Jak to bylo s účtem Julius Šuman? Ovládal ho i novinář Přibil z nahrávek s Babišem

Praha – Kdo stojí za tajemnou skupinou Julius Šuman, která dala pořádně zabrat šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi? Odpověď na tuto otázku zajímá celou řadu lidí. A jak se zdá, toto tajemství se začíná pomalu rozplétat.

Skupina Julius Šuman Babišovi před loňskými volbami pořádně zavařila, když na sociálních sítích začala zveřejňovat citlivé nahrávky i dokumenty, které jej měly zdiskreditovat. První nahrávka se objevila 1. května 2017 a Babiš na ní hovořil velmi nelichotivě o svých koaličních partnerech. O tři dny později publikoval Šuman další nahrávku, kde se měl Babiš bavit s novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Pak následovaly další.

Kauza byla natolik vážná, že se jí zabývali poslanci a řeší ji i policie. I když stále není jasné, kdo tyto materiály zveřejňoval, server Aktuálně.cz ve spolupráci s týdeníkem Respekt identifikoval některé lidi, kteří k účtu měli přístup. Konspirační účet podle jejich zjištění ovládalo několik lidí včetně novináře Marka Přibila, který kvůli Šumanovi přišel o práci v deníku MF Dnes.

Profil založil v listopadu 2016 zhruba čtyřicetiletý muž, který se představuje jako Jan Zástřešek a tvrdí o sobě, že je hacker. Tento muž ale podíl na zveřejňování materiálů poškozujících Babiše odmítá, zároveň ale hovoří o tom, že je součástí jakéhosi „soukolí". Nad profilem Zástřešek údajně ztratil kontrolu krátce po založení - a pak ho neovládal asi půl roku. Právě v té době byly zveřejňovány nahrávky hovorů mezi Babišem a  Přibilem. 

Zástřešek s novináři nějakou dobu komunikoval. Při té příležitosti mluvil l o „Šumanech", tedy skupině lidí, kteří podle něj za zveřejňováním materiálů proti Babišovi stáli.  A přestože odmítl, že by informace o Babišovi zveřejňoval, ovládal Zástřešek šifrovanou emailovou adresu, kam měli lidé Juliusi Šumanovi posílat své tipy a materiály ke zveřejnění.

Přibil prý za účet Juliuse Šumana zaplatil

Na začátku srpna 2017 najednou příspěvky z účtu Julius Šuman zmizely. V říjnu se pak začaly objevovat podivné a zmatené vzkazy, které ironicky chválily novináře Přibila. Byl to právě Přibil, kdo tehdy ostře sledovaný účet ovládl a nahrávky a další příspěvky smazal. Bývalý novinář tvrdí, že za to tehdy Zástřeškovi zaplatil. To ale Zástřešek popírá s tím, že mu ho přenechal zdarma.

Přibil naopak tvrdí, že s penězi na vyplacení Zástřeška mu pomohl jeho známý Stanislav Hájek. To je podle Aktuálně,cz bývalý policejní důstojník a specialista na odposlechy. Přibil také prozradil, že součástí dohody bylo, že bude mít kontrolu nad účtem do říjnových sněmovních voleb a že do té doby na něm nebudou zveřejňovány žádné informace. Zástřešek prý exnovináři také prozradil, že si ho jako hackera najímali zahraniční klienti i rozvědka ÚZSI. Tu podezřívá z pořízení nahrávek i šéf ANO Andrej Babiš.

Dnes už původní účet Juliuse Šumana s twitterovou adresou @SkupinaSuman zanikl a obsah proti Babišovi z něj zmizel. Přejmenoval se na VseznalekZHradu a ovládá ho Zástřešek. Ten přitom i po volbách chtěl budit dojem, že jistými diskreditačními materiály disponuje. Počátkem letošního roku posílal novinářům a dalším lidem zprávy o sbírání diskreditačních materiálů. Před prezidentskou volbou zase zakladatel účtu tvrdil, že má přístup ke zdravotní kartě prezidenta Miloše Zemana – nic ale nakonec zveřejněno nebylo.

Zároveň s tímto účtem už ale fungoval také náhradní twitterový účet s adresou @Skupina_Suman, kde byly zveřejněny další dokumenty proti Babišovi. „Toto je záložní profil. Náš originální profil byl opět ukraden. Vadíme mu fest a nebudeme se přetahovat. Tady dokončíme naši práci,“ píše se u tohoto účtu. Poslední tweet byl tímto účtem zveřejněn 8. října 2017.

Související

Sídlo GIBS

Inspekce ukončila vyšetřování v kauze twitterové Skupiny Šuman

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ukončila vyšetřování v kauze twitterového účtu Skupina Julius Šuman, který v roce 2017 zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s kauzami tehdejšího ministra financí a následně i premiéra Andreje Babiše (ANO). I přes podezření ze spáchání trestného činu neurčila člověka, který by stál za úniky ze spisů. 
Milan Chovanec

Pomluvil Chovance v kauze Čapí hnízdo? Novinář Přibil je před soudem, vinu popírá

Novinář Marek Přibil dnes u soudu popřel, že by se dopustil trestného činu pomluvy vůči někdejšímu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo Pavlu Nevtípilovi. Obžaloba Přibilovi vyčítá, že na svém webu zveřejnil článek s tvrzením, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu premiéra Andreje Babiše (ANO) ve snaze snížit nebo odstranit politickou konkurenci pro ČSSD.

Více souvisejících

Julius Šuman Andrej Babiš Marek Přibil (novinář) Twitter

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy