pochybení. Dohledový úřad však zkontroluje náklady kampaně s reálným počtem propagačních materiálů.
Zeman před volbami prohlašoval, že nepovede volební kampaň. Později se ale objevily jak inzeráty v novinách na jeho podporu, tak billboardy, letáky a další volební materiály. Zařídil je spolek Přátel Miloše Zemana a SPO, které se jako dárci objevily na prezidentově webové stránce jako poskytovatelé nepeněžitého bezúplatného plnění. Problém ale je, že tímto způsobem není možné dohledat, čí peníze spolek a strana na kampaň použily, což média kritizovala.
Na transparentní účet Miloše Zemana přišlo 4,5 milionu korun, které v kampani nevyužil. Zřízení transparentního účtu a webových stránek o financování kampaně ukládá kandidátům zákon.
Kandidáti mají ode dneška 90 dní na to, aby úřadu doručili vyúčtování kampaně. Až úřad podklady dostane, zkontroluje podle Hudečka mimo jiné, zda informace od prezidenta odpovídají reálnému počtu propagačních materiálů - billboardů, letáků a dalších. Co úřad udělá, kdyby nastaly nesrovnalosti, bude podle Hudečka předmětem jednání.
Hudeček upozornil, že co se týče dodržování zákona, kandidát nepochybil. „Je jedno, jestli kampaň vedl kandidát, nebo spolek. Kandidát nám to musí vyúčtovat jako dar nebo bezúplatné plnění. Pokud kampaň vedl spolek, nemá povinnost vykazovat nám původ peněz," řekl Hudeček. Zeman minulý týden přinesl do televizní předvolební debaty seznam dárců za spolek Přátel Miloše Zemana, to ale pro úřad nic neznamená.
„Předložený seznam je pro nás irelevantní, protože nemáme kompetence pátrat po původu peněz od dárců. Budeme s ním ale pracovat z toho hlediska, že máme monitor venkovní a tiskové reklamy, a když by zásadně neseděly částky, museli bychom to nějak uchopit," dodal Hudeček.
Podle médií, která jména dárců spolku zkoumala, Zeman seznamem nejasnosti nerozptýlil. Objevily se informace, že spolku přispěli zadlužené firmy nebo lidé napojení na osoby se zájmy na východě. Pochybnostmi o původu peněz by se podle něj měly zabývat jiné orgány, úřad k tomu nemá kompetence.
Úřad chystá správní řízení k volbám až na únor
Správní řízení ohledně kampaně v prezidentských volbách zahájí úřad nejdříve v únoru. Týkat se budou třetích osob, které se do kampaně zapojily. U samotných kandidátů úřad počká na doručení vyúčtování kampaně. Mezi chyby patří případy, kdy se někdo zapojí do kampaně, ale není zanesen do seznamu takzvaných třetích osob, také ovšem chybějící údaje o zadavateli nebo zpracovateli volebních materiálů nebo nesrovnalosti ve vyúčtování. Podrobnosti o pokutovaných Hudeček nesdělil.
Sankce až 100.000 korun mohou kandidáti dostat, budou-li jim chybět potřebné údaje u dárců. "Dárce se musí indentifikovat jménem, příjmením, datem narození a trvalým pobytem. U právnické osoby musí být IČO. Všichni to ale nemají v pořádku," uvedl bez dalších podrobností Hudeček. Úřad si ještě musí ujasnit, zda kandidáty jen upozorní, aby věc dali do pořádku, nebo je bude pokutovat. Problém by mohl vzniknout právě u Zemana, kterého sice jako zvoleného prezidenta pokutovat nelze, ale na jeho účet poslalo s negativními komentáři jen halířové částky velké množství lidí, jejichž údaje chybějí.
Úřad může kandidátům za pochybení udělit sankci až 500.000 korun, to však pro případ, že by nevedli transparentní účet, který mělo všech devět kandidátů.
Související
Senátor Fischer zaplatil pokutu za chyby v prezidentské kampani
Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran , Miloš Zeman , prezidentská kampaň
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 42 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák