Česká diplomacie se v končícím roce potýkala s personálními změnami ve svém vedení, v řízení Černínského paláce se postupně vystřídali tři ministři. Ministerstvo zahraničí muselo řešit vývoj kolem brexitu, reagovalo také na kroky Ruska v kauze otravy Sergeje Skripala nebo konfliktu s Ukrajinou v Kerčském průlivu. Velká pozornost zahraniční politiky byla věnována Izraeli, kde se část českých organizací přesunula z Tel Avivu do Jeruzaléma. V souvislosti se stým výročím založení Československa letos také do Česka dorazila řada významných zahraničních návštěv.
Ministerstvo zahraničí přivedl do letošního roku Martin Stropnický (ANO), který ale ve funkci skončil, když v červnu jednobarevnou vládu hnutí ANO vystřídala koalice ANO a ČSSD. Sociální demokraté navrhli na šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho, proti němuž se ale postavili prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Spor o nominaci trval do poloviny října, po tu dobu byl pověřen řízením ministerstva zahraničí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Sociální demokracie nakonec ustoupila a navrhla na ministra zahraničí Tomáše Petříčka.
Jmenováním Petříčka ale spory s hlavou státu neskončily. Zeman označoval Petříčka za loutku Pocheho, kterému nynější ministr v Evropské parlamentu dělal asistenta, kritizoval také údajný Petříčkův vlažný přístup ke stěhování české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Prezidentovi také vadila změna kategorií ambasád, když například Budapešť vypadla ze seznamu těch s nejvyšší politickou důležitostí. Ministerstvo se bránilo, že kategorie je pouze technická a zařazení neodpovídá významu země v zahraniční politice.
Petříček po svém nástupu na ministerstvo uvedl, že jako jednu ze svých priorit vidí podporu lidských práv ve světě. O dodržování lidských práv jednal i s čínským protějškem Wangem I, když byl společně se Zemanem na návštěvě Číny. Zeman při jednání s čínskými představiteli problematiku lidských práv nezdůrazňuje.
Do sporu se Zemanem se letos dostal i Stropnický kvůli aféře s otravou Skripala, ze které britští vyšetřovatelé obvinili Rusko. Prezident uvedl, že nervový jed novičok, kterým byl Skripal otráven, se vyráběl i v Česku, což dříve tvrdila i Moskva. Stropnický to vyloučil, stejně jako další představitelé vlády.
Spory Západu s Ruskem patřily letos mezi významná témata české diplomacie. Kvůli otravě Skripala vyhostilo Česko v březnu tři ruské diplomaty. V listopadu ministerstvo zahraničí obvinilo Rusko z hrubého porušení mezinárodního práva kvůli zadržení ukrajinských lodí a námořníků v Kerčském průlivu. V září se nejvyšší ústavní činitelé shodli, že trvají důvody pro sankce proti Rusku uvalené v souvislosti s anexí ukrajinského Krymu a konfliktem na východě Ukrajiny. Zeman ale v prosinci v ruské televizi NTV označil sankce za zbytečné.
Mezi důležitá diplomatická témata patřila příprava na odchod Británie z EU. Ministerstvo připravilo internetové stránky s radami pro Čechy žijící v Británii a pro podnikatele, kteří s ostrovní zemí obchodují. Chystá se také otevřít generální konzulát v Manchesteru. Česko v březnu navštívil i tehdejší britský ministr pro brexit David Davis.
Česko se také věnovalo Izraeli, kde Zeman prosazuje přestěhování ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Letos v Jeruzalémě, který za své hlavní město považuje nejen Izrael, ale i Palestina, vznikl honorární konzulát a přestěhoval se tam Český dům. Prezident při listopadové návštěvě země znovu podpořil i přestěhování velvyslanectví. V Izraeli také nastala personální změna v českém zastoupení, když na post velvyslance nastoupil na podzim Stropnický.
V závěru roku se diplomaté zabývali i globálním paktem OSN o migraci. Vláda původně uvažovala o jeho přijetí s výhradami, v listopadu se ale rozhodla od úmluvy odstoupit. Česko se nezúčastnilo konference v Marrákeši, kde se pakt přijímal, a ve Valném shromáždění hlasovalo proti němu. Čeští diplomaté naopak podpořili globální pakt o uprchlících.
2/2 Uprchlíkem se stáváme v případě, že musíme opustit svou zemi kvůli ozbrojenému konfliktu nebo pronásledování. Uprchlíkům náleží ochrana dle mezinárodního práva. https://t.co/UvSdhBr9Sa
— MZV ČR (@mzvcr) 18. prosince 2018
Do Česka letos v souvislosti s výročím vzniku Československa dorazila řada zahraničních návštěv. Přijeli předsedové vlád sousedních zemí s výjimkou Rakouska: německá kancléřka Angela Merkelová, slovenský premiér Peter Pellegrini i polský premiér Mateusz Morawiecki, v Praze se také uskutečnilo společné zasedání české a polské vlády. Česko navštívil také maďarský premiér Viktor Orbán nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Do Prahy přijeli i dva významní představitelé Spojených států, ministr obrany James Mattis a předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.
Související
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
Čeští diplomaté se stahují z Damašku. Diplomacie vyslala důrazné varování
ministerstvo zahraničí , Vláda ČR , Tomáš Petříček , Miloš Zeman , Miroslav Poche , Praha , Česká republika , Martin Stropnický
Aktuálně se děje
před 41 minutami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 1 hodinou
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 1 hodinou
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 2 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 3 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 3 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 4 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 6 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 7 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 9 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 11 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 18 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie.
Zdroj: Lucie Podzimková