Praha - Poslanci nakonec pustili v pátek do druhého čtení návrh zákona o protikomunistickém odboji. Jeho schválení však předcházela dlouhá diskuse, vlnu emocí vzbudil zejména výstup Miroslava Grebeníčka a Marty Semelové (oba KSČM).
O významu i podobě zákona se ve sněmovně diskutovalo asi tři hodiny, k samotnému hlasování se poslanci dostali před 14.00.
Úvodní slovo si za předkladatele vzal Petr Tluchoř (ODS), který řekl, že absence podobného zákona v českém právním systému je palčivá. "Zatímco pohrobek strany, současná KSČM, se těší legalitě, odbojáři na uznání stále čekají," řekl. Zákon má podle jeho slov význam morální a o případných nepřesnostech nebo sporných bodech je koalice ochotná jednat. "Musíme si uvědomit, že nedůslednost při hájení práv bojovníků za svobodu znamená nedůslednost při obhajobě svobody samotné," dodal.
Tluchoře u řečnického pultu záhy vystřídal zarytý odpůrce návrhu Miroslav Grebeníček (KSČM) s téměř hodinovým proslovem. V něm například řekl, že předkládaný návrh je pokusem legalizovat minulé zločiny. "Adorace teroristických aktů minulosti nemá oporu ani v realitě a právních normách minulosti, ani v právním řádu současnosti," rozčiloval se Grebeníček. Kritiku sklidil také za výrok, že skutečným zájmem je prostřednictvím zákona přiznat teroristům postavení válečných veteránů.
Grebeníček se v proslovu stihl zmínit také o hasičích, bratrech Mašínech, Václavu Havlovi, Josefovi Švoreckém, Jiřím Dientsbierovi i Ústavu pro studium totalitních režimů. Ten označil za "zdiskreditovanou účelovou instituci, v jejímž čele stojí stejně zdiskreditovaní jedinci".
Na větší část jeho projevu ze sálu odešli koaliční poslanci, kteří jeho vystoupení označili za snůšku demagogie, "hanebnost" a vyzvali poslance KSČM, aby se od projevu distancovali. Grebeníčkova stranická kolegyně Marta Semelová ale pokračovala v podobném duchu. "V případě tohoto zákona jde o snahu o vymazání paměti, o zastrašování a očerňování poctivých lidí, kteří v naprosté většině přijali režim po únoru roku 1948 za svůj, lidí, kteří zde pracovali, vytvářeli hodnoty a žili v míru," řekla Semelová. Dodala, že podle ní navíc třetí odboj neexistoval, což pobouřilo koaliční poslance.
"Vystoupení paní Semelové a pana Grebeníčka v Poslanecké sněmovně svědčí o tom, že by soudy měly projednat, zda by neměla být komunistická strana zakázaná," řekl po pátečním jednání Petr Gazdík (TOP 09).
O návrhu zákona se mělo hlasovat už ve středu, komunističtí poslanci si však vzali přestávku na jednání svého klubu a schůzi tak předčasně ukončili. K jednání se proto sněmovna vrátila až v pátek. Aby se situace neopakovala, schválila si možnost protáhnout jednání i po 21. hodině.
Návrh, kterému se v pátek poslanci věnovali, je nezměněnou podobou toho, který již dříve zamítnul Senát. Přitom ho samotná horní komora parlamentu navrhnula - než se k němu ale přes Poslaneckou sněmovnu vrátila, její složení se změnilo a nově zvolení senátoři novelu zamítli. Koalice se proto rozhodla, že nezměněné znění zákona projedná jako návrh jejích poslanců.
"Zákon předkládáme skutečně ve stejném znění, v jakém ho Senát zamítnul. Předpokládám ale, že se o něm bude ještě jednat ve výborech a vyřeší se ty technické nedostatky, na které se poukazovalo," řekla již dříve Mediafaxu za předkladatele místopředsedkyně Věcí Veřejných Kateřina Klasnová.
Předloha počítá například s tím, že osvědčení účastníka protikomunistického odboje bude vydávat ministerstvo obrany na základě stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Právě jeho roli opoziční poslanci v projevech často kritizovali. "Archiv bezpečnostních složek, který spravuje právě ÚSTR, se potýká s tím, že některé dokumenty jsou lživé, některé se nedochovaly," řekl například František Bublan (ČSSD). Přimlouval by se proto za to, aby žadatele neposuzoval pouze ÚSTR sám. "Viděl bych tam možnost například také nějaké etické komise," dodal.
Osvědčení podle návrhu tedy nebudou moci získat příslušníci nebo spolupracovníci komunistických bezpečnostních složek, členové Lidových milicí nebo prověrkových komisí. Nárok na něj podle předlohy neměli mít ani členové předlistopadové komunistické strany vyjma těch, kteří byli ve straně od 1. ledna 1968 do 1. května 1969, tedy v období pražského jara.
Na problematiku této části novely v pátek poukázal například Jiří Paroubek (ČSSD). "Díky tomu, by toto osvědčení nemohli získat ani lidé, kteří s režimem objektivně bojovali," uvedl. Jako příklad pak dal prvního porevolučního předsedu sociální demokracie Jiřího Horáka, který byl ve straně, emigroval však a v exilu byl potom tajemníkem Rady svobodného Československa.
Naopak osvědčení odbojáře mají získat ti, kteří s komunistickým režimem bojovali se zbraní v ruce, prováděli sabotáže, převáděli přes hranice, byli pro své postoje vězněni nejméně tři roky, minimálně rok organizovali petice a demonstrace proti režimu. Ti, kdo vyvíjeli podobnou činnost v menší míře, by měli mít nárok na osvědčení účastníka odporu proti komunismu.
O stažení zákona z legislativního procesu usilovali v Senátu komunisté, lidovci a sociální demokraté v čele se zesnulým senátorem Jiřím Dienstbierem. Ten zákon kritizoval s tím, že není možné legislativně určit, co je odboj, co je odpor a co je důsledek pronásledování nevinných lidí. Problematické podle něj bylo také to, že za období komunistické totality označovali navrhovatelé období od února 1948 do listopadu 1989. K novele měli výhrady také někteří historici.
Související
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš
Poslanecká sněmovna , třetí odboj
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek