Ve funkci náměstka ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic skončil k poslednímu prosinci loňského roku Daniel Koštoval. Informaci serveru Lidovky.cz ČTK potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Koštoval podle něj skončil na vlastní žádost. Na pozici bude vypsáno výběrové řízení. Od 1. ledna je vedením sekce pověřen ředitel odboru dohledu nad akvizicemi Filip Říha. Ministerstvo letos chystá významné vojenské nákupy na obměnu části zastaralé techniky armády za desítky miliard korun.
"Děkuji bývalému náměstkovi Koštovalovi za 3,5leté působení v této nelehké funkci. Jsem rád, že sekce vyzbrojování a akvizic v poslední době pokročila v několika zásadních modernizačních projektech do takové fáze, že jsem je v prosinci mohl předložit vládě," uvedl k odchodu Koštovala ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Řízením sekce byl pověřen Říha, který na ministerstvu obrany pracuje od roku 2013. Předtím působil podle životopisu zveřejněném na webu ministerstva v advokátní kanceláři a na univerzitě ve Vídni.
Na ministerstvu nastaly od začátku ledna podle Pejška i další změny. Nově vznikající sekci správy a řízení organizací vede Antonín Rada, který současně zůstává náměstkem pro řízení sekce dozoru a kontroly. Na pozici náměstka bude vypsáno výběrové řízení. Zanikla sekce právní, kterou nahradil legislativní a právní odbor podřízený přímo ministrovi. Na ředitele bude také vypsáno výběrové řízení. Do jeho ukončení byl pověřen vedením odboru Václav Cihla, který dosud na ministerstvu působil jako vedoucí oddělení sociálního a správního práva.
Ze sekce nakládání s majetkem odešel v létě náměstek Tomáš Kuchta, který se stal velvyslancem v Srbsku. Řízením sekce byla pověřena Eva Burešová. Protože vyhrála vyhlášené výběrové řízení, je od 1. ledna náměstkyní pro řízení této sekce jmenována, řekl ČTK Pejšek.
Koštoval v pozici prvního náměstka na obraně působil od roku 2013 za ministra Vlastimila Picka. Od června 2015 vedl jako náměstek sekci pro vyzbrojování a akvizice. Tento post opustil v únoru 2017, kdy se stal politickým náměstkem Martina Stropnického (ANO), na starost měl řízení strategických modernizačních projektů. Obrana poté na místo náměstka pro vyzbrojování vypsala výběrové řízení, které zrušila, když se do něj přihlásil jen jeden zájemce. Koštoval se pak v srpnu 2017 do funkce náměstka pro řízení sekce vyzbrojování vrátil.
Koštoval na ministerstvo obrany přišel z Černínského paláce, kde vedl sekci mimoevropských zemí, působil také na českých velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu. Zabýval se otázkami energetické bezpečnosti.
Ministerstvo obrany letos chystá významné vojenské nákupy, dominovat mezi nimi bude pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty za zhruba 53 miliard korun. Bude to nejdražší zakázka v historii země. Obrana chce v nejbližší době oslovit čtyři evropské výrobce, aby poslali své nabídky. Smlouvu s vítězem plánuje uzavřít v srpnu. Bude vybírat zřejmě ze čtveřice vozů Ascod, Puma, Lynx a CV90.
Smlouva by letos měla být uzavřena i na nákup dvoumotorových víceúčelových vrtulníků, jejich cena se bude zřejmě pohybovat kolem deseti miliard korun. V dubnu chce úřad uzavřít s firmou Eldis Pardubice zakázku na dodávku 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH a v polovině roku s izraelskou vládou tendr na čtyři mobilní radiolokátory za 2,9 miliardy korun bez DPH.
Ministr Metnar považuje modernizaci armády za hlavní prioritu. Na nákupy bude mít ministerstvo k dispozici více peněz než loni. Obranný rozpočet roste od roku 2014, kdy měl úřad k dispozici 39 miliard. Letos to bude 66,7 miliardy korun.
Související
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny
ministerstvo obrany , Daniel Koštoval , Lubomír Metnar , Armáda České Republiky , Česká republika
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě