Praha - Podle experta na dezinformace a zakladatele projektu E-bezpečí Kamila Kopeckého je pro řadu lidí těžké na internetu rozeznat co je pravda a co ne. Navíc je přesvědčený, že se prezident Zeman mýlí, pokud tvrdí, že lidé jsou dost chytří, aby rozpoznali pravdu a lež.
Expert na dezinformace si není jistý, jestli měly lživé a falešné zprávy nějaký vliv na letošní prezidentské volby. Vysvětlil ale, proč se v době sociálních sítí ještě šíří dezinformace přes e-maily. "Protože senioři na sociálních sítích ještě nejsou tak aktivní. Řada z nich tam je kvůli kontaktu s rodinou. Když si představíte standardního seniora, tak on nemá čas trávit celý den na Facebooku," vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Kamil Kopecký.
Podle něj nejsou senioři zvyklí trávit na sociálních sítích celý den, protože to nemají spojené s jejich generací. Většina seniorů se naučila používat e-maily kvůli komunikaci se jejich rodinami. Naopak u mladší generace je to jiné. Je zvyklá být na sociálních sítích celý den, a proto se jich šíření dezinformací přes e-maily takřka vůbec netýká. Je to otázka věku. Dezinformace podle Kopeckého šíří spíše lidé ve věkové kategorii 55 let. "Senioři také hodně reagují na poplašné zprávy vyvolávající paniku, zábavné e-maily a zprávy z politiky. Na tyto zprávy reagují více než na jiné oblasti," vysvětlil expert.
Kopecký také připustil, že zaregistrovaly dezinformace jak protizemnaovské, tak protidrahošovské. Poměrově to však bylo asi třicet ku jedné v neprospěch Jiřího Drahoše. Dezinformace proti prezidentovi Zemanovi byly až na hranici vtipu. Například když jeho žena Ivana Zemanová byla zobrazena na fotografii v hidžábu a bylo k tomu dopsáno, že tajně přijala muslimské jméno. "Fotografie byla účelově zkreslená a i když to bylo míněno jako vtip, starší lidé tomu věří," vysvětlil. Co se týká Jiřího Drahoše, tak tam byly šířeny vyloženě lži, že spolupracoval s StB, ilumináty a podobně.
Zakladatel projektu E-bezpečí odmítá, že by příjemci dezinformací byli hloupí, ale jen nemají digitální kompetence a neumí si ověřit zdroj. Spousta starších lidí se totiž domnívá, že napsané informace jsou pravdivé. Kopecký se domnívá, že dezinformace vznikají i na základě iniciace zahraniční rozvědky. Jindy roli hraje například lidová tvořivost. "Co se týče českých podmínek a toho, co se šířilo proti Drahošovi, jsem si jistý, že informace cíleně vytvářely prozemanovsky zaměřené skupiny lidí," uvedl Kopecký a dodal: "Už jen to, že daleko víc dezinformací bylo proti Drahošovi, vypovídá o tom, že to není náhodný jev. Nevím, kdo je v pozadí, kolik jich je, zda jsou placení," varuje expert.
Jak se dezinformacím bránit? Takově informace poznat podle různých vodítek, například absence zdrojů, využívání různých fontů, barev nebo diakritiky. Podle Kopeckého je variantou takovéto informace cenzurovat. "Nastavit filtry tak, aby společnosti poskytující e-mailovou komunikaci zachytily tento obsah jako podvod a dezinformaci," uvedl. V případě sociálních sítí by se mu líbilo, kdyby bylo u článku napsáno, zda čerpal z ověřeného zdroje. "Něco dáte na Facebook a objeví se ikona, která řekne tohle je věrohodný/nevěrohodný zdroj. Jinak si ale nedovedu představit jiný způsob obrany než vzdělávání," míní Kopecký, jenž na závěr dodal: "Rozhodně není pravda, co říká prezident Zeman: že lidé jsou dost chytří, aby rozpoznali pravdu a lež. To je úplný nesmysl."
Související
Duda v Polsku schytává nálož kritiky za účast na Zemanově oslavě
Miloš Zeman má osmdesátiny. Slavit bude na Hluboké, dorazí Fico či Babiš
Miloš Zeman , Jiří Drahoš , prezidentské volby 2018 , Boj proti dezinformacím a fake news , internet
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 49 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák