Hamáček se naštval na Babiše. Od plic mu řekl, co si o něm a celém jednání s ANO myslí

Praha - ANO a ČSSD nevytvoří vládní koalici. Podle sociálních demokratů ANO nepřistoupilo na žádnou z variant vládnutí, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Andreje Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO novinářům řekli, že ČSSD odmítla návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra pro Jana Hamáčka. To ale předseda ČSSD popírá - a ozvali se i další sociální demokraté.

Podle Andreje Babiše se hnutí ANO snažilo vyhovět požadavkům, které sociální demokraté vznesli před jednáním. Zdůraznil, že ČSSD dostalo nabídku na pět ministerských postů - ministerstva spravedlnosti, sociálních věcí, zahraničí, zemědělství a kultury. „Celé jednání bylo o tom, že ČSSD chce post ministra vnitra pro Jana Hamáčka. Nechápu obsesi ČSSD tímto postem," podotkl trestně stíhaný Babiš.

Hamáčka výroky znějící z hnutí ANO pořádně rozzlobily. „Tak Hamáček chtěl vnitro, takže vláda nebude... Vysvětlení Andreje Babiše, proč jednání mezi ČSSD a hnutím ANO po třech týdnech zkrachovala, je naprostý nesmysl. Pravda je taková, že Andrej Babiš ani po pěti měsících od vítězství ve volbách nedokázal sestavit vládu s většinou ve Sněmovně,“ spustil šéf ČSSD.

Namísto, aby Babiš uznal vlastní chyby, ukazuje se prý marketingová strategie hnutí ANO v praxi. „Máme problém, tak ho odcloníme tím, že vymyslíme jednu očerňující větu a budeme ji pořád dokola opakovat. A ono se snad při tom zapomene na jádro pudla, na podstatu celého problému. Na to ale odmítám přistoupit,“ komentoval situaci na sociálních sítích.

Hamášek naopak zdůrazňuje, že jednání o vládě nezkrachovala kvůli nějakým personálním požadavkům ze strany ČSSD. „A už vůbec ne kvůli mým osobním ambicím. Jediné, s čím jsem do jednání s hnutím ANO šel, byla vůle sestavit fungující vládu s důvěrou. Hnutí ANO jsme nabídli, že vyřešíme jejich problém s trestně stíhaným premiérem tím, že ve vládě neusedne ani jeden z předsedů obou stran. Andrej Babiš to odmítl. Stejně jako další konstruktivní návrh a ústupek socdem, že pokud bude ve vládě, ČSSD získá ministerstvo financí nebo vnitra, abychom zabránili podnikatelskému střetu zájmů Andreje Babiše, respektive zaručili policii prostor pro vyšetřování kauzy Čapího hnízda bez jakýchkoliv tlaků,“ vysvětluje předseda ČSSD.

Připomíná také, že Babiš a jeho hnutí opakovaně odmítli návrh na to, že by ve vládě přepustili vnitro sociální demokracii. „Tak moc se ho nechtěli vzdát, ze radši zahodili tři týdny vyjednávání a velmi reálnou možnost, že bychom vytvořili stabilní vládu s důvěrou a mohli pracovat pro občany této země. Otázka proto nezní, proč ČSSD lpěla na ministerstvu vnitra. Politici, novináři i občané by se místo toho měli ptát, proč Andrej Babiš na ministerstvu vnitra trvá tak urputně, že je kvůli tomu ochotný riskovat i budoucnost naší země?“ zajímá Hamáčka.

Podobně to vidí i místopředseda ČSSD Jiří Zimola. „Hnutí ANO jsme nabídli hned několik možných variant společného vládnutí řešící vážný problém trestně stíhaného premiéra. Ani jedna nebyla reflektována. Žádná sebelákavější nabídka počtu ministerstev tohle nespraví. Nemá smysl dál jednat,“ myslí si muž, který se jednání spolu s Hamáčkem účastnil.

Šéfovi ANO poslal ostrý vzkaz. „Doporučoval bych Andreji Babišovi, aby si uvědomil, že ČSSD není jen Hamáček se Zimolou, ale dalších osmnáct tisíc lidí, které si nemůže dovolit urážet,“ uvedl na facebooku.

A za pravdu mu dává i někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Jednání ČSSD a hnutí ANO o možné vládní koalici skončilo nedohodou. Tipuji,že podobně zareaguje s ohledem na některé mezinárodní kroky vlády v demisi také KSČM. Na obzoru se tak mohou objevit předčasné volby,“ upozornil po čtvrteční schůzce zástupců ANO a ČSSD.

Zmínil také, že před nedávnem zveřejnil na facebooku širší úvahu o možnostech vývoje povolebního vyjednávání. „V ní jsem pro připomenutí napsal, že ČSSD nemusí a dokonce nesmí do případné koaliční vlády za každou cenu. Byl požadavek ČSSD na resort vnitra nebo financí skutečně tak zásadním problémem pro ANO a premiéra Babiše ,že mu obětovalo možnost vzniku stabilní koaliční vlády? Nebo hrály roli jiné důvody? Dozvíme se je někdy? ČSSD byla jedinou parlamentní stranou ochotnou reálně jednat s Andrejem Babišem a hnutím ANO jako vítězem voleb o koaliční vládě a několik týdnů tak se vší vážností a respektem činila, obtížně se nejdříve rodil nutný programový kompromis, aby mohla jednání pokračovat k rozdělení resortů a principům fungování koalice včetně koaličních pojistek,“ vysvětluje Hašek.

Babišova umanutost podle něj nakonec možnou dohodu zhatila a vrací celou českou politiku, nejen ANO a ČSSD o několik měsíců zpátky. „Jsem teď zvědav např. na další postoj KSČM jako třetího do uvažované parlamentní většiny (nejen) před jejím dubnovým sjezdem, na postoj hlavy státu k postupu premiéra v demisi pověřeného jednáním o sestavení vlády ve 2.pokusu i všech parlamentních stran k možnému vyústění přetrvávajícího povolebního patu,“ dodal.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Jiří Zimola Michal Hašek ČSSD Andrej Babiš Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy