Zeman? Rusky plácat umí, na pietě za hrdiny se ale promluvit bál. A Piráti? Zklamání, říká moderátor

Praha – Oslavy konce druhé světové války sice v Česku utichly již před několika dny, události s nimi spojené ale stále silně rezonují veřejným prostorem. Nejde jen o kauzu Nočních vlků a jazyk místopředsedy ČSSD Foldyny.

Negativní pozornost na sebe strhli i Piráti. Konkrétně pirát a pirátka, Mikuláš Peksa a Dana Balcarová. Ti se totiž účastnili oslav konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze. Schytali za to vlnu kritiky a zejména mladí lidé (čili jejich voliči) pro jejich chování příliš pochopení neměli.

A nemá ho ani známý televizní moderátor a dokumentarista Vladimír Kučera. Ten tvrdí, že dříve zvažoval že by Pirátskou stranu volil. Teď už o tom ale neuvažuje. Důvodem byla právě účast pirátských politiků na akci pořádané ruskou ambasádou.

Piráti podle Kučery mají hlad. A hladové strany jsou podle něj nebezpečné, neboť jsou schopny svůj hlad ukojit čímkoliv. Novinář nebere ani následné pirátské vysvětlení, podle něhož je prý potřeba s Rusy mluvit.

Stejně se podle Kučery vyjadřovali demokratičtí politici před druhou světovou válkou, když říkali že s Hitlerem je potřeba také mluvit. "Čím to skončilo, víme. Pro nás byl výsledkem těchto besed Mnichov a protektorát." píše moderátor ve svém blogu na Aktuálně.cz. "Pak se podobně „muselo mluvit“ s panem Stalinem. Domluvili s ním moskevský zábor značné části světa. Moji vlast to stálo čtyřicetiletou hnusnou okupací." dodává.

Že se recepce na ambasádě účastnil i prezident Zeman, se podle Kučery není co divit. Tomu se vůbec nelíbí, jakým způsobem česká hlava státu letošní oslavy pojala. Tvrdí totiž, že "hradní pán rusky plácal v projevu páté přes deváté".

Den před tím přitom při pietě u vítkovského památníku prezident nepromluvil. "Naši hrdinové a padlí mu nestáli za slovo." zlobí se novinář. Ten se také domnívá, že návštěva ruské ambasády není nejlepší způsob, jak uctít památku padlých sovětských vojáků.

"Pokud chtěli piráti uctít památku padlých mladých sovětských vojáků, nemuseli se ometat kolem kremelských diplomatů a špionů, a zajít na Olšanské hřbitovy." píše. Úcta vůči padlým Rusům je podle něj zcela na místě. Ale prosazoval byl spíše skromnější, nikoliv okázale "velkoruskou" formu vzpomínky.  

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Mikuláš Peksa (Piráti) Dana Balcarová (Piráti) Velvyslanectví Rusko Vadimír Kučera

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 39 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy