Jak šetří stát? Výdaje na platy zaměstnanců vzrostly o 15 miliard

Praha - Výdaje na platy zaměstnanců státu vzrostly loni v porovnání s předchozím rokem o 15,2 miliardy korun a vyžádaly si 166,6 miliardy korun. Průměrný plat všech zaměstnanců státu se meziročně zvýšil o 2234 korun na 30.627 korun.

Počet zaměstnanců se zvýšil o 9,5 tisíce. Vláda to uvedla ve státním závěrečném účtu za loňský rok, který předložila poslancům. Průměrná hrubá mzda v celé ekonomice na přepočtené osoby loni podle Českého statistického úřadu vzrostla na 29.504 korun.

Mezi hlavní vlivy na růst platů patří podle vlády hlavně navýšení objemu peněz na platy učitelů a nepedagogických pracovníků v regionálním školství nebo navýšení peněz na platy zaměstnanců v úřadech a vládou regulovaných příspěvkových organizacích i navýšení tarifů u ostatních státních zaměstnanců. Navýšení platů učitelů a nepedagogických pracovníků v regionálním školství si vyžádalo zhruba 4,7 miliardy korun. Navýšení platů ostatních zaměstnanců stálo 3,8 miliardy korun. Průměrný plat v regionálním školství představoval 26.556 korun, státní zástupci a od nich odvozené profese pobírali loni 103.425 Kč měsíčně.

Stát loni vyplácel téměř 432.000 zaměstnanců. Například v kapitole ministerstva školství přibylo v souvislosti s inkluzí 828 míst asistentů pedagogů. V České geologické službě přibylo 143 míst kvůli rozvoji výzkumné činnosti. Naproti tomu zůstalo nenaplněno v ročním průměru 13.627 míst. Záporně se na vývoji počtu míst projevilo vyjmutí Vojenského zpravodajství z vládní regulace zaměstnanosti a jeho přesun do zakryté části rozpočtu. Podle vlády se to týká 1277 míst.

Související

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

Více souvisejících

mzdy / platy Státní správa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy