Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) selhalo při budování IT systémů pro výplatu dávek, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ podal také dvě trestní oznámení, uvedl dnes v tiskové zprávě. Ministerstvo si je minulých nedostatků vědomo a řeší je, reagovala na výsledek kontroly mluvčí MPSV Barbara Hanousek Eckhardová. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) považuje spuštění nových systémů nejpozději do konce roku 2020 za jednu z hlavních priorit.
Kontroloři prověřovali využití asi 900 milionů ze 3,7 miliardy korun, které ministerstvo od roku 2013 do předloňska na technologie vydalo. "Kontrola odhalila velké množství zásadních pochybení - šlo například o nezvládnutí vytvoření nových informačních systémů pro výplatu dávek, problémy týkající se veřejných zakázek a smluv nebo využívání externích firem," uvedl NKÚ. Ministerstvu podle něj fakticky zůstalo závislé na dodavatelích informačních služeb.
Podle NKÚ se ministerstvo snažilo dodavatele čtyř systémů změnit od roku 2011. Tehdy stál v čele resortu Jaromír Drábek (TOP 09). Kvůli manipulacím při výběru firmy soud poslal do vězení jeho tehdejšího náměstka i šéfa IT odboru. S tendrem pak počítala Drábkova nástupkyně Ludmila Müllerová (TOP 09). Šéf resortu z následné přechodné Rusnokovy vlády František Koníček přípravy zastavil. Znovu se do nich pustila v minulém volebním období ministryně Michaela Marksová (ČSSD).
IT na MPSV: v budování dávkových systémů resort selhal, chyby provázely i externí služby. Resort podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. Více na https://t.co/kFrz8DnNRl pic.twitter.com/fHSyxWRPhI
— NKÚ ČR (@NKU_CZ) 21. ledna 2019
Podle NKÚ ministerstvo ale nestihlo systémy přesoutěžit a v roce 2016 uzavřelo znovu smlouvu s původním dodavatelem. Tímto postupem resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun. Smlouvu s dosavadní firmou OKSystem protáhlo ministerstvo i loni před koncem roku, a to na další dva roky. Dvouleté prodloužení kontraktu vyjde podle ministerstva zhruba na miliardu.
Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje podle kontrolorů nehospodárné výdaje pro státní rozpočet. "Každý měsíc, kdy běží stávající systémy, zaplatí Česká republika podle odhadů NKÚ o 30 milionů více v porovnání s cenou, kterou by mohla platit, kdyby byly nové systémy v provozu," uvádí NKÚ. Podle něj problémy provázely i služby systémové integrace, čímž se ministerstvo dopustilo porušení rozpočtové kázně za více než 172 milionů korun.
Další nedostatky se týkaly například konzultačních a externích služeb za 8,5 milionu korun, které MPSV zadávalo opět bez soutěže. "Resort si také nechal od externí firmy připravit strategii rozvoje ICT pro roky 2018 až 2020, za kterou v době kontroly zaplatil přes osm milionů korun," uvádí NKÚ. Pokud by na strategii pracoval stejný počet zaměstnanců ministerstva, vyšla by podle kontrolorů přibližně na 1,1 milionu korun.
Ministerstvo podle své mluvčí nedostatky řeší. "Byla provedena celková personální reorganizace i revize řízení IT projektů, nastaven nový harmonogram, zafixován rozsah projektů nezbytný pro nasazení systémů do produkčního prostředí i stanoven pevný finanční rámec," vypočítala mluvčí.
Maláčová uvedla, že se nyní soustředí na personální stabilizaci IT sekce. "Do dvou let pak chceme uskutečnit přechod na nově vysoutěžené plně funkční IT systémy bez dodatečných nákladů na státní rozpočet," sdělila ministryně. Změny v podobě úřadu provedla od ledna.
O rok dřív je udělala už ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Za celý rok se pak nepodařilo post náměstka, který má informační systémy na starosti, obsadit. Chybí i další odborníci.
Němcová přípravy projektů před rokem zastavila. Sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že podala kvůli zakázkám na ICT 11 trestních oznámení. Exministryně Marksová pochybení odmítala. Poukazovala na to, že její tým se snažil zbavit závislosti na jediném dodavateli a diskreditace jeho práce má nahrát určitým firmám. Bývalý politický náměstek Maláčové Tomáš Martinec výboru loni v září řekl, že za zpožděním je to, že vedení resortu v čele s Marksovou neodhadlo náročnost výměny systémů a své schopnosti vše uřídit, ale také zastavení příprav za Němcové.
Související
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků
Ministerstvo práce a soc. věcí , nkú , veřejné zakázky , Jana Maláčová (ČSSD) , Michaela Marksová-Tominová
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
před 58 minutami
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
před 1 hodinou
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
před 1 hodinou
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
před 2 hodinami
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
před 2 hodinami
"Lidé umírají, a jemu to přijde zajímavé…" Zelenskyj označil Putina za blbce
před 4 hodinami
Prosincové počasí v Česku láme rekordy. Jen pár dní před Vánocemi
včera
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
včera
Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí
včera
Otřesné zvěsti z ukrajinské fronty. Rusové prý pálí obličeje mrtvých Severokorejců, Zelenskyj zuří
včera
Řetězec OKAY, jak ho známe, končí. Prodejny se zavřou, firma má plán
včera
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
včera
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
včera
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
včera
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
včera
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
včera
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
včera
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
včera
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
včera
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
Polská vláda rozhodla, že jakékoliv převzetí významné mediální společnosti TVN bude muset být schváleno státem. Tento krok má chránit strategické mediální podniky před vlivem zahraničního kapitálu z Maďarska, Ruska a Číny, který by mohl být využit k politickým cílům.
Zdroj: Libor Novák