V ČSSD vypukly "bitky". Foldyna odejde ze strany? Hamáček ho napadl v přímém přenosu, pak přišla tvrdá reakce

V pořadu Otázky Václava Moravce v neděli vystoupil mimo jiné předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten se v přímém přenosu navezl do svého stranického kolegy a místopředsedy sociální demokracie Jaroslava Foldyny. A Foldyna si kritiku nenechal jen tak líbit.

„Pokud někdo zpochybňuje naprosto zásadní principy sociální demokracie, například to, že jsme proevropská strana a měli bychom být v Evropské unii, tak tam (v ČSSD) prostě nemá co dělat," řekl v neděli Hamáček. Jestli se má strana vrátit ke svým voličům, je jim podle něj potřeba říci, že by vystoupení z EU znamenalo ztrátu pracovních míst a ekonomický kolaps.

Hamáček sice nikoho nejmenoval, řekl ale, že „pokud je v Ústeckém kraji největší problém náš vztah s Maďarskem, tak asi žiju v jiné republice". „Tam jsou problém exekuce, tam je problém bydlení. Tak naši poslanci v Ústeckém kraji se musí věnovat těmto problémům a ne řešit Maďarsko," prohlásil.

Jeho slov se chytil moderátor Václav Moravec. „Když mluvíte o Ústeckém kraji a o našem vztahu k Maďarsku, tak poslancem v Ústeckém kraji je Jaroslav Foldyna, tak blbý zase nejsem,“ spustil moderátor ČT. „Jsem částečně blbý, ale tak úplně ne,“ pokračoval. „Ale já vás z ničeho nepodezírám, říkám jen, že když někdo chce zpochybňovat naše členství v EU, tak může přejít do řady jiných stran,“ reagoval Hamáček.

Na tuto výtku zareagoval i sám Foldyna. Ten na sociálních sítích přiznal, že mu po odvysílání pořadu Otázky Václav Moravce přišla řada zpráv a vzkazů. „Nikdy jsem nezpochybňoval naše členství, ale naše chování v EU. Snaha po suverénním chování není zpochybňování členství,“ zdůraznil místopředseda ČSSD.

K problematice vnímání ČSSD pak zveřejnil svou dřívější poznámku, ve které poukazuje na to, co považuje za hlavní problémy současné ČSSD. „Začali jsem se věnovat solidaritě, menšinám, gender problematice. A co ta obyčejná rodina, která vstává v pět do práce...“ podivuje se. „My jsme tady v severočeských městech na Ústecku a v Moravskoslezském kraji dostali na frak zejména proto, že veřejnost bere naši sociální politiku jako křivdu vůči lidem, kteří chodí do práce,“ myslí si Foldyna.

„Volič, zjednodušeně řečeno, je člověk práce. Lidé, kteří jsou zaměstnaní a tvoří bohatství země. Vždy to byl volič sociální demokracie a nyní cítí, že je na druhém místě,“ varuje Foldyna. Výše zmíněné věci podle něj jsou sice součástí sociálně demokratické politiky, ale měly by být až na druhém místě. „Na první patří člověk, který jde do práce a tvoří hodnoty, jeho rodina, otec, matka senioři,“ vysvětluje svůj postoj.

Místo toho podle něj dala ČSSD na první místo věci, které jsou těmto lidem cizí. „A já bych chtěl, abychom se k tomu vrátili. Nejde o Jaroslava Foldynu, já chci pokračovat v politice, a abych mohl pokračovat, musím tu úsečku uzavřít,“ píše také místopředseda ČSSD.

Po komunálních volbách, které pro ČSSD nedopadly právě nejlépe, mluvil Foldyna o tom, že na své posty ve straně rezignuje. Prezident Miloš Zeman v reakci na jeho slova uvedl, že to není přijetí odpovědnosti za volební výsledky, ale zbabělost. Foldyna poté své rozhodnutí přehodnotil.

Jenže teď by vše mohlo být opět jinak, „Předseda ČSSD mě dnes veřejně vyzval k odchodu ze strany. Ještě včera večer jsem tuto variantu nezvažoval,,,“ dodal k Hamáčkovým slovům Foldyna.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Jaroslav Foldyna ČSSD Otázky Václava Moravce

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy