Praha - Pražané v čele pražského magistrátu preferují nadále v přímé volbě bývalého primátora Bohuslava Svobodu následovaného Hřibem. Třetím nejpreferovanějším je Patrik Nacher, který zaznamenal největší nárůst hlasů. Ukázal to průzkum společnosti Sanep.
O činnost radních magistrátu hl. města Prahy se pět měsíců před konáním komunálních voleb v souhrnu zajímá 39,8 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel hl. m. Prahy.
Mezi nejznámější tváře pražského magistrátu patří nadále stávající primátorka Adriana Krnáčová, a to společně s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou a Matějem Stropnickým. Pouze tyto tři představitele pražského magistrátu zná více jak 50 % Pražanů.
Z celkem 65 zastupitelů hl. m. Prahy se nicméně 52 zastupitelů pohybuje pouze pod 7% znalostí.
Aktuálních hypotetických přímých voleb primátora hl. města Prahy by se zúčastnilo 39,9 % Pražanů, kteří by do čela Magistrátu hl. m. Prahy zvolili bývalého primátora a rovněž stávajícího poslance za ODS Bohuslava Svobodu, kterému v roce 2016 soud udělil podmíněný trest v kauze Opencard. Proti tomuto rozhodnutí se bývalý primátor odvolal. I přesto však Bohuslava Svobodu nadále Pražané, kteří jej tak patrně nepovažují za hlavního viníka v kauze Opencard, vnímají jako nejvhodnějšího kandidáta na primátorský post.
Za nejpreferovanějším Bohuslavem Svobodou následuje lídr Pirátů Zdeněk Hřib, který sice není pražským zastupitelem ani radním, ale je primátorským kandidátem této strany.
Zdeněk Hřib, který aktuálně získal podporu 10,1 % Pražanů, kteří by v květnu přišli k volbám, tak na druhé pozici vystřídal Adama Zábranského (Piráti). Voliči Pirátů tak bez ohledu na znalost daného kandidáta preferují zvoleného lídra a kandidáta Pirátů na primátorský post, kterým je právě Zdeněk Hřib. Rostoucí voličská podpora Pirátů se tak již řadu měsíců ukazuje i v Praze, kdy právě voliči této strany nejprve podporovali Mikuláše Ferjenčíka, po jehož odchodu se tato podpora přesunula na Adama Zábranského a aktuálně voličský elektorát Pirátů preferuje Zdeňka Hřiba.
V nadcházejících průzkumech spol. SANEP bude nadále postupně zařazovat i případné další lídry jednotlivých stran a hnutí, kteří nejsou pražskými zastupiteli.
Na třetí místo postoupil zastupitel a poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, který suverénně vyhrál pražské primárky a je nominován na lídra komunálních voleb, kdy jeho nominaci musí potvrdit ještě příslušné stranické orgány. Patrik Nacher, který je veřejnosti znám jako bojovník proti bankovním poplatkům, propagátor finanční gramotnosti, rozšířil své aktivity i do oblasti ochrany spotřebitelů a v květnu rovněž vydal knihu, se tak posouvá i v oblasti znalosti a zjevně i obliby u pražských voličů hnutí ANO. Patrik Nacher je rovněž nejpreferovanější personou v barvách hnutí ANO, které získalo v Praze nejvíce hlasů, jak v komunálních volbách v roce 2014, tak i ve sněmovních volbách v roce 2017. Stávající primátorka Adriana Krnáčová, která oznámila, že se již nebude v nadcházejících volbách ucházet o primátorský post, pak zastává sedmou pozici z pohledu hypotetických rozhodnutých voličů.
Na čtvrté místo pak sestoupil ze třetí pozice Jan Čižinský, který je členem KDU-ČSL a byl zvolený za trojkoalici SZ, KDU-ČSL a STAN, ovšem v podzimních komunálních volbách hodlá kandidovat za politické uskupení Praha Sobě. V této souvislosti aktuálně Jan Čižinský pozastavil své členství v KDU-ČSL. Sestup Jana Čižinského, který je rovněž i poslancem za KDU-ČSL a starostou Prahy 7, ze třetího na čtvrté místo tak naznačuje, že tímto krokem a odklonem od své domovské strany přestává mít podporu lidovců, což může znamenat ještě další propad voličské podpory.
Související
Výluka v pražské MHD. Na části linky metra C nejezdí vlaky
Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily
Praha , průzkumy , Adriana Krnáčová , Bohuslav Svoboda , Patrik Nacher , Adam Zábranský (Piráti) , Zdeněk Hřib , protext
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 59 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák