Konec spekulací? Hrad odtajnil část zprávy o novičoku. Odhalujeme zásadní informace, hlásá Ovčáček

Praha - Pražský hrad odtajnil část zprávy, kterou si prezident Miloš Zeman vyžádal od zpravodajských služeb kvůli dohadům o tom, zda mohl být v České republice vyráběn novičok. Touto látkou byl Velké Británii otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julie.

„V souvislosti s děním v tzv. kauze “Novičok” považujeme za důležité v rámci vyjasnění a uklidnění situace celou záležitost uzavřít. Proto zveřejňujeme dvě zásadní informace, které naleznete v přílohách,“ informoval na stránkách hradu mluvčí prezidenta Zemana.

Toto prohlášení je doplněno dvěma dokumenty. Jeden obsahuje odtajněnou část zprávy Vojenského zpravodajství. „Prezident republiky Miloš Zeman si stojí za svými slovy v této záležitosti. Uveřejňujeme odtajněnou část informace Vojenského zpravodajství k tzv. kauze „Novičok“,“ píše se v dokumentu.

„Prezident republiky byl na základě zadání, které obdržely zpravodajské služby, informován Vojenským zpravodajstvím o případu, kdy bylo ve VVÚ s.p. v roce 2017 legálně mikrosyntézou vyrobeno několik miligramů směsi, která obsahovala látku A-230, označovanou jako novičok. Po testování byl vzorek zničen. Podle dostupných informací šlo o jinou látku ze skupiny novičok, než jaká byla použita při útoku v britském Salisbury. Zároveň je třeba zdůraznit, že Česká republika nemá nic společného s případem otravy nervově-paralytickou látkou v britském Salisbury,“ dodává se v materiálu.

Informace k tzv. kauze “Novičok” https://t.co/aD7lba5tSV

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 31. května 2018

V dalším dokumentu se uvádí, že rozhodující v celé záležitosti je, zda „novičok“ v laboratorních podmínkách byl vyroben, ať již chemickou reakcí nebo syntézou chemických látek. "I syntézou lze „novičok“ vyrobit," zdůrazňuje se v materiálu. 

Hrad přitom odkazuje na  Úmluvu o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, i zákon o opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní. V obou dvou se podle zveřejněného dokumentu uvádí, že výrobou chemické látky je míněna její tvorba chemickou reakcí. Právě k tomu podle dřívějšího Zemanova vyjádření došlo.

Experti oponovali v tom, že jde pouze o mikrosyntézu, a ne o "výrobu".  Čeští odborníci totiž provedli v prvním kroku mikrosyntézu látky, aniž by byla samotná látka izolována.

Zemanův výklad odmítla také ministerstva obrany a zahraničí i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Podle Úřadu vlády došlo ze strany prezidenta k nepochopení a různému vnímání termínů výroba a testování. „Ve vyjádření prezidenta se zřejmě jedná o rozdílné vnímání slov výroba a testování, kdy má prezident pravdu v tom, že zákon č. 19 z roku 1997 Sb. označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označená není,“ uvádí se ve zprávě vlády.

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Novičok (nervový plyn) Miloš Zeman Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy