Hamáček preferuje, aby bylo nové vedení ČSSD různobarevné

Praha - V novém vedení ČSSD by podle Jana Hamáčka měly být zastoupeny různé názorové proudy. Ve straně podle něj dlouhodobě existují, a dokud spolu byly schopné komunikovat, strana volby vyhrávala.

ČSSD si v neděli 18. února na sjezdu v Hradci Králové vybere nové vedení a Hamáček je jedním z kandidátů na předsedu.

Hamáček dnes ČTK řekl, že dokud spolu byly "tradiční" a "středový" proud schopné komunikovat a spolupracovaly, strana vyhrávala. "Když jeden začal být zatlačován do pozadí, tak se ukázalo, že tím trpí vnitrostranická diskuse. Ti zatlačování ztrácejí motivaci pro sociální demokracii pracovat, ztrácíme pak lidi, kteří žijí a dýchají pro ČSSD," uvedl.

"Zastávám názor, že pokud má dojít ke sjednocení nebo zlepšení atmosféry, tak v novém vedení by měly být zastoupeny oba tyto názorové proudy. Jiří Zimola je čelným představitelem toho tradičního proudu a do vedení patří," řekl Hamáček.

Kritizuje například policejní reorganizaci, kterou podepsal další z kandidátů na funkci předsedy strany Milan Chovanec. Považuje ji mimo jiné za špatně mediálně prezentovanou. Hnutí ANO podle něj díky reorganizaci "překreslilo hřiště" ve vládě. "Do té doby jsme ve vládě spolupracovali, ale byli jsme schopni prosazovat naše kroky, byli jsme na svém hřišti. Když se objevila kampaň proti policejní reformě, ANO to využilo, hodilo nás do jednoho pytle s těmi v uvozovkách tradičními stranami a hrálo roli antisystémové strany," řekl Hamáček. Na takovém hřišti podle něj nebylo možné hrát férový zápas.

Na výsledku ve volbách se podepsala i vládní krize kolem odvolání Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí. Voličům ČSSD podle Hamáčka vadilo, že se kabinet rozhádal.

Prioritou budou nyní pro ČSSD podzimní komunální a senátní volby. Hamáček by chtěl svěřit každé volby jednomu z místopředsedů. "Musíme přesvědčit voliče, že sociální demokracie uzavřela kapitolu hledání sebe sama, že je to opět sebevědomá strana, která má jasné programové cíle," uvedl. Poslanecký klub podle něj má připravenou řadu předpisů. Například novelu, podle které by se znovu proplácely první tři dny nemocenské či vlastní verzi zákona o obecném referendu. Tlačit chce ČSSD i na zákon o liniových stavbách, který by měl podpořit výstavbu infrastruktury.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček ČSSD sjezd ČSSD (18.2.2018) Jiří Zimola

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy