Stát příští rok ušetří na podpoře pro chudé

Praha - Výdaje na dávky pro chudé by se měly příští rok citelně snížit. Do pomoci v hmotné nouzi by mělo putovat o 600 milionů korun méně než letos, tedy zhruba 8,03 miliardy.

Navyšovat by se neměla ani suma na státní sociální podporu, tedy na rodičovskou, příspěvky na bydlení či přídavky na děti. Vyplývá to z prvního návrhu rozpočtu, který má ČTK k dispozici. Zvedat by se výrazněji neměl ani obnos na příspěvky na péči pro seniory a postižené.

Dávky v hmotné nouzi zahrnují příspěvek na živobytí, mimořádnou okamžitou pomoc a doplatek na bydlení. Ze státní sociální podpory se vyplácejí rodičovské, přídavky na děti a příspěvky na bydlení, ale i porodné a pohřebné.

Autoři v materiálu uvedli, že výdaje na dávky pomoci v hmotné nouzi navrhli "v souladu s ekonomickým růstem a ve vazbě na úroveň zaměstnanosti". Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost a ekonomice se daří. Ministerstvo financí předpokládá, že se zaměstnanost do roku 2021 bude každoročně ještě zvedat a míra nezaměstnanosti se udrží na 2,3 procenta. Hrubý domácí produkt by měl dál růst a zvyšovat se mají i výdělky.

Loni do dávek pro chudé putovalo 7,5 miliardy korun. Letos by se na pomoc v hmotné nouzi mělo vydat 8,6 miliardy. Příští rok by se částka měla snížit na 8,03 miliardy korun. V roce 2020 by to mělo být osm miliard a v roce 2021 pak 7,9 miliardy. Suma na podpory v nezaměstnanosti by měla příští a přespříští rok proti letošku být vyšší o 300 milionů, činit by měla 7,3 miliardy. V roce 2021 by to mělo být pak ještě o 200 milionů víc.

Na dávky státní sociální podpory a pěstounské péče by podle navrhovaného rozpočtu ministerstvo práce mělo každý rok až do roku 2021 mít 44,75 miliardy korun. Je to stejná suma jako letos. Programové prohlášení připravované vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů přitom počítá s výrazným zvýšením rodičovské. Zvednout by se měla z 220.000 na 300.000 korun, do výhledu výdajů se to nepromítlo.

Ve výhledu na další roky není ani zvýšení příspěvku na péči, který dostávají senioři a handicapovaní. Příjemců každý rok kvůli stárnutí společnosti přibývá a potřebují také víc opatrování. Letos by se na příspěvky mělo vyplatit 26 miliard korun. Je to o 830 milionů víc než loni. Příští rozpočet pak počítá proti letošku s navýšením o 600 milionů na 26,6 miliardy.

Ministerstvo financí v návrhu uvedlo, že výdaje vycházejí z pravidel a zákonů, které platí nyní. Dopad nových norem, které se plánují a ještě nejsou schválené, se do výhledu nepromítá. Ministerstvo práce nyní předložilo dvě novely, které mají citelně snížit dávky na bydlení početnějším rodinám a lidem v ubytovnách. Podle plánu by měly platit od příštího roku.

Související

Petr Fiala Komentář

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.
Ilustrační foto Komentář

Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?

V posledních týdnech se na nás valí snad ze všech možných i nemožných stran vlna prohlášení, že prý jsme kvůli inflaci zchudli a ještě zchudneme… Strašné, jistě si řeknete. Jenže, málokdo z nás si dá tu práci podobná tvrzení nějak zasadit do kontextu. Co na tom, že statistiky v mnoha ohledech surové vyznění o „zchudnutí“ české populace nepotvrzují. A i samotná vyjádření některých postav veřejného života o chudobě spíše matou. Tak, jak je to tedy? 

Více souvisejících

chudoba Sociální dávky peníze státní rozpočet důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy