Premiéři ČR a SR se navzájem zúčastní oslav roku 1918, Babiš pozve polskou vládu

Praha - Premiéři Česka a Slovenska se navzájem zúčastní oslav 100. výročí založení Československa letos v říjnu. V červnu by se mělo konat společné zasedání vlád ČR a Polska.

V České republice se oslavy budou konat 28. října, Slovensko oslaví založení společného státu o dva dny později. Přibližně za dva týdny oba premiéři na Slovensku společně zahájí výstavu ke 100. výročí vzniku Československa.

Český premiér Andrej Babiš po jednání s Peterem Pellegrinim poznamenal, že Česko a Slovensko si letos připomínají řadu významných událostí společné historie. Kromě 100. výročí založení státu letos uplyne také 50 let od pražského jara a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy a 25 let od rozdělení na Českou a Slovenskou republiku.

Oba premiéři připomněli, že Česko a Slovensko pojí výjimečně blízký vztah, což se ukazuje i při organizaci oslav. Babiš dodal, že na Slovensko pojede 26. dubna na zahájení výstavy k založení Československa. Premiéři obou zemí se také zúčastní oslav, které se budou konat 28. října v Praze a 30. října v Martině.

Česká vláda pozve na společné zasedání polský kabinet, bude se konat v červnu. Babiš podotkl, že česká vláda tím plní svůj slib, že přivítá polské kolegy v ČR. Naposledy se kabinety sešly před dvěma lety ve Varšavě.

Společná jednání vlád se konají od roku 2011. Zatím se schůzka v tomto formátu uskutečnila čtyřikrát. Babiš dnes před novináři mluvil o svém dobrém vztahu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, který v prosinci vystřídal v čele vlády Beatu Szydlovou.

Babiš zmínil společné jednání s Poláky v reakci na novinářský dotaz ohledně rozdílných národních zájmů členských zemí visegrádské skupiny, do níž patří ještě Slovensko a Maďarsko. 

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Peter Pellegrini 100. výročí vzniku Československa Polsko Vláda ČR Slovensko Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy