Já tedy nadšený nejsem. Známý politik přinesl odlišný pohled na setkání v Singapuru

Praha – Svět se v hodnocení summitu v Šanghaji, kde se setkal americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un, neshodne. Podle některých šlo o přelomový moment, řada expertů je ale skeptická. K druhé skupině patří i místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Kim Čong-un a Trump podepsali v Singapuru dohodu, jejímž cílem by měla být denuklearizace Severní Koreji (KLDR). „Přestože Trump po skončení jednání oznámil, že je výsledkem ohromen, já sám podobně nadšený nejsem,“ přiznává český europoslanec.

S vyjádřením k dohodě podle svých slov nějakou dobu čekal, protože si myslel, že dojde ke konkretizaci jejího obsahu. „Bohužel se však ukázalo, že veškeré informace odkazují k relativně vágnímu textu. Samotný fakt, že došlo k dohodě o denuklearizaci KLDR, je samozřejmě velmi pozitivní zprávou. Co však zůstává i nadále otevřené, je to, jak bude k docházet k naplňování jejích závazků, jak bude vypadat kontrola a zda existují nějaké záruky, které by znemožnily především severokorejské straně pod nějakou záminkou od této dohody odstoupit. A to se všemi důsledky, které by to mělo,“ shrnuje na svých stránkách Telička.

Dohoda je podle něj logicky dobrou zprávou, přesto nad ní podle něj zůstávají stíny – stejně jako nad samotnou schůzkou. „Člověk, kterého lze bez přehánění považovat za osobu zodpovědnou za tisíce lidských životů a za subjekt stojící za destabilizací severokorejského regionu, se najednou dostává do záře reflektorů a stává se téměř hrdinou. Přitom se jedná o osobu, která má špinavé ruce a nesporně ji můžeme označovat jako diktátora. Severokorejskému vůdci zahrávajícímu si s jadernými zbraněmi, někomu, kdo se podepsal na nesčetně lidských osudech, se najednou dostává nejvyšších poct,“ varuje.

Singapurské setkání proto považuje za promarněnou příležitost Trumpa k nastolení dalších důležitých otázek. „Byla zde možnost začít určitý proces, který by mohl vést ke zlepšení postavení života Severokorejců a především k respektování základních lidských práv a svobod. V tomto ohledu se jednalo o jedinečnou příležitost. Není možné tvářit se tak, že toto téma neexistuje. Byť bylo setkání zaměřeno převážně na denuklearizaci, tak téma dodržování lidských práv mohlo a mělo být rovněž na stole. Zatím nevidím žádný postupný demokratizační proces, který by KLDR nepochybně potřebovala,“ píše ve svém hodnocení Telička.

Rovněž ho znepokojuje nekonzistentnost amerického prezidenta. „Zatímco se schází s Kim Čong-unem, téměř bez domýšlených důsledků odstupuje od jaderné dohody s Íránem. A o tom nyní nemluvím z pozice někoho, kdo by si dělal o Íránu přehnané iluze. Naopak patřím k velkým kritikům této země a poměrů v ní. Vidíme tu tedy dva velmi podobné případy, avšak v případě Trumpa vždy odlišný přístup. Bohužel právě v případě Íránu jde i proti Evropské unii, čímž se rozchází cesty dvou strategických spojenců. Což je škoda,“ dodává europoslanec.

Související

Shein, ilustrační fotografie

Výrobky Shein mohou být zdraví nebezpečné, oznámil Soul

Obří singapurská online společnost zaměřující se na levnou módu prodávanou skrze e-shop, podobně jako Tema a Alibaba, si stále více zasluhuje nechtěnou pozornost kvůli svým prodejním praktikám, vykořisťovatelské pracovní politice a možnému poškození životního prostředí.

Více souvisejících

singapur Donald Trump Kim Čong-un Pavel Tělička

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy