Zeman se plete? Lidé nejsou dost chytří, aby poznali pravdu, varuje expert na dezinformace

Praha - Podle experta na dezinformace a zakladatele projektu E-bezpečí Kamila Kopeckého je pro řadu lidí těžké na internetu rozeznat co je pravda a co ne. Navíc je přesvědčený, že se prezident Zeman mýlí, pokud tvrdí, že lidé jsou dost chytří, aby rozpoznali pravdu a lež.

Expert na dezinformace si není jistý, jestli měly lživé a falešné zprávy nějaký vliv na letošní prezidentské volby. Vysvětlil ale, proč se v době sociálních sítí ještě šíří dezinformace přes e-maily. "Protože senioři na sociálních sítích ještě nejsou tak aktivní. Řada z nich tam je kvůli kontaktu s rodinou. Když si představíte standardního seniora, tak on nemá čas trávit celý den na Facebooku," vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Kamil Kopecký.

Podle něj nejsou senioři zvyklí trávit na sociálních sítích celý den, protože to nemají spojené s jejich generací. Většina seniorů se naučila používat e-maily kvůli komunikaci se jejich rodinami. Naopak u mladší generace je to jiné. Je zvyklá být na sociálních sítích celý den, a proto se jich šíření dezinformací přes e-maily takřka vůbec netýká. Je to otázka věku. Dezinformace podle Kopeckého šíří spíše lidé ve věkové kategorii 55 let. "Senioři také hodně reagují na poplašné zprávy vyvolávající paniku, zábavné e-maily a zprávy z politiky. Na tyto zprávy reagují více než na jiné oblasti," vysvětlil expert. 

Kopecký také připustil, že zaregistrovaly dezinformace jak protizemnaovské, tak protidrahošovské. Poměrově to však bylo asi třicet ku jedné v neprospěch Jiřího Drahoše. Dezinformace proti prezidentovi Zemanovi byly až na hranici vtipu. Například když jeho žena Ivana Zemanová byla zobrazena na fotografii v hidžábu a bylo k tomu dopsáno, že tajně přijala muslimské jméno. "Fotografie byla účelově zkreslená a i když to bylo míněno jako vtip, starší lidé tomu věří," vysvětlil. Co se týká Jiřího Drahoše, tak tam byly šířeny vyloženě lži, že spolupracoval s StB, ilumináty a podobně.

Zakladatel projektu E-bezpečí odmítá, že by příjemci dezinformací byli hloupí, ale jen nemají digitální kompetence a neumí si ověřit zdroj. Spousta starších lidí se totiž domnívá, že napsané informace jsou pravdivé. Kopecký se domnívá, že dezinformace vznikají i na základě iniciace zahraniční rozvědky. Jindy roli hraje například lidová tvořivost. "Co se týče českých podmínek a toho, co se šířilo proti Drahošovi, jsem si jistý, že informace cíleně vytvářely prozemanovsky zaměřené skupiny lidí," uvedl Kopecký a dodal: "Už jen to, že daleko víc dezinformací bylo proti Drahošovi, vypovídá o tom, že to není náhodný jev. Nevím, kdo je v pozadí, kolik jich je, zda jsou placení," varuje expert.

Jak se dezinformacím bránit? Takově informace poznat podle různých vodítek, například absence zdrojů, využívání různých fontů, barev nebo diakritiky. Podle Kopeckého je variantou takovéto informace cenzurovat. "Nastavit filtry tak, aby společnosti poskytující e-mailovou komunikaci zachytily tento obsah jako podvod a dezinformaci," uvedl. V případě sociálních sítí by se mu líbilo, kdyby bylo u článku napsáno, zda čerpal z ověřeného zdroje. "Něco dáte na Facebook a objeví se ikona, která řekne tohle je věrohodný/nevěrohodný zdroj. Jinak si ale nedovedu představit jiný způsob obrany než vzdělávání," míní Kopecký, jenž na závěr dodal: "Rozhodně není pravda, co říká prezident Zeman: že lidé jsou dost chytří, aby rozpoznali pravdu a lež. To je úplný nesmysl."

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Drahoš prezidentské volby 2018 Boj proti dezinformacím a fake news internet

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 49 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy