Syrští sirotci? Češi mě zklamali, strach z muslimů je zbytečný, říká Wintonovo dítě

Praha - V roce 1939 byla Milena Grenfellová-Bainesová jedním z židovských dětí, které zachránil sir Nicholas Winton, když je odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Nyní je jí líto, že se politika plete do života dětí a že premiér Andrej Babiš odmítl přijmout byť i jediného syrského sirotka. "Je potřeba mít otevřené srdce a já jsem si jistá, že si to pan Babiš ještě rozmyslí. Protože co chce paní europoslankyně Šojdrová? Pomoci padesáti sirotkům a již nyní má nabídku od 50 rodin, protože v Čechách jsou i dobří lidé," uvedla v rozhovoru s ČTK Milena Grenfellová-Bainesová.

Když byla před pár dny pozvána do Česka podpořit iniciativu europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), aby Česko uvažovalo o přijetí 50 sirotků s řeckých uprchlických táborů, podle svých slov to zvažovala. Nikdy předtím se totiž do politiky nepletla. "I kamarádi v Praze mi říkali: Nepleť se do toho, budeš s tím mít samé problémy," říká. A volala tehdy kvůli tomu i Alfredu Dubsovi, významnému britskému politikovi, který je rovněž jedním z Wintonových dětí. "Ten nemohl přijet, ale řekl mi, abych jela. Že jednou už někdo musí něco říci," dodala Grenfellová-Bainesová.

Šojdrová je podle ní velmi odvážná žena, která "to určitě nedělá kvůli sobě, aby se zviditelnila". Premiér Babiš dnes novinářům řekl, že si europoslankyni rád vyslechne, myšlenku ale z její strany považuje za "plácnutí do vody" a za součást kampaně před evropskými volbami.

"Vím, že pan Babiš říká, že nechce sirotky ze Sýrie a zmiňuje naopak sirotky z Ukrajiny, že na ně se zapomnělo. Ale my tady v Anglii máme i spoustu sirotků z Ukrajiny. My neděláme nějaké rozdíly, odkud ty děti jsou, protože jsou to děti," říká Grenfellová-Bainesová.

Pokud jde o strach, že do Česka by dorazili například mladí hoši ve věku 15 až 17 let, ti se podle ní mohou mnohem více zradikalizovat právě v uprchlických táborech. "Nebo si je přivezou do Čech, jako si Angličané přivezli nás a my jako židovské děti v křesťanských rodinách jsme nikoho nevraždili," uvedla 88letá žena. "Teď někdo říká, že je nám ukrajinština bližší než jazyk, kterým se mluví v Sýrii. Ale který Angličan tehdy uměl česky?" dodala.

Iniciativa Češi pomáhají již oznámila, že má seznam víc než pěti desítek rodin, které by byly ochotny sirotky přijmout a Milena Grenfellová-Bainesová v této souvislosti oceňuje, že jsou v Česku dobří lidé. "Protože Nicky Winton, když nás chtěl přivézt, tak vláda tenkrát řekla: My už tady nikoho nechceme, válka nebude; pokud si nenajdete nějakou rodinu, tak už žádné další emigranty. A on tehdy jel do Čech, a pak se vrátil do Anglie a dal do novin inzeráty a ozvaly se mu tisíce rodin, že si ty děti vezmou," popsala. "Mně je jenom líto, že se politika plete do života dětí," dodala.

Uvádí, že se zhrozila nad množstvím "ošklivých" komentářů od Čechů, které se v souvislosti s tématem objevily na internetu. "Vždycky jsem byla na svou vlast hrdá, teď jsem velmi zklamaná, že se lidé mohou takto chovat," říká Milena Grenfellová-Bainesová.

V Prestonu, kde bydlí, žije podle ní jedenáct procent muslimů. "Já tady chodím po ulici a nevadí mi, že vidím paní s šátkem na hlavě. I v naší ordinaci máme dvě muslimské lékařky. Nevím, proč se jich lidé tak bojí. Všude jsou lidé zlí a dobří," myslí si. "Přivézt 50 ubohých malých dětí nebude stát republiku všechny její peníze. Ať jich přivezou 669, tolik jich tehdy zachránil Nicholas Winton," uzavírá.

Milena Grenfellová-Bainesová se narodila 11. listopadu 1929 v Praze v rodině Rudolfa Fleischmanna. Několik let žila i v Proseči na Chrudimsku. Převoz do Anglie zařídila Mileně a její o šest let mladší sestře Milenina nevlastní matka. Jako devítiletá tehdy odjela v jednom z posledních vlaků, které se Wintonovi podařilo vypravit. Po studiích v Británii se stala dětskou ošetřovatelkou a v 50. letech působila dva roky jako au-pair ve Francii. Následně se vrátila do Prestonu, kde žije dodnes. Potkala tam i svého muže, předního britského architekta sira George Grenfell-Bainese.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci češi Andrej Babiš Milena Grenfellová-Bainesová Muslimové Michaela Šojdrová Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy