MZV mělo bouřlivý rok: Rozbroje se Zemanem, novičok, hádky o Rusko a migraci

Česká diplomacie se v končícím roce potýkala s personálními změnami ve svém vedení, v řízení Černínského paláce se postupně vystřídali tři ministři. Ministerstvo zahraničí muselo řešit vývoj kolem brexitu, reagovalo také na kroky Ruska v kauze otravy Sergeje Skripala nebo konfliktu s Ukrajinou v Kerčském průlivu. Velká pozornost zahraniční politiky byla věnována Izraeli, kde se část českých organizací přesunula z Tel Avivu do Jeruzaléma. V souvislosti se stým výročím založení Československa letos také do Česka dorazila řada významných zahraničních návštěv.

Ministerstvo zahraničí přivedl do letošního roku Martin Stropnický (ANO), který ale ve funkci skončil, když v červnu jednobarevnou vládu hnutí ANO vystřídala koalice ANO a ČSSD. Sociální demokraté navrhli na šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho, proti němuž se ale postavili prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Spor o nominaci trval do poloviny října, po tu dobu byl pověřen řízením ministerstva zahraničí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Sociální demokracie nakonec ustoupila a navrhla na ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

Jmenováním Petříčka ale spory s hlavou státu neskončily. Zeman označoval Petříčka za loutku Pocheho, kterému nynější ministr v Evropské parlamentu dělal asistenta, kritizoval také údajný Petříčkův vlažný přístup ke stěhování české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Prezidentovi také vadila změna kategorií ambasád, když například Budapešť vypadla ze seznamu těch s nejvyšší politickou důležitostí. Ministerstvo se bránilo, že kategorie je pouze technická a zařazení neodpovídá významu země v zahraniční politice.

Petříček po svém nástupu na ministerstvo uvedl, že jako jednu ze svých priorit vidí podporu lidských práv ve světě. O dodržování lidských práv jednal i s čínským protějškem Wangem I, když byl společně se Zemanem na návštěvě Číny. Zeman při jednání s čínskými představiteli problematiku lidských práv nezdůrazňuje.

Do sporu se Zemanem se letos dostal i Stropnický kvůli aféře s otravou Skripala, ze které britští vyšetřovatelé obvinili Rusko. Prezident uvedl, že nervový jed novičok, kterým byl Skripal otráven, se vyráběl i v Česku, což dříve tvrdila i Moskva. Stropnický to vyloučil, stejně jako další představitelé vlády.

Spory Západu s Ruskem patřily letos mezi významná témata české diplomacie. Kvůli otravě Skripala vyhostilo Česko v březnu tři ruské diplomaty. V listopadu ministerstvo zahraničí obvinilo Rusko z hrubého porušení mezinárodního práva kvůli zadržení ukrajinských lodí a námořníků v Kerčském průlivu. V září se nejvyšší ústavní činitelé shodli, že trvají důvody pro sankce proti Rusku uvalené v souvislosti s anexí ukrajinského Krymu a konfliktem na východě Ukrajiny. Zeman ale v prosinci v ruské televizi NTV označil sankce za zbytečné.

Mezi důležitá diplomatická témata patřila příprava na odchod Británie z EU. Ministerstvo připravilo internetové stránky s radami pro Čechy žijící v Británii a pro podnikatele, kteří s ostrovní zemí obchodují. Chystá se také otevřít generální konzulát v Manchesteru. Česko v březnu navštívil i tehdejší britský ministr pro brexit David Davis.

Česko se také věnovalo Izraeli, kde Zeman prosazuje přestěhování ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Letos v Jeruzalémě, který za své hlavní město považuje nejen Izrael, ale i Palestina, vznikl honorární konzulát a přestěhoval se tam Český dům. Prezident při listopadové návštěvě země znovu podpořil i přestěhování velvyslanectví. V Izraeli také nastala personální změna v českém zastoupení, když na post velvyslance nastoupil na podzim Stropnický.

V závěru roku se diplomaté zabývali i globálním paktem OSN o migraci. Vláda původně uvažovala o jeho přijetí s výhradami, v listopadu se ale rozhodla od úmluvy odstoupit. Česko se nezúčastnilo konference v Marrákeši, kde se pakt přijímal, a ve Valném shromáždění hlasovalo proti němu. Čeští diplomaté naopak podpořili globální pakt o uprchlících.

2/2 Uprchlíkem se stáváme v případě, že musíme opustit svou zemi kvůli ozbrojenému konfliktu nebo pronásledování. Uprchlíkům náleží ochrana dle mezinárodního práva. https://t.co/UvSdhBr9Sa

— MZV ČR (@mzvcr) 18. prosince 2018

Do Česka letos v souvislosti s výročím vzniku Československa dorazila řada zahraničních návštěv. Přijeli předsedové vlád sousedních zemí s výjimkou Rakouska: německá kancléřka Angela Merkelová, slovenský premiér Peter Pellegrini i polský premiér Mateusz Morawiecki, v Praze se také uskutečnilo společné zasedání české a polské vlády. Česko navštívil také maďarský premiér Viktor Orbán nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Do Prahy přijeli i dva významní představitelé Spojených států, ministr obrany James Mattis a předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí Vláda ČR Tomáš Petříček Miloš Zeman Miroslav Poche Praha Česká republika Martin Stropnický

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy