O předčasné volby nejde? Hamáček naznačil, co plánovala opozice po svržení vlády

Předseda ČSSD Jan Hamáček se pokouší pře pátečním hlasováním vysvětlit, proč jeho strana svými hlasy nepodpoří návrh opozice na vyjádření nedůvěry vládě Andreje Babiše, ve které sedí i sociálnědemokratičtí ministři. Podle něj by ČSSD byla pro předčasné volby, jenže o ně prý opozici vůbec nejde.

„Už mě nebaví pořád dokola číst nesmysly. Musíme vycházet z reality,“ vysvětluje Hamáček, proč před hlasováním o nedůvěře vládě opět hájí rozhodnutí ČSSD vládu nepotopit. Místo toho raději při hlasování opustí sociálnědemokratičtí poslanci jednací sál.

Opozice i někteří členové ČSSD přitom vyzývala sociálnědemokratické poslance, aby se proti Babišovi jasně vymezili a z vlády raději odešli. To ale podle Hamáčka není řešení. „Odchod ČSSD z vlády by neznamenal automaticky předčasné volby. Znamenal by jen vstup SPD do vlády. Buď by jejich zástupci šli do vlády přímo nebo by ji jen podporovali,“ zopakoval argument, který v uplynulých dnech zazníval nejen z jeho úst, ale i z úst dalších poslanců ČSSD.

Podle Hamáčka si tohle kritici ČSSD zřejmě opravdu přejí. „Mám pocit, že to je přesně to, co opozice sleduje. Protože mít zde vládu ANO, SPD a KSČM, splní se jim jejich sen. Skončí „sociálnědemokratická politika vlády“, jak řekl Tomio Okamura, a nejspíš začnou protesty,“ nastiňuje možný vývoj Hamáček na sociálních sítích.

Poukazuje také na to, že aby mohly být předčasné volby, musela by se Sněmovna rozpustit. „Pokud dá opozice dohromady dostatečný počet hlasů, připojíme se. Z voleb strach nemáme! I za krátký čas jsme ve vládě prosadili maximum možného. Od rekordního zvýšení důchodů, přes zrušení karenční doby, zvýšení platů ve veřejném sektoru až po navýšení minimální mzdy. Předložíme voličům náš účet,“ slibuje předseda ČSSD.

Podle Hamáčka je ale čím dál více jasné, že o předčasné volby opozici vůbec nejde. „Hlasy na rozpuštění dohromady nedá. Chtějí jen dostat ČSSD z vlády. To ale samozřejmě neznamená konec Andreje Babiše v pozici premiéra. I kdyby totiž vláda padla, dostane od prezidenta další pokus na sestavení vlády nové. Dost pravděpodobně s přímou účastí nebo podporou SPD a KSČM,“ připomněl.

Zopakoval také, že sociální demokraté dnes nebudou hlasovat pro nedůvěru vlády. „Zejména proto, abychom zajistili, že se všechny kauzy řádně vyřeší. Nechci si ani představovat, jak by to vypadalo, když by na Vnitro přišel zástupce Okamurovy strany nebo někdo z hnutí ANO. Garantuji, že ČSSD udělá vše proto, aby policie vše nezávisle vyšetřila,“ dodal. Podobně se v uplynulých dnech vyjádřila třeba také jeho stranická kolegyně Kateřina Valachová.

„Co je pro Vás přijatelnější: Když je ministrem vnitra kolega Hamáček nebo kdyby byl ministrem vnitra třeba pan Filip? Odpovězte si na otázku, jak by byla složená vláda ANO - SPD - KSČM, jak by se Vám zdál třeba pan Ondráček na ministerstvu spravedlnosti. A zda byste chtěl takovou vládu příští tři roky,“ vzkázala Valachová jednomu z kritiků ČSSD na sociálních sítích.

Postoj sociální demokracie odsoudila nejen opozice, ale i premiér Andrej Babiš. Také prezident Miloš Zeman považuje postoj sociální demokracie k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě za absurdní. „Je tady vláda s důvěrou. Je poněkud absurdní, jestliže sociální demokracie je ve vládě, ale současně uvažuje o tom, že by vlastně měla jenom odejít," uvedl prezident ve čtvrtek večer v televizi Barrandov.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček ČSSD Vláda ČR Andrej Babiš Hnutí ANO Kateřina Valachová Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 7 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy