Babišovo makání? Mezi Senátem a vládou je zle kvůli "výletu"

Praha - Senátoři zkritizovali dnešní nepřítomnost ministrů na schůzi horní komory. Vadilo jim, že místo obhajování zákonů jsou na návštěvě v Moravskoslezském kraji. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) oznámil, že kvůli tomu z pověření organizačního výboru napíše premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO).

"Poslední dobou je praxí, že účast členů vlády zde včetně premiéra je velmi slabá," uvedl Štěch. Pokud by se situace nezlepšila, zkomplikovalo by to vztahy mezi vládou a Senátem, prohlásil.

Z jednání se kromě nemocného ministra zahraničí Martina Stropnického omluvili mimo jiné ministři školství Robert Plaga, práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová a také Babiš, ačkoli měli zdůvodnit projednávané materiály. Kabinet na jednání zastupují ministři financí Alena Schillerová a průmyslu Tomáš Hüner. V jeho případě je to podle místopředsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) trest za to, že chybně postupoval v případě kauzy lithium. Kubera ironicky navrhl, že by tento ministr mohl některé ostatní zastoupit trvale.

Podle senátora Václava Hampla (za KDU-ČSL a Zelené) je vláda "na výletě". "Někdo říká, že maká, a my tady sedíme a makáme, ale čekáme na toho, kdo předkládá zákony, uvedl předseda senátorů STAN Jan Horník. Podotkl, že Babiš do Senátu na rozdíl od svého předchůdce téměř nezavítal.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil označil přístup vlády za "nezodpovědný a liknavý", ministři podle něj výjezdy do krajů organizují kvůli rozdávání miliard korun. Pokud se nynější situace nezmění, Vystrčil bude chtít přístup vlády projednat na příští schůzi horní komory.

Senátoři z programu vyřadili volbu člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, protože prezident Miloš Zeman opět nepředložil kandidáta na místo po zesnulé předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové.

V úvodu jednání senátoři uctili minutou ticha osobnost kardinála Josefa Berana, politického vězně nacismu a komunismu, jehož ostatky se minulý týden po 49 letech vrátily do vlasti. Vyjádřili tak "úctu a uznání duchovní a mravní autoritě, která promlouvá i do současnosti", uvedl senátor Jiří Oberfalzer (ODS).

Související

Více souvisejících

Senát ČR Milan Štěch Vláda ČR Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy