Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to naopak vře

Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastaveny pouze Agrofertu. ČTK to dnes sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger ve středu v Evropském parlamentu řekl, že Evropská komise nebude vyplácet Česku dotace do vyjasnění situace kolem střetu zájmů. Babiš dřív Agrofert vlastnil, loni jej převedl do svěřenského fondu.

"Dotace byly pozastaveny do vyjasnění problému pouze Agrofertu," uvedla Dostálová v SMS. Ministerstvo pro místní rozvoj působí v roli koordinátora při čerpání evropských dotací. Za proplácení odpovídá ministerstvo financí.

Evropský parlament se ve středu zabýval bodem s názvem "Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice" na podnět klubu Zelených, který Babiše kritizuje na základě studie právní služby EK.

Ministerstvo financí dnes uvedlo, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení. Podle něj jde o předběžné a opatrnostní opatření reagující na aktuální zkoumání stížností, které ve věci domnělého střetu zájmů Evropská komise obdržela. "Toto opatření umožní Evropské komisi zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje. Tímto krokem se vyloučí ohrožení proplacení dalších žádostí. Toto opatření neznamená provedení finanční opravy," uvedlo dále ministerstvo.

Podle předsedy koaliční ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka se situací kolem pozastavení evropských dotací pro Agrofert bude na pondělním zasedání zabývat vláda.

Evropská komise koncem listopadu dospěla k závěru, že český premiér s ohledem nová pravidla stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu.

Ze dvou desítek poslanců, kteří ve středu v Evropském parlamentu vyjádřili svůj pohled na čerpání evropských dotací firmami kolem českého premiéra, byla téměř polovina Čechů. Zástupci TOP 09, KDU-ČSL či ODS vesměs vyzývali komisi k rázným krokům, které podle nich mají zabránit zneužívání evropských peněz.

"Mechanismus poskytování dotací je poměrně složitý. Jednotlivá ministerstva je schvalují a proplácejí ze státního rozpočtu. Poté jsou zasílány žádosti o proplácení dotací Evropský komisi," sdělila ČTK odbornice na Evropskou unii v České spořitelně Tereza Hrtúsová. Podle údajů MMR Česko ke konci listopadu mělo smluvně zajištěno 381 miliard korun z celkově přidělených 581 miliard na programové období 2014 až 2020. To jsou necelé dvě třetiny. "Tady se nejedná o proplacení, pouze bylo rozhodnuto, že dotace budou poskytnuty," upozornila Hrtúsová. Do konce listopadu komise Česku proplatila 172 miliard korun, tedy 30 procent schváleného objemu. Jen za listopad to bylo 67 miliard korun. Podle takzvaného pravidla N+3 lze dotace v tomto programovém období čerpat až do roku 2023.

Podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) je nutné vyčkat na konečné vyjádření Evropské komise (EK). Šlechtová ČTK řekla, že dokud nepadne oficiální vyjádření, nelze předvídat, co se stane. "Je to situace, která není úplně šťastná pro Česko, nicméně dotace pro celou Českou republiku by pozastaveny neměly být," uvedla.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík připomenul, že minulý týden Starostové varovali, že skutečně hrozí zastavení všech dotací pro ČR. "Jestli opravdu to jsou dotace pro všechny, tak jestli se to nevyřeší v nějakém brzkém čase, tak my jsme připraveni svolat demonstraci samospráv. Rozsáhlý protest samospráv proti tomu, že Andrej Babiš si řeší pouze svoje osobní zájmy a kašle na ČR a kvůli němu hrozí miliardové ztráty," řekl. Zatím si ale není jist zprávami, které z Bruselu proudí.

Pokud by se potvrdila podezření, že ČR je od srpna zcela odříznuta od evropských dotací kvůli kauzám českého premiéra, jednalo by se podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila o bezprecedentní událost, která musí vyústit v definitivní konec vlády. Babiš podle jeho vyjádření na twitteru poškodil republiku jako nikdo v její historii.

Pokud se potvrdí podezření, že ČR je od srpna zcela odříznuta od evropských dotací kvůli kauzám českého premiéra, jednalo by se o bezprecedentní událost, která musí vyústit v jediné: definitivní konec vlády Andreje Babiše, který poškodil naši republiku jako nikdo v její historii.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 13. prosince 2018

Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je Babiš jednoznačně ve střetu zájmů. "Já se domnívám, že ČR si tuto ostudu mohla ušetřit, pokud by se vůbec nestal premiérem. Chápu pozici EK - pokud někdo peníze vyplácí, tak samozřejmě chce, aby s nimi bylo nakládáno v souladu s pravidly," řekla. Babiš by podle ní měl vyvodit odpovědnost, nejjednodušším řešením by bylo, kdyby nebyl nadále premiérem.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že jeho strana upozorňovala české úřady na problém střetu zájmů premiéra Babiše, ale i ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) delší dobu, ale bez odezvy. České úřady se podle něj odvolávaly na český právní řád, který ale není relevantní v situaci, kdy věc řeší evropské nařízení.

"Premiér tak trochu alibisticky těsně před jednáním Evropského parlamentu poslal komisaři jakýsi dopis, kde připustil, že ten problém skutečně existuje, že si své věci dá do pořádku a že to bude řešit Česká republika, která to dosud flagrantně ignorovala skrze spřátelená ministerstva. Dosud jenom křičel, že to je kampaň," řekl Bartoš.

Podle místopředsedy KDU-ČSL a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky jsou zemědělské dotace vypláceny ve čtvrtletních intervalech a nyní by měla přijít platba za třetí čtvrtletí. "Teď se ukáže, jestli opravdu ta platba přijde celá, nebo bude pozdržena a bude se čekat na výsledky auditu," řekl Jurečka. Pozdržení platby by podle něj ohrozilo tisíce menších zemědělských firem.

Současná situace okolo nevyjasněného střetu zájmu premiéra ohrožuje v případě zastavení výplaty dotací tisíce zemědělců a jejich rodin v ČR. Pan premiér by tento problém měl s orgány EU řešit s největší prioritou.

— Marian Jurečka (@MJureka) 13. prosince 2018

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že dotační spor se týká Agrofertu, ne Česka. "Proto je pro hnutí SPD nepřijatelné, aby v této souvislosti vytvářela EU politický tlak na celou ČR. Nás zajímají naše zákony. Případ ukazuje skutečnou podstatu dotací EU. Jsou nástrojem ovládání a politicko-ekonomické moci Bruselu," napsal Okamura.

Související

Agrofert

Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila

Policie v případu dotace na inovační linku na výrobu toastového chleba zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka, která spadá pod firmu Penam. Informovala o tom Česká televize. Nemovitosti mají hodnotu 98 a půl milionu korun. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pátek oznámila, že v případu obvinila jednu právnickou a dvě fyzické osoby.
Agrofert

Padlo obvinění v kauze inovativní linky na toasty. Kvůli Babišovi ji řeší i Politico

Dokonce i prestižní web Politico zaujala další česká dotační kauza. Důvod? Týká se firmy ze svěřenských fondů bývalého českého premiéra Andreje Babiš (ANO). Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pátek oznámila, že obvinila jednu právnickou a dvě fyzické osoby v případu dotace na inovační linku na výrobu toastového chleba.

Více souvisejících

Agrofert dotace Andrej Babiš Klára Dostálová Jiří Pospíšil Petr Gazdík Markéta Pekarová Adamová Česká republika Ivan Bartoš (Piráti) Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy