Češi jsou za voly? Nakopal bych je do zadku. Kauza Babčenko má v Česku ostrou dohru

Praha – Celý svět byl zaskočen a překvapen, když se ve středu odpoledne na tiskové konferenci v Kyjevě objevil ruský novinář Arkadij Babčenko. O den dříve totiž celý svět obletěla zpráva, že byl zavražděn. Ukrajinská tajná služba SBU vysvětlila, že vraždu novináře, o níž v úterý informovala média, předstírala, aby odhalila údajné ruské iniciátory zločinu. Tato kauza vyvolala rozporuplné reakce nejen v zahraničí, ale i v Česku.

Jakýsi manuál k tomu, jak se na celou věc dívat, přinesl například výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Ten zdůraznil například to, že „ruský stát pravidelně vraždí své kritiky a oponenty, zejména z řad samotných Rusů, kteří si odváží se k samotnému diktátorskému režimu otočit zády a utéct do zahraničí, aby se zachránili“. Poukazuje na to, že podobné věci se v Rusku děly už v 30. a 40. letech.

Zmínil také případy otráveného ruského agenta Alexandra Litviněnka či kauzu Sergeje Skrripala a jeho dcery. Arkadij Babčenko je podle něj jen dalším v řadě. „A. Babčenkovi bylo opakovaně vyhrožováno, což je naprosto logické, vzhledem k tomu jak Putinův režim svou novinářskou prací musel dopalovat. Podobným novinářům či opozičním lídům bylo v Rusku vyhrožováno, nebo byli rovnou vražděni,“ píše Janda na sociálních sítích.

„Pokud je pravdivá verze ukrajinských zpravodajců a Babčenka samotného, pak jde o brilantní operaci, která mu zachránila život a dokázala rozkrýt ruské schéma nájemné vraždy. Tomuto typu operací se říká "sting", laicky řečeno nalákat zloděje či vraha, mít to celé pod kontrolou a pak ho lapnout. To Ukrajinci tvrdí, že se jim podařilo,“ shrnul zástupce Evropských hodnot.

Jak zhodnotit, jestli je možné ukrajinské zpravodajské službě věřit? „Nikdo z nás to ověřit nedokáže, protože nejsme na místě, nemáme forenzní specializaci, nedokážeme porovnat technickou kvalitu odposlechů, a tak dále. Stejně jako na diagnostiku motoru v autě si musíte poslechnout specialistu, tak ve zpravodajské branži to nepoznáte. Takže musíte stejně u automobilového technika spoléhat na někoho, kdo tuhle specializaci má. Když víme jak s Ukrajinci spolupracují a pomáhají jím ty nejlepší západní bezpečnostní instituce, tak dost pochybuji o tom, že by si to celé Ukrajinci vymysleli na koleni. To by se jim zásadně nevyplatilo,“ nastiňuje Janda.

Je prý proto třeba vyčkat, jaké důkazy ukrajinská SBU předá západních zpravodajským službám a vládám, které by je měly vyhodnotit. „Podobné to bylo, když se Rusové pokusili v násilný převrat v Černé Hoře - Černohorci předali důkazy spojencům a po nějaké době britská vláda a další spojenci vyhodnotili, že jejich důkazům věří a bylo to tak. To nějakou dobu vždy trvá, než si budou naši zpravodajští specialisté jisti. Takže si počkejme,“ mírní emoce Janda.

„Nyní je skvělou zprávou, že A. Babčenko žije. Do konce života bude muset žít pod permanentní ochranou, protože to jak zesměšnil putinovský režim se prostě neodpouští, když jste diktátor, který si respekt vynucuje násilím. To se podařilo mistrně. Co očekávat o ruské vlády? Stejně jako vždy - lži, lži a lži. Lhali o Krymu, lhali o Donbasu, lhali o Litviněnkovi, lhali po MH-17, lhali o Skripalovi (30+ verzí lži, ruský rekord!), lhali o olympijském dopingu, lhali o zasahování do amerických voleb, lžou vždy když jim o něco jde. Cokoliv Moskva řekne je úplně jedno,“ tvrdí.

Na závěr své analýzy poukazuje, že prací bezpečnostních složek demokratického státu je zachraňovat životy a chytat padouchy či vrahy. „Zachránit život se evidentně podařilo a jestli Ukrajinci chytli a rozkryli strukturu vrahů teprve uvidíme. Pro připomenutí - Ukrajina je ve válce. Ve válce, kterou proti ní vede Rusko, které okupuje část jejího území a vraždí na jejím území. Ukrajina se brání. Jak to poznáme? Nejsou ukrajinské tanky na ruském území, ale ruské tanky na ukrajinském území. Tečka,“ dodal.

Poněkud kritičtější je šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner. „Samozřejmě jsem rád, že novinář Babčenko žije, ale vytvořit zprávu o jeho vraždě tak přesvědčivě, aby ji šířila všechna světová média a pak říct, že to byla jen past na pachatele, je takový hazard s veřejným míněním, že mi to připadá v dnešní době jako plán šílence. V podstatě bych autora léčky s chutí nakopal do zadku současně s poděkováním za záchranu života - pokud mu tedy tu záchranu bude schopen v našich poměrech někdo věřit,“ uvedl na facebooku.

Ozývají se teď také hlasy, které kritizují média, že na léčku Ukrajiny skočila a že si vše více neověřila. Takovým kritikům poslal vzkaz novinář a cestovatel Dan Přibáň. „Tak když teď tolik z*sraných slukáčkářů nahlas přiznalo, že naletělo nepravdivé (byť oficiální policejní) zprávě o vraždě novináře a tolik milovníků alternativní pravdy se jim směje, mohou i milovníci alternativní pravdy začít přiznávat, čemu všemu uvěřili a co všechno nepravdivého sdíleli a mohou začít třeba u sestřeleného boeingu nad Ukrajinou ...a pak pokračovat dál a dál a dál. Nebojte se, facebook má povolené opravdu hodně dlouhé posty, to máte za pár týdnů sepsané. Nebuďte labutě, ať je nějaká sranda, ne?“ rýpnul si Přibáň.

Mezi ty, kteří přiznali svou chybu, patří například novinář Ondřej Soukup. Ten po zveřejnění původní zprávy na sociálních sítích napsal: „Mého kamaráda Arkadije Babčenka někdo dnes zastřelil v Kyjevě. Utekl z Moskvy do Prahy kvůli výhružkám likvidací. Po půl roce se přestěhoval na Ukrajinu, protože ztratil naději, že mu české úřady dají povolení k pobytu, a o azyl žádat nechtěl. K*rva, k*rva, k*rva.“

Po vydání zprávy, že ruský novinář žije„ se mu viditelně ulevilo. „Arkadij je naživu. Zinscenovali to, aby chytili objednavatele. Ještě nikdy jsem tak rád nebyl za vola. Kámo, to tě bude stát hodně piv!“ vzkázal Babčenkovi.

Související

Více souvisejících

Arkadij Babčenko Jakub Janda (Evropské hodnoty) Marek Wollner Daň Přibáň Ondřej Soukup

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy