Zákon o referendu? Schválení závisí na komunistech, návrh ČSSD se jim líbí nejméně

Případné přijetí návrhu ústavního zákona o celostátním referendu ve Sněmovně bude záviset zřejmě na postoji KSČM. Vyplynulo to z dnešní debaty v ústavně-právním výboru, který odhlasoval, že se nadále bude zabývat předlohou sociální demokracie. K němu už existuje celková úprava, na níž panuje v podstatě shoda mezi vládními ANO a ČSSD a opozičními Piráty.

Hlasy komunistických poslanců by byly nutné k tomu, aby pro předlohu našla v dolní komoře potřebná třípětinová většina. "Stojíme o to, abychom hlasy i kolegů z komunistické strany získali... Jen potom se dá očekávat schválení referenda ve Sněmovně," řekla novinářům po jednání výboru předsedkyně sněmovní ústavní komise Kateřina Valachová (ČSSD).

Právní výbor projednávání předloh o celostátním referendu přerušil do poloviny března, k sociálnědemokratické mohou poslanci předkládat do konce února pozměňovací návrhy. Ve Sněmovně jsou i další dvě předlohy o referendu zpracované SPD a KSČM. Liší se parametry i například okruhem otázek, o nichž by lidé mohli hlasovat.

Stanislav Grospič (KSČM) označil návrh ČSSD za nejméně propracovaný, komunisté se ale jeho přijetí nebrání. Novinářům řekl, že v lednu a v únoru bude prostor pro další politická jednání. "Připravíme své pozměňovací návrhy s cílem najít kompromis," řekl novinářům.

Komunisté podle Grospiče nebudou klást ultimativní požadavky. Chtějí ale, aby nebyl potřeba příliš vysoký počet podpisů pod peticí k vyvolání celostátního referenda a aby lidé mohli hlasovat například i o setrvání v Evropské unii.

Úprava, na níž se podle Valachové shodují ANO, ČSSD a Piráti, předpokládá, že k vyvolání referenda by bylo nutných nejméně 450.000 podpisů. V referendu by nebylo možné měnit ústavu ani hlasovat o vystoupení z EU nebo z NATO. Výsledek všelidového hlasování by byl závazný, pokud by na položenou otázku odpověděly kladně nejméně čtvrtina ze všech voličů, čili asi dva miliony obyvatel.

I v případě, že by Sněmovna předlohu o všelidovém hlasování schválila, k zákonnému ukotvení obecného referenda se staví odmítavě Senát. Dolní komora nemůže v tomto případě horní komoru přehlasovat. Najít shodu se Senátem bude podle Valachové velmi složité, možnosti podle ní ale existují. Podle nového stykového zákona si Sněmovna a Senát mohou vzájemně upravovat návrhy nebo změny ústavních a volebních zákonů tak, aby mohly na jejich podobě shody dosáhnout.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna referendum KSČM Kateřina Valachová zákony Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy