Armádní mise: Nemůžeme se tvářit, že dění ve světě se nás netýká, říká Ženíšek

Praha - Pro vládní plán misí dnes ve Sněmovně hlasovala podle předsedy sněmovního klubu občanských demokratů Zbyňka Stanjury (ODS) "skutečná opozice" kvůli závazkům vůči spojencům a bezpečnosti země.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle něj selhal, když víc než půl roku od voleb v zemi neexistuje vláda s důvěrou. Hlasování také ukázalo, že hnutí ANO nepodpořili ti, o které se opíralo doposud, tedy komunisté a hnutí SPD, uvedl. Výsledek hlasování přivítali také lídři TOP 09, lidovců a ČSSD.

Předsedkyně branného výboru Jana Černochová (ODS) s odkazem na čtvrteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana o druhém jmenování Andreje Babiše premiérem v příštím týdnu řekla, že poslanci ODS mají za to, že vláda s důvěrou nakonec vznikne. "Nechtěli jsme riskovat, že by došlo k obstrukci a vojáci nemohli vyjet," řekla.

Stanjura poukázal na to, že v hlasování vládní hnutí ANO nepodpořili poslanci KSČM a hnutí SPD. "I ta vláda (ANO, ČSSD s podporou KSČM) dala tomuto hlasování pouhých 84 hlasů," konstatoval. Dodal, že pověst země zachránili poslanci skutečné opozice.

"Schválení misí je pro věrohodnost České republiky před našimi partnery a spojenci naprosto zásadní. Nemůžeme se tvářit, že dění ve světě se nás netýká, ostatně děláme to i pro sebe. Tím, že pomáháme i ve vzdálené zemi, chráníme před nebezpečím sami sebe," uvedl k hlasování místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Spornou misi v Pobaltí označil za paradoxně naprosto bezproblémovou z hlediska mezinárodního práva. "Rozhodnutí o zřízení posílené předsunuté přítomnosti NATO v Pobaltí přijaly členské země NATO již před dvěma lety na summitu ve Varšavě za naší podpory. Byla by strašná ostuda tuto misi neschválit a je dobře, že k tomu nedošlo," konstatoval.

Také předseda ČSSD Jan Hamáček je s výsledkem hlasování o misích spokojen. "Jsem rád, že v této otázce je jasno, že naši vojáci mají jistotu o tom, kam a za jakých podmínek budou vyjíždět. Splnilo se i to, co požadovala sociální demokracie, abychom neustupovali z našich spojeneckých závazků," řekl novinářům. Podle něj by mise do budoucna neměly znamenat ani problém z hlediska komunistické podpory pro případnou menšinovou vládu ANO a ČSSD, i když KSČM s vysláním vojáků nesouhlasila. "Vycházím z toho, že tímto hlasováním je rozhodnuto de facto pro celé volební období," řekl Hamáček.

I lidovci uvítali, že Sněmovna zahraniční mise schválila. "Je to zodpovědné vůči našim vojákům, je to zodpovědné vůči naší armádě. Je důležité, aby naše armáda měla čas se na zahraniční mise připravit," řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Za jednu ze zásadních misí označil vyslání vojáků do Pobaltí, kde podle něj naplňují hlavní důvod existence NATO, a to sdílenou obranu a soudržnost aliančních partnerů. Podotkl také, že by sice bylo lepší, kdyby vyslání vojáků předkládala vláda s důvěrou, bezpečí vojáků má ale přednost před stranickým handrkováním.

Související

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

Více souvisejících

politici Armáda České Republiky ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy