Penzijní fond bude muset mít 50 tisíc klientů

Praha - Jednou z podmínek pro vydání licence pro provozování penzijního fondu bude počet klientů přesahující 50 tisíc. V pořadu Nedělní partie na TV Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Další podmínkou bude důsledné oddělení majetku samotného fondu a majetku podílníků. "Musí mezi tím vzniknout čínská zeď," řekl doslova Kalousek. Tuto úpravu přitom Kalousek navrhoval ještě ve vládě Mirka Topolánka (ODS), zákon však nikdy neprošel sněmovnou.

Dále budou všechny licencované fondy muset nabízet čtyři investiční strategie, které budou kontrolované a licencované samy o sobě. Bude se jednat o strategii konzervativní, vyváženou, dynamickou a strategii stojící pouze na investicích výhradně do českých státních dluhopisů.

V konzervativní strategii bude možné investovat jen do dluhopisů, ve vyvážené do dluhopisů a cenných papírů a v dynamické bude možné investovat i do akcií. Tyto strategie se budou lišit mírou rizika a mírou jistoty. Nejvyšší riziko spolu s nejvyššími výnosy bude nabízet dynamická strategie. Strategie stojící pouze na státních dluhopisech České republiky má být specifická tím, že bude zcela garantována českým státem.

Kalousek také doufá, že budoucí penzijní fondy budou úspěšnější než ty současné, jejichž výnos obvykle stěží pokryje inflaci. Dále uvedl, že spoření ve výši pěti procent hrubé mzdy, s nímž počítá vládní návrh, je pouze začátek.

Výhledově by podle názoru ministra financí měla jít polovina povinných odvodů do průběžného systému a druhá polovina do soukromých fondů. „Zásluhovost bude v systému představovat soukromé spoření a solidarita se bude odehrávat v průběžném systému, z něhož budou lidé čerpat v zásadě podobný důchod,“ odhadl Kalousek budoucí vývoj v Česku i v dalších zemích, které mají problémy s penzijním systémem.

Připomněl tím loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který český penzijní systém označil za přehnaně solidární a málo zásluhový. V praxi to znamená, že lidé s vysokými příjmy, kteří tedy do systému nejvíce odvedli, dostávají velmi podobný důchod jako nízkopříjmové skupiny, které do systému odvedly minimum. I na základě tohoto rozsudku současná vláda připravuje změny v penzijním systému.

Klienti penzijních fondů by také měli získat možnost přesunu svých peněz mezi fondy. Dovolena má být i průběžná změna investiční strategie, a to i několikrát za rok.

Z údajů Asociace penzijních fondů ČR (APF) plyne, že všech deset penzijních fondů sdružených v této organizaci podmínku ministerstva financí splňuje.

Nejmenší počet klientů má Penzijní fond Generali, který má podle údajů za poslední kvartál loňského roku 57 027 klientů. Největší počet účastníků má naopak Penzijní fond České pojišťovny, který má téměř 1,18 milionu klientů.

"Zavést limit pro vydání licence pro provozování penzijního fondu je konstrukční chyba, která se projevila například při penzijní reformě na Slovensku," uvedl pro agenturu Mediafax Pavel Kohout, ředitel pro strategii společnosti Partners, člen Bezděkovy komise a Národní ekonomické rady vlády.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 

Více souvisejících

Miroslav Kalousek penzijní fondy

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy