Schillerová přišla k Jílkové a pěkně to schytala. Snažíte se promyšleně likvidovat podnikatelské prostředí, zuřili živnostníci

Praha – Ve čtvrtečním pořadu Máte slovo Michaely Jílkové se řešil zákon o elektronické evidenci tržeb, známý jako EET. Omezil nepoctivé podnikání a přinesl větší výběr daní, či nikoliv? Spadnou do něj také provozovatelé stánkových prodejen, řemeslníci nebo dokonce lékaři? O tom diskutovali Petr Bajer, předseda Strany soukromníků, Alena Schillerová (Hnutí ANO), ministryně financí v demisi, Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu, Jaromír Schubert, prezident Unie Středního stavu. Z veřejnosti vystoupili František Černý, zastánce EET a bývalý živnostník, a Marcela Babuláková, odpůrkyně EET a živnostnice, která kvůli němu skončila na Úřadu práce.

Petr Bajer ze Strany soukromníků se domnívá, že celá myšlenka EET vychází z mylné představy, že podnikatelé skutečně zaevidují veškeré vydané účtenky. Podle jeho názoru však v praxi běžně dochází k tomu, že jsou účtenky, které si zákazník nepřevzal, stornovány.

Ministryně financí Alena Schillerová mu nejprve oponovala průzkumem Sociologické agentury, podle níž má EET podporu 60 % respondentů. Následně zmínila účtenkovou loterii, která má motivovat spotřebitelé k tomu, aby požadovali účtenky. Mimo jiné také uvedla, že podnikatelé, kteří často stornují účtenky, jsou kontrolováni finanční správou.

V následujících minutách se řešily náklady spojené s pořízením registračních pokladen a kompetence příslušných firem, které je nabízejí. Ministryně financí zdůraznila, že bylo uspořádáno několik veletrhů, na nichž si podnikatelé mohli vybrat dobrého dodavatele. 

Paní Babuláková, živnostnice, která v důsledku EET musela ukončit podnikání, a skončila na úřadu práce, řekla, že její kamarádka provozující květinářství měla problém poté, co se jí rozbila registrační pokladna v důsledku živelné pohromy. Kromě toho také zmínila, že jí pokladna, kterou si pořídila od firmy O2, nefungovala. 

Jaromír Schubert, prezident Unie Středního stavu, zdůraznil náklady související s pořízením registrační pokladny, včetně výdajů na zaškolení zaměstnanců, které nejsou považovány za daňově účinné. Ministryně toto popřela a řekla, že si provozovatelé restaurací mohou uplatnit slevu pět tisíc a úlevy z DPH.

Ministryně financí také zmínila paušální daň pro podnikatele, kterou se však nepodařilo prosadit za předchozí Sobotkovy vlády.

Následně se dostal ke slovu pán z publika, provozovatel restaurace, který kritizoval odložení dalších vln EET a obecně neschopnost tohoto zákona narovnat podnikatelské prostředí. Ministryně financí se zeptal, proč musí nést zodpovědnost za to, že některý z jeho zaměstnanců nezaeviduje účtenku. Ta mu na to odpověděla, že se může opřít o zákoník práce, a jím zaplacené penále předepsat k úhradě zaměstnancům.

Diskuze se následně dostala k nálezu Ústavního soudu a jeho vlivu na třetí a čtvrtou vlnu EET. Ta se momentálně odkládá na rok 2019. Podle ministryně financí má politickou podporu, ale paní Jílková řekla, že podle informací poslali poslanci do prvního čtení novelu zákona EET, která by do něj zahrnula pouze podnikatele s minimálním obratem ve výši jednoho milionu.

K mikrofonu se následně dostal zaměstnanec celní správy, podle něhož nemají s EET problém ani zahraniční provozovatelé tržnic.

Jaromír Schubert dále kritizoval, že hnutí ANO údajně chystá zvýšení daně z příjmů fyzických osob z 15 na 19 %, a že se obecně zhoršuje podnikatelské prostředí. Ministryně financí tato tvrzení odmítla a řekla, že se chystá pouze zrušení superhrubé mzdy, které zavedly předchozí vlády.

Diskuze se zvrtla ve slovní rozepři mezi odpůrci a zastánci EET. Odpůrci jsou přesvědčeni, že účelem EET je promyšlená likvidace podnikatelského prostředí, zastánci to jasně popírají a jdou do protiútoku. Snaží se o smír se slovy, že pokud by odpůrci EET byli skutečně tak poctiví, jak tvrdí, nebylo by jí skutečně zapotřebí, ale že tomu tak bohužel není.

Ke slovu se dostává jiný pán z publika, který se ptá ministryně na zkušenosti s EET v jiných zemích, zejména v Německu, Velké Británii a Švýcarsku, které nám jsou vydávány za vzor, ale EET nemají.

Ministryně financí na to odpovídá tak, že 17 evropských zemí má buď EET, registrační pokladny, nebo obojí. Dále zdůrazňuje, že Německo má sice jiný systém, ale také uvažuje o EET. 

Jiný pán se ptá ministryně, proč vytáhli z podnikatelů miliony korun na pořízení EET a na účtenkový papír, a jestli vůbec ví, kolik vybrali prostřednictvím EET, protože podle informací, které si dohledal, zjistil, že DPH přineslo do státního rozpočtu 80 mld. Kč, zatímco EET pouze 2 mld. Kč.

Podle ministryně financí se jenom díky EET podařilo zvýšit výběr z DPH o 6 mld. Kč.

Diskuze se pak následně uchýlila ke konci. Příštím tématem budou zubaři, jejich kvalita a dostupnost.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Alena Schillerová elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy