O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody, bude ve čtvrtek dopoledne na ministerstvu vnitra jednat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci všech sněmovních stran. Část z nich před schůzkou uvedla, že vládní návrh podpoří. Přejí si, aby podobná pravidla pro Čechy žijící v Británii přijali tamní zákonodárci. Zástupci některých stran se chtějí rozhodnout až na základě debaty.
"Ano, budeme pro. Ten zákon je nutný a velmi důležitý," napsal ČTK předseda STAN Petr Gazdík. Na schůzce hnutí zastoupí šéf poslaneckého klubu Jan Farský.
Také TOP 09 vládní návrh podporuje. "Je to recipročně v zájmu českých občanů, kteří žijí v Británii. Abychom v případě tvrdého brexitu byli schopni ochránit práva Čechů žijících ve Velké Británii, musíme stejná práva poskytnout Britům žijícím na území České republiky," řekl ČTK předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Vzhledem k tomu, že jde o sněmovní agendu, na jednání za TOP 09 přijde místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
Tvrdému brexitu se musíme vyhnout, jeho dopady by se závažným způsobem dotkly každého Evropana, ekonomik členských států a firem. Unijní instituce by proto měly Británii, která se zmítá ve vnitropolitické krizi, podat pomocnou ruku, je to priorita i našeho národního zájmu.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 16. ledna 2019
"Zúčastním se a po posouzení na klubu se rozhodneme o dalším postupu," řekl předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik. SPD bude na schůzce podle předsedy Tomia Okamury reprezentovat poslanec Jan Hrnčíř. "Ten nás teprve seznámí s návrhem ministra Hamáčka, takže závěr uděláme až poté. Samozřejmě prosazujeme, aby pokračovaly dobré bilaterální vztahy, které jsou výhodné i pro naše občany," řekl Okamura ČTK.
Podle poslance ODS Jana Skopečka musí být vláda připravena na všechny varianty včetně tvrdého brexitu, a to v první fázi primárně ve věci postavení a zajištění práv pro občany Česka žijící a pracující na území Velké Británie. "Očekávám, že vláda téměř okamžitě přijde na půdu výboru pro evropské záležitosti se všemi scénáři budoucího vývoje a že v co nejkratším termínu začneme na půdě výboru i na plénu Poslanecké sněmovny projednávat legislativu, která zajistí ochranu našich občanů ve Velké Británii," uvedl.
Technicky hladší odchod GB z EU neprošel.Brexit s dohodou či bez každopádně přinese ztráty i pro EU. Důležité ale je, aby dopad na naše občany a firmy nebyl dramatický. Jsem zvědavý, zda je naše vláda v tomto směru skutečně připravena, jak deklaruje.#BrexitDeal #BrexitDealVote
— Evzen Tosenovsky (@EvzenTosenovsky) 16. ledna 2019
Za ODS a lidovce se jednání zúčastní senátoři těchto stran - Miloš Vystrčil a Václav Hampl. Piráty bude reprezentovat místopředseda Mikuláš Peksa. "Všeobecně se k tomu stavíme vstřícně, je třeba minimalizovat škody spojené s brexitem," řekl ČTK.
Kabinet poslal do Sněmovny zákon upravující vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že Británie vystoupí z EU bez dohody, před týdnem. Návrh počítá s přechodným obdobím do 31. prosince 2020, během něhož bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů EU. Podle britského velvyslance Nicka Archera je návrh zákona v porovnání s plány ostatních zemí EU k Britům nejvstřícnější. "Plán České republiky se jeví jako nejštědřejší z návrhů, které doposud učinil kterýkoli členský stát, aby se Britové usadili," uvedl na twitteru.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Jan Hamáček , Jiří Pospíšil , ODS , top 09 , Starostové a nezávislí (STAN) , Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě