ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba pětiminutové schůzce šéfům ODS a Pirátů Petru Fialovi a Ivanu Bartošovi sdělil, že ČSSD o postoji k nedůvěře vládě zatím nerozhodla. Novinářům to řekli Fiala a Bartoš. Fiala uvedl, že již získal 92 podpisů opozičních poslanců pro svolání mimořádné schůze. Podle poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové se sociální demokracie rozhodne do konání schůze Sněmovny, kterou opozice svolává kvůli kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše, tedy do druhé poloviny příštího týdne.

Novinářům Valachová řekla, že Babiš na středečním jednání klubu ČSSD velmi otevřeně hovořil o své rodině a přinesl i argumenty, které na veřejnosti ještě nezazněly. Poslanci pak premiéra vyzvali, aby podobně komunikoval i směrem k veřejnosti. Situaci by tak měl vysvětlit. Zdůraznila nicméně, že ČSSD dosud o svém postoji k případnému hlasování o nedůvěře kabinetu nerozhodla. Očekává, že další kroky ČSSD sdělí Hamáček po odpolední schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Podle Fialy by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl mimořádnou schůzi svolat na příští pátek.

"My jsme dnes v situaci, že máme k dispozici podpisy všech šesti poslaneckých klubů a jejich poslanců. To znamená, že v příštím týdnu proběhne schůze, na které se bude projednávat vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše," řekl novinářům Fiala.

Obviněný premiér by měl odstoupit do doby, než se celá věc vyšetří. Už před mnoha měsíci jsem zdůrazňoval, že předsedou vlády nemá být trestně stíhaný člověk. Došlo na mé obavy. Problémy A. B. zatěžují vládu a poškozují ČR. https://t.co/JWC6KdsvVZ

— Petr Fiala (@P_Fiala) 15. listopadu 2018

"Bude to důležitý okamžik pro všechny, kdy se budou muset skutečně rozhodnout a veřejně říct, zda je pro ně přijatelná osoba Andreje Babiše se všemi jeho problémy v čele vlády. Je to věc, která neúměrně zatěžuje českou vládu a republiku," dodal.

Kauzu vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

Babiš o záležitosti ve středu jednal vedle Hamáčka a poslanců ČSSD také se šéfy komunistů a SPD. Předseda SPD Tomio Okamura po schůzce řekl, že si jeho strana přeje ve vládě programově nahradit sociální demokracii. Někteří poslanci ČSSD pak po schůzce svého klubu s Babišem uvedli, že o odchodu sociální demokracie z vlády a demisi se nemluvilo.

Komunisté, kteří v červenci vznik Babišovy vlády podpořili, svolali na příští úterý jednání výkonného výboru.

Šéf karlovarské krajské organizace ČSSD Svoboda uvedl, že strana by měla dát jasně najevo, že Babiš musí z čela vlády odejít, a pokud to bude nutné, z vlády odstoupit. "Za sebe si myslím, že ačkoliv vyšetřování kauzy Čapí hnízdo ještě není uzavřené, jednání Andreje Babiše už překročilo určitou mez a nemůžeme ho jako strana už dál akceptovat. A občanům bychom to měli dát jasně najevo," řekl ČTK Svoboda. 

Další zástupci krajských organizací ČSSD podobně vyhranění nejsou. Odkazují na to, že informace mají jen z médií a jsou často protichůdné. Na Hamáčkovi, poslancích a vedení strany chce hodnocení kauzy nechat šéf ČSSD ve Zlínském kraji Lubomír Vaculín, předseda středočeské ČSSD Robin Povšík i zastupující předseda výkonného výboru strany na Vysočině Libor Joukl.

Podobně se vyjádřil předseda pražské ČSSD Petr Pavlík, strana podle něj nemá propadat hysterii a dělat ukvapené kroky pod tlakem médií a opozice. Podle ministra kultury Antonína Staňka z olomoucké ČSSD je třeba počkat na výsledek Hamáčkova jednání s prezidentem Milošem Zemanem. "Nic se nejí tak horké, jak se uvaří," řekl předseda z Libereckého kraje Jan Mečl.

Jihomoravská předsedkyně ČSSD Naděžda Křemečková se obává toho, co by nastalo v případě odchodu ČSSD z vlády. Je podle ní otázkou, zda by sociální demokracii nahradila SPD či byly předčasné volby a jaké by bylo nejlepší řešení pro ČR. Bývalý jihomoravský hejtman za ČSSD a někdejší poslanec Michal Hašek doporučuje setrvání ve vládě s ANO, aby strana mohla plnit svůj program. 

Za nezodpovědné označil případné vystoupení ČSSD z vlády předseda z Jihočeského kraje Jiří Zimola. "Je potřeba vyčkat vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, nenabíhat na nějaké reportáže, které se v konci můžou ukázat jako tendenční, a navíc ještě tím uprazdňovat místo pro nástup Tomia Okamury a jeho nacionalistického hnutí," řekl ČTK. Okamura ve středu řekl, že jeho SPD si přeje ve vládě programově nahradit ČSSD a je ochotno podporovat kabinet odborníků vytvořený hnutím ANO, pokud by plnil program SPD.

Okamurovu nabídku na podporu vlády zmínil i předseda plzeňské městské organizace ČSSD Martin Zrzavecký. Pro stranu není současná situace snadná, řekl. Pro sestavení nové vlády podporované SPD by ovšem ANO potřebovalo ještě dalšího partnera. ANO má 78 poslanců, SPD 22, pro vyslovení důvěry vládě je třeba minimálně 101 poslanců. Sociální demokraté a komunisté mají ve Sněmovně shodně 15 mandátů.

Za neseriózního koaličního partnera považuje Babiše předseda Okresního výkonného výboru ČSSD Svitavy Miloš Horáček. "Pokud se potvrdí byť jen část tvrzení novinářů, tak je na pořadu dne vypovězení koaliční smlouvy s hnutím ANO," napsal na stránkách okresní organizace strany.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Petr Fiala (ODS) Ivan Bartoš (Piráti) ČSSD Andrej Babiš Andrej Babiš ml. Vláda ČR Kateřina Valachová Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy