Babiš může být premiérem i z vězení. Koaliční smlouva nelimituje odsouzení ani SPD

Praha - V koaliční smlouvě prý není zapracováno několik podmínek, kterými si ČSSD vymiňuje svůj případný vstup do vlády s hnutím ANO. Ve smlouvě tak není odvolání poslanců SPD ze sněmovních funkcí i slib rezignace člena vlády v případě jeho odsouzení. Jan Hamáček ale tvrdí opak. Podle Jiřího Zimoly je smlouva úspěchem.

V koaliční smlouvě tak podle Práva pouze stojí, že „v případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoli člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti.“

V budoucnu by se ale mohl objevit sport nad termínem přiměřený čas a nad tím, co by následovalo. Mohlo by se totiž stát, že pokud by byl Andrej Babiš odsouzen a neodstoupil by, mohla by si ČSSD vynutit jeho odchod rezignací svých vlastních členů. 

Ve smlouvě pak stojí. „Dojde-li v koalici i po dohadovacím řízení k situaci, kdy nedojde k dohodě o řešení koaličního sporu, v případě, kdy pět ministrů jmenovaných za koaliční stranu ČSSD podá demisi do rukou prezidenta, podá do sedmi dnů demisi předseda vlády a spolu s ním, jeho prostřednictvím, všichni ministři navržení hnutím ANO 2011.“

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale tvrdí, že „platí, že pokud bude člen vlády prvoinstančně odsouzen, odstoupí a nebo vláda končí. A také platí, že pokud ČSSD z vlády odejde, premiér musí do 7 dnů rezignovat." 

Vládnutí je o důvěře, ale vyjednali jsme i jasné pojistky. A abych předešel spekulacím: Platí, že pokud bude člen vlády prvoinstančně odsouzen, odstoupí a nebo vláda končí. A také platí, že pokud ČSSD z vlády odejde, premiér musí do 7 dnů rezignovat. Dnes více na tiskovce @CSSD.

— Jan Hamáček (@jhamacek) 11. května 2018

V koaliční smlouvě také chybí odvolání poslanců SPD ze sněmovních funkcí. Smlouva hovoří pouze o tom, že obě strany budou ve Sněmovně podporovat takové složení orgánů, které budou vyplývat z dohody předsedů obou stran a předsedů poslaneckých klubů. 

Ve smlouvě se píše, že „za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh, resp. takové usnesení vlády, které podpoří nadpoloviční většina ministrů z každé koaliční strany.”

Nejméně jednou za měsíc by se měli scházet předsedové obou stran a předsedové poslaneckých a senátorských klubů. Právě šéfové obou klubů by měli zajistit co největší účast koaličních poslanců při důležitých hlasování. 

ČSSD tedy musela z některých důležitých bodů v koaliční smlouvě couvnout. Politici to však i přesto považují za úspěch. „Za dohodnutými podmínkami stojím, myslím, že se nám podařilo jako minoritnímu partnerovi domluvit poměrně významné záležitosti. Nikoli jen co se týká ministerských postů, ale programu, který se týká lidí této země,“ uvedl pro Právo Jiří Zimola. 

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Andrej Babiš ČSSD Jiří Zimola

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy