Předsedové obou parlamentních komor - šéfové Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a Senátu Jaroslav Kubera (ODS) - jsou pro pokračování ekonomických sankcí vůči Rusku. Od ledna by je ale nezpřísňovali. Oba politici to dnes řekli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle Vondráčka a Kubery je nyní po událostech v Azovském moři hlavně nutné napětí mezi Ruskem a Ukrajinou uklidnit a obě strany dostat k jednacímu stolu.
"Podpořím protiruské sankce i v souvislosti s tím, že v podstatě nemáme bohužel jinou možnost jak dát najevo nespokojenost s konáním ruské strany," uvedl Kubera.
Jsem jednoznačně pro prodloužení sankcí vůči Rusu. Jaroslav Kubera v @OtazkyVM
— ODS (@ODScz) 2. prosince 2018
Pro zpřísnění sankcí by ale nebyl kvůli nejasným zájmům obou stran konfliktu. Zmínil dopad důchodové reformy v Rusku na popularitu prezidenta Vladimira Putina a voličské preference ukrajinského prezidenta Petra Porošenka před blížícími se prezidentskými volbami.
Podle Vondráčka není důvod sankce rušit. "Příčiny, proč sankce vznikly, trvají," řekl Vondráček. Podle něj by Evropská komise ale měla provést analýzu, "jestli jsou sankce opravdu efektivní, či kontraproduktivní".
Ke kritikům sankcí patří český prezident Miloš Zeman, který opakovaně vyzýval k jejich zrušení. Vondráček dnes uvedl, že hlava státu pro zrušení sankcí není, ale chce, aby se o nich vedla debata.
Vondráček míní, že je nutné nynější dění na Ukrajině od diskuse o protiruských sankcích oddělit a co nejdříve dostat ruskou a ukrajinskou stranu k jednacímu stolu. "Jestli se vyhlašuje válečný stav, je to krajně znepokojivé, je potřeba napřít síly, aby se napětí deeskalovalo," řekl šéf Sněmovny. Ocenil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že se do řešení zapojila.
Ministerstvo zahraničí odsoudilo Rusko za postup v Azovském moři. V tiskovém prohlášení označilo blokování plavby ukrajinským plavidlům v Kerčském průlivu za hrubé porušení mezinárodního práva. Vyzvalo k propuštění zadržených ukrajinských lodí a zajatých námořníků. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru uvedl, že ruská anexe vod Azovského moře je pro Česko stejně nepřijatelná jako anexe ukrajinského Krymu.
Petříčka kritizuje prezident Miloš Zeman, a to třeba za přístup k ambasádám. Před nedávnem uvedl, že nebude premiérovi Andreji Babišovi (ANO) bránit v odvolání jakéhokoliv ministra. Také Babiš šéfa diplomacie kritizoval.
"Myslím, že odvolání ministra není na stole. Jestliže jsou tam věci ke kritice, je na místě se o ní bavit a třeba ji i přijmout," řekl Vondráček. Podle něj by premiér a vláda měli předem projednávat záměry ministra, jako je třeba snížení počtu ruských diplomatů v ČR. "V této konkrétní věci měl ministr konzultovat s premiérem, jestli nějaká jednání zahájil (s ruskou stranou)," řekl Vondráček.
Kubera si nemyslí, že by za návrhy na Petříčkovo odvolání byl postup vůči ruské ambasádě. "Když pan prezident říkal, že Pocheho (původní kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche) v žádném případě a Petříček mu nevadí a jmenuje ho, tak nevím co se mezitím změnilo. Dozvím se to u prezidenta," řekl šéf Senátu. Podle něj komunikace v koalici vázne.
Související
Jaroslav Kubera zemřel před třemi lety. Senátoři dnes uctili jeho památku
V Lounech odhalili pamětní desku Jaroslava Kubery
Jaroslav Kubera , Radek Vondráček (ANO) , protiruské sankce , Otázky Václava Moravce , Miloš Zeman , Azovská krize , Miroslav Petřík (ČSSD)
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák