Kalousek varuje: Doplatíme na to všichni. Pak překvapivě pochválil Zemana za jeho slova

Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pustil do premiéra Andreje Babiše a zahraniční politiky jeho vlády. Podle něj na ni "všichni doplatíme". Na druhou stranu ale také ocenil slova prezidenta Miloše Zemana o české misi v Afghánistánu.

„S vládou @AndrejBabis vstupuje česká zahraniční politika do velmi temné etapy. Zjevně opouští akcenty humanismu a mezinarodní solidarity. Pro ostatní země se stáváme nevěrohodným partnerem. Naše škody budou veliké a nepůjde je napravit snadno a rychle,“ posteskl si Kalousek, který odkazoval na slova čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

S vládou @AndrejBabis vstupuje česká zahraniční politika do velmi temné etapy. Zjevně opouští akcenty humanismu a mezinarodní solidarity. Pro ostatní země se stáváme nevěrohodným partnerem. Naše škody budou veliké a nepůjde je napravit snadno a rychle. https://t.co/hf9wBbM5Lg

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 29. srpna 2018

Ten kritizoval Babiše, jenž opět prohlásil, že nepustí do České republiky jediného uprchlíka. Zároveň ale také zpochybnil navyšování příspěvku pro Frontex. „Znamená to pouze jedno. Český premiér státům EU a zvláště pak státům postiženým přílivem uprchlíků vzkazuje, že jim s ničím nehodlá pomoci. Jeho prohlášení, že je připraven pomáhat v zemích původu nebo jinde jsou pouhé kecy. Každý, kdo tuto materii jenom trochu zná, ten ví, že bude trvat dlouhá léta, než se něco podobného uskuteční,“ varoval Schwarzenberg.

Varoval také, že to Česko poškozuje v očích partnerů v EU. „Bereme na dotacích co můžeme, ale že bychom někomu pomohli, to nepřipadá v úvahu. To je opravdu zajímavá zahraniční politika našeho premiéra. Nedivme se, když nám Evropské státy při příští příležitosti také vzkážou, že jim můžeme políbit šos. Se zemí, která se nechová solidárně k nim, je jejich solidarita marná a zbytečná,“ dodal jeden ze zakladatelů TOP 09.

„...se stáváme nevěrohodným partnerem. Obligátní otázka: Kdo ‚my‘? To jako vy politici? Proč by mě to mělo trápit?“ zajímalo jednoho z diskutujících. „Protože na to doplatíte. Jako všichni,“ odvětil mu Kalousek.

Kalousek ale naopak ocenil slova prezidenta Miloše Zemana, který v projevu před českými velvyslanci podpořil misi NATO v Afghánistánu. U Kábulu se dle něj bojuje za zájmy ČR a odejít z mise, na níž se podílí další země, by dokázal jen srab, dodal. „Když Miloš Zeman vysloví úctyhodný postoj, mělo by to být oceněno : Ano, v případě naší mise v Afghánistánu souhlasím s názorem prezidenta a jsem rád, že to řekl jasně,“ napsal na twitteru šéf poslanců TOP 09.

Diskutující mu obratem připomněli, že v tomto projevu Zeman srovnal české novináře s blbounem nejapným a hovořil o jejich vyhlazení. „Nehodnotím ten projev celý. Hodnotím tenhle výrok a ten je důležitý. Pro naše partnery v NATO i pro naše vojáky, protože - marná sláva - MZ je jejich vrchní velitel,“ upřesnil Kalousek.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval návrh státního rozpočtu vlády slovy, že jde o "účetní zoufalství lidí, kteří vůbec netuší, jaké systémové změny by měli promítat do fiskální politiky." Na sociální síti X naznačil, že kabinet opět neříká pravdu.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Miloš Zeman Andrej Babiš Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy