Do skokanského areálu v Harrachově je třeba investovat, myslí si Babiš

Harrachov (Semilsko) - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) i se svými ministry dnes navštívil Liberecký kraj. Do obnovy skokanského areálu v Harrachově na Semilsku je třeba investovat, řekl na tiskové konferenci na závěr dnešní cesty.

Podle Babiše je ale potřeba, aby si sportovní organizace, které skokanský a sousední lyžařský areál provozují, mezi sebou nejprve uspořádaly vztahy, a to nejen ty akcionářské. Můstky jsou podle Babiše jedinečné a je třeba je modernizovat.

Harrachovský skokanský areál s pěti středními a velkými můstky je v havarijním stavu. "Žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v republice není," řekl dnes ČTK ředitel Klasického areálu Harrachov (KAH) Vladimír Kopal, který můstky spravuje.

Ještě letos šlo alespoň skákat na středních můstcích, velký s kritickým bodem K-120 je uzavřený už přes deset let a mamut K-180 od roku 2014. Provoz středních můstků K-40, K-70 a K-90 skončí s největší pravděpodobností po této sezoně. Jejich stav už neumožňuje bezpečný provoz. "Jak skončí zima, tak pozvu statika, aby posoudil možnost dalšího provozování," uvedl Kopal.

Podle odhadů bude třeba do kompletní rekonstrukce areálu investovat stovky milionů korun. Jen obnova středních můstků s vytvořením moderního zázemí si podle studie vyžádá asi 110 milionů korun, na mamut je potřeba odhadem 160 až 200 milionů korun. Podle Babiše je ale třeba do areálu investovat. "Je to investice do turistického ruchu, je to sice o sportu, ale myslím si, že je potřeba abychom zainvestovali do toho areálu, aby se tam vrátili zase lidi. Kdysi tam bylo kolem 50.000 diváků, když tam byly závody. Samozřejmě si to napíšeme do seznamu potenciálních investic do sportovní infrastruktury," řekl Babiš.

Získání dotace ale komplikují vlastnické vztahy. Nejprve by bylo třeba schválit výjimku nebo prodej. Pozemky patří státu a můstky zřizovateli KAH, což je Svaz lyžařů a Český olympijský výbor. Podle Babiše je ale třeba vyjednat prodloužení pronájmu pozemků pod areálem, aby bylo možné o dotace žádat. I kdyby ale vláda peníze na rekonstrukci skutečně uvolnila, minimálně příští rok nebudou moci skokané na středních a velkých můstcích skákat. "Není ani projektová dokumentace," řekla starostka Harrachova Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj).

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Liberecký kraj

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Aktualizováno před 17 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy