Nepřátelské aktivity proti ČR? Piráti chtěli zřídit vyšetřovací komisi, návrh neprošel

Autoři záměru zřízení sněmovní vyšetřovací komise pro hodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti Česka neprosadili návrh, aby Sněmovna příští středu projednala její založení. Požadavek pirátského poslance Jana Lipavského nepodpořili při dnešním jednání o změnách programu nynější schůze zejména poslanci z klubů ANO, SPD, ČSSD a KSČM.

Návrh prosazují opoziční poslanci TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti, přidali se k nim někteří zákonodárci ODS, ANO a ČSSD. Z vládního hnutí projednání návrhu příští středu podpořila bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, z koaliční ČSSD Roman Sklenák, Petr Dolínek a Ondřej Veselý. Naopak z klubu ODS požadavek nepodpořil Václav Klaus mladší.

Komise by se měla podle autorů návrhu zabývat analýzou národní bezpečnosti tak, aby zákonodárci měli jistotu, že udělali vše pro zabezpečení občanů proti novým hrozbám, jak o nich hovoří výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS). Ze zprávy vyplývá, že cizí mocnosti v Česku zvýšily intenzitu zpravodajské činnosti. "Zpráva hovoří o stoupajícím vlivu Ruska a Číny," uvedl na dnešní tiskové konferenci šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek.

Komise by podle navrhovatelů měla zhodnotit stav aktivit nepřátelských vůči zájmům Česka, identifikovat slabá místa státu a doporučit vládě a Sněmovně konkrétní opatření.

Iniciativa podle autorů nezpochybňuje práci komisí pro kontrolu jednotlivých zpravodajských služeb ani činnost zpravodajců. "Naopak chce přispět k tomu, aby s výstupy zpráv zpravodajských služeb v oblasti vlivu autoritářských režimů bylo systematicky pracováno," uvedli.

Na rozsáhlé špionážní aktivity Ruska a Číny v Česku upozornily počátkem prosince ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služba a Vojenské zpravodajství. Informacemi se zabývala bezpečnostní rada státu. Práci zpravodajců dlouhodobě zpochybňuje prezident Miloš Zeman.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Jan Lipavský Jan Bartošek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy