Výročí 25 let od rozdělení Československa: Pithart a Čarnogurský se neshodli, zda měli o zániku ČSFR rozhodnout občané

Praha - Někdejší premiéři Česka a Slovenska Petr Pithart a Ján Čarnogurský se dnes shodli na tom, že federativní uspořádání ČSFR bylo nepraktické. V diskusi k výročí 25 let od rozdělení Československa se však rozešli v názoru, zda o rozpadu státu měli rozhodovat občané v referendu. Dnes se někdejší národní premiéři setkali v bývalém sále Federálního shromáždění, kde byl přijat ústavní zákon o zániku ČSFR.

Oba bývalí premiéři se na počátku 90. let zúčastnili jednání předcházejících rozdělení federace, ačkoli u samotného konce společného státu 31. prosince 1992 již stáli jejich nástupci Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Podle Pitharta ano, a pokud by výsledek nebyl jednoznačný, měly být vypsány nové volby. Čarnogurský míní, že všelidové hlasování by česko-slovenský problém definitivně nevyřešilo.

"Mělo být referendum, byl k tomu připraven ústavní zákon," řekl Pithart. Odpůrci všelidového hlasování říkali, že by mohlo přinést nejednoznačný výsledek - tedy že by se Češi vyslovili jinak než Slováci. "V tom měli pravdu, už ale nikdo neřekl, že pak by existovalo standardní řešení: vypsat nové volby a v nich se zeptat občanů," upozornil.

Podle Čarnogurského nebylo referendum vyhlášeno především proto, že se politici nedokázali dohodnout na formulaci otázky, která má být voličům položena. Pithart připustil, že to je problém každého referenda. "Ta otázka je vždycky sugestivní, ať chcete, nebo nechcete," poznamenal.

Pithart federativní uspořádání ČSFR přirovnal k manželství, ve kterém se rovněž nedá hlasovat. Někdejší slovenský premiér Čarnogurský zase vzpomínal na komplikace při vyjednávání o podobě státního rozpočtu pro rok 1992. Problémy by se podle něj postupem času dále zhoršovaly. Zmínil také, že kdyby se federace stala členem EU, muselo by se před každým jednáním v Bruselu odsouhlasit příslušné rozhodnutí jak v Praze, tak v Bratislavě.

Slováci podle českého politika v sobě nosili zklamání a nesplněné sliby české strany. "Češi to prostě vytěsnili. Byli z toho rozčarováni a zaskočeni a za chvíli začali říkat: ať si jdou. Byla to reakce nezralá," řekl. Slovensko podle něj z rozdělení zaslouženě vytěžilo více než Česko. "Prošlo těžkou krizí a katarzí. Upevnilo to slovenské sebevědomí. My jsme takovou krizí neprošli a myslím, že to také potřebujeme," zhodnotil vývoj od roku 1993.

"Slovensko potvrdilo svoji životaschopnost jako samostatný stát. Ale ta v nás byla už předtím. A národ, který to cítí, směřuje k uskutečnění tohoto pocitu," řekl k tomu Čarnogurský.

Oba muži vzpomínali i na tzv. pomlčkovou válku, v níž oba národy řešily podobu názvu federace. Čarnogurský připomněl, že pomlčku, která Slovákům zajišťovala samosprávu, obsahovala už Pittsburská dohoda z roku 1918. Pro Čechy to podle Pitharta nebylo podstatné téma. "Na Slováky se Češi dívali s nadhledem staršího bratra - je nerozumný, dělá skopičiny, ale on se usadí a přestane zlobit. Pomlčka nás nezajímala, ale ve slovenské duši to stále vězelo," řekl.

Expremiéři dodali, že přímo na poradě v Lánech řešil s politiky podobu názvu federace i tehdejší ředitel Ústavu pro jazyk český. Podle Pitharta se sice gramaticky správně mělo psát slovo "slovenská" s malým písmenem, jazykovědec ale nakonec připustil variantu s písmenem velkým, a tak vznikl název Česká a Slovenská Federativní republika, s nímž souhlasily obě strany. "Opět jeden nedokonalý kompromis," poznamenal k tomu Čarnogurský.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 

Více souvisejících

Petr Pithart Československo Česká republika Slovensko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 37 minutami

před 48 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

Nová bilance: V Pásmu Gazy zemřelo přes 34 500 lidí

Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásemm informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy