Bělobrádkova otevřená zpověď: Kvůli mé nemoci nevím, co bude za půl roku. Jestli budu chodit a jestli zvládnu hygienu

Praha – Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se nijak netají jím, že trpí zákeřnou nemocí – roztroušenou sklerózou. Loni dokonce přiznal, že bere antidepresiva a že cítí, jak jeho nemoc i přes léčbu postupuje. Teď také otevřeně promluvil o tom, jak ho nemoc omezuje v každodenním životě.

Bělobrádek na facebooku připomněl, že 30. května byl Světový den roztroušené sklerózy. „Pro mě a pro zhruba dalších 18 tisíc lidí v České republice je to den, kdy se trochu více začne mluvit o nemoci, kterou máme a kterou nikdo moc nezná,“ uvedl na úvod svého příspěvku.

Svěřil se také, že život s roztroušenou sklerózou není snadný. „Vím o tom své a řekne vám to každý, kdo ji má, ale i naši blízcí. Nemůžete si plánovat, co budete dělat za rok nebo za dva, dokonce ani za půl roku. Prostě nevíte, kdy a jak se nemoc projeví. Jestli budete chodit, udržíte v rukou předměty, anebo se sami obsloužíte se základní hygienou. Ale i tak život máme pořád rádi. Možná více než jiní. Naplno si užíváme každý den, každé chvíle s rodinou a se svými blízkými,“ svěřil se šéf lidovců.

Pak začal vysvětlovat, co ho vlastně trápí. „A co vlastně ta RS je? Nemoc, která postihuje centrální nervovou soustavu. Můj vlastní imunitní systém ničí moje vlastní tkáně. Trochu absurdní, že? Ale děje se to. Mícha a nervy jsou jako kabely. Uvnitř dráty a navrchu obal. Ten je poškozován a tak vzruchy "probíjí", vzruch se nedostane tam, kam má. Padají vám věci z rukou, zakopáváte, občas se zamotáte, jste unavený, brní vás části těla a nakonec chromnete,“ popsal průběh nemoci politik.

Netrénované oko podle něj ale může příznaky zaměnit za neschopnost či opilost. „Vlastně to může vypadat, že mám blbý den, nebo jsem nemehlo. Hloupé je, když si lidé o vás myslí, že jste opilý. Jednou si z toho, že jsem před Úřadem vlády netrefil dveře, dělali legraci v televizi. Děsně vtipný, když to je projev nemoci, že? Někdy se vám ani nechce únavou udělat doslova krok navíc. Vstát a postavit se na nohy se občas musíte nutit silou vůle. Dříve jsem si to nedovedl ani představit,“ bez vytáček popsal, jak se čas od času cítí.

Zároveň ale přiznal, že nebýt RS, tak by nejspíš do vrcholné politiky nevstoupil a nebyl by předsedou lidovců. „RS mě o dost připravila. Třeba nemůžu hrát fotbal a na kytaru už moc taky ne a na některé domácí práce je Jana sama. Ale nedělám z toho drama. Prostě to k životu patří. Choroby a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Nemoc mě naučila, že si člověk musí stanovit priority, nezabývat se ptákovinami, ale jen podstatnými věcmi, neřešit pseudoproblémy a vážit si každého dne, kdy zdvihne dítě do náručí a zaváže si tkaničky u bot. Hlavně mě ale RS naučila, že nejdůležitější na světě jsou mezilidské vztahy. Tak na to nezapomínejte,“ vzkázal Bělobrádek.

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek roztroušená skleróza

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy