Začal politický převrat. ČR dosáhla vrcholu korupce v přímém přenosu. Někdejší Babišův kůň promluvil a není to pěkné

Praha - Český ekonom a státní úředník Lukáš Wagenknecht působil od února 2014 do června 2015 první náměstek ministra financí ČR pro oblast finančního řízení a auditu. Kvůli sporům s tehdejším ministrem financí a současným premiérem v demisi Andrejem Babišem nakonec úřad opustil. Teď se velmi ostře vyjádřil k dění kolem svého bývalého šéfa.

Wagenknechta na ministerstvo financí jako své eso přivedl Andrej Babiš, nakonec se s ním ale ve zlém rozešel. Stalo se tak krátce poté, co si u Babiše stěžoval na nemístný nátlak političky hnutí ANO Radmily Kleslové. Pár dní po odeslání stížnosti mu ministr financí oznámil, že s ním pro post prvního náměstka dál nepočítá a bleskově jej odvolal. Babiš Wagenknechtovi nabídl, aby v úřadu zůstal jako politický náměstek. Wagenknecht však dříve veřejně řekl, že o partajní post nestojí.

Trestně stíhaný politik ve zjevném střetu zájmů personálně bez zákonného zmocnění zasahuje do struktury orgánů činných v trestním řízení. Vyšetřovaní likvidují vyšetřovatele. ČR dosáhla vrchol korupce v přímém přenosu. https://t.co/ddoS7ChKzM

— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) 15. března 2018

Někdejší náměstek se teď do Babiše ostře pustil kvůli tomu, že má v plánu zprostit ředitele GIBS Murína výkonu služby. „Trestně stíhaný politik ve zjevném střetu zájmů personálně bez zákonného zmocnění zasahuje do struktury orgánů činných v trestním řízení. Vyšetřovaní likvidují vyšetřovatele. ČR dosáhla vrchol korupce v přímém přenosu.“ varoval Wagenknecht na twitteru.

Poukazuje na to, že kvůli problémům u našich východních sousedů padla vláda. „Nevím jestli to všem dochází, na Slovensku padla vláda kvůli prorůstání korupce do nejvyšších pater. U nás nejvyšší patro korupční jednání neskrývá a ještě se s ním vytahuje. Zneužití postavení v osobní prospěch je definovaná korupce,“ upozornil.

Varuje také, že může být ještě hůř. „Doposud jsme se totalitních kroků jenom obávali, toto je první vlaštovka. Zneužití postavení politika k osobnímu prospěchu je definicí korupce. Jestli se s tímto nevypořádá parlament, myslím, že začal politický převrat s odvrácením se od zastupitelské demokracie,“ napsal na twitteru ekonom.

Naznačil také, co ještě může přijít. „Nyní bych očekával demonstrativní zatčení nějakého známého novináře a přeobsazení státního zastupitelství. Skrytá skutečná koalice může upgradovat dotační zvěrstva pro holding bez jakéhokoliv rizika. Vítejme v rodinné firmě,“ uvedl s odkazem na Babišovo oblíbené heslo „řídit stát jako firmu“.

Přiznal také, že podobný vývoj čekal. „Nečekal jsem, že to bude takto arogantně a za úřadování vlády v demisi. Jinak souhlasí s tím že je naivní od tohoto složení parlamentu čekat demokratické postupy. Většinu má oligarchicko-totalitně-extrémistická koalice a bude tomu ať bude jakákoliv vláda,“ dodal Wagenknecht.

Související

Zdeněk Hřib

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 
Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany vrací úder senátorovi. Jde o munici pro Ukrajinu

Ministerstvo obrany důrazně odmítá, že by byla česká muniční iniciativa nehospodárná a netransparentní a pořizovaná dělostřelecká munice předražená. Uvedlo to dnes na webu. Senátora Lukáše Wagenknechta nařklo z toho, že zveřejnil nepodložené informace vytržené z kontextu a tím ohrozil zabezpečení dodávek munice pro Ukrajinu.

Více souvisejících

Lukáš Wagenknecht Andrej Babiš Michal Murín GIBS

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 3 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

Zdroj: David Holub

Další zprávy