"Oholení" církve, vláda si koupila podporu komunistů. Biskup Malý rozeslal ostrý dopis

Způsob schválení zdanění církevních náhrad ve Sněmovně demonstruje sílící bezskrupulóznost, aroganci a pokrytectví v české politice, uvedl pomocný pražský biskup Václav Malý v dopisech předsedům Sněmovny a Senátu. Vládní strany si tak podle Malého koupily podporu KSČM. Zdanění náhrad označil za zcizování majetku nepříliš oblíbených menšin pod pláštíkem zákonnosti.

Zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, schválila Sněmovna ve středu. Podpora novely KSČM patřila k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Očekává se, že Senát předlohu vrátí do Sněmovny a po jejím opětovném schválení spor o zdanění skončí u Ústavního soudu.

"Jak jinak než bezskrupulóznost označit situaci, kdy si vládní strany ´koupí´ podporu KSČM ve Sněmovně výměnou za příslib znovu legálně ´oholit´ pokračovatele těch, které komunisté celá desetiletí okrádali a pronásledovali?" ptá se v dopisech Malý.

Za aroganci označil sněmovní výrok šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, podle kterého pro vypočítání nadhodnocení náhrad církvím není potřeba analýza, stačí se řídit selským rozumem. Nadhodnocením náhrad argumentují zastánci zdanění. Pokrytectvím je podle Malého chování některých poslanců, kteří ve Sněmovně pro zdanění zvedli ruku, v soukromí ale ujišťují církevní představitele, že o nic nejde, protože zákon zruší Ústavní soud.

Zdanění církevních restitucí je obyčejným divadlem na voliče a vyhovění tichému členu vlády.Premiér dobře ví, že zákon s největší pravděpodobností bude Ústavním soudem zrušen. Ale co by neudělal pro udržení se v čele vlády. Bohužel, mu to mnoho voličů “baští”. Třeba prohlédnou.?

— Herbert Pavera (@HerbertPavera) 23. ledna 2019

Schválení novely podle Malého připomíná, že třicetiletá cesta české společnosti od pádu totality nemusí samovolně směřovat ke stále vyšším úrovním svobody, zákonnosti a demokracie. Zdanění náhrad patří k případům, kdy státní moc pod pláštíkem zákonnosti zcizuje majetek nepříliš oblíbených menšin, napsal. "Historická zkušenost ovšem učí i tomu, že lhostejnost či přitakávání takovým nepravostem se společnosti obvykle vymstí," doplnil.

Na předložení komunistické novely bez dokumentace, která by údajné nadhodnocení náhrad dokládala, poukázal už dřív pražský arcibiskup Dominik Duka. Zmínil proti tomu parlamentní komisi, která potvrdila nepřemrštěnost cen, s nimiž se při tvorbě zákona o majetkovém vyrovnání pracovalo. Předloha podle Duky narušuje ústavnost a právní jistotu v České republice. Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl hned ve středu uvedl, že novela je vítězstvím populismu nad zdravým rozumem a právním státem.

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi byl přijat po dvacetiletých diskusích v roce 2012. Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Související

Biskup Václav Malý si dodnes váží Václava Havla, s nímž se spřátelil v Chartě 77 i v práci ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Rozhovor

Deset let od úmrtí Václava Havla. Oslovoval mě pravdivostí, uměl se obětovat. Na osud si nestýskal, říká biskup Malý

Tuší, že jej přemůže dojetí, až mu při sobotní bohoslužbě v hlavě ožijí všechny vzpomínky na Václava Havla (†75), od jehož úmrtí právě dnes uplynulo deset let. Pomocný biskup pražský Václav Malý, kterého v disentu pojilo s prvním českým prezidentem velké přátelství, přiznává, že po spisovateli a dramatikovi zůstává v jeho duši prázdno, i když na své životní pouti potkal několik dalších statečných lidí. „Havel mě oslovoval pravdivostí, nepletichařil. Řekl na sebe věci, které by jiný skrýval. Dokonale naplňoval svůj citát a o lásce a pravdě, zvláště když se uměl obětovat pro druhé. Nikdy neopustil své myšlenky a přesvědčení,“ říká v exkluzivním obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz Václav Malý.
Václav Malý.

Hájit lidská práva je součástí životní cesty. Nejsem hrdina, říká držitel francouzského Řádu čestné legie biskup Malý

Biskup Václav Malý, který minulý pátek obdržel nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie, za osobní nasazení v prosazování lidských práv, se nepovažuje za žádného hrdinu, když podporuje a navštěvuje rodiny politických vězňů v zemích, kde vládne diktátorský režim. „Opravdu se necítím jako hrdina či statečný člověk, když projevuji solidaritu rodinám, jejichž členové jsou perzekvovaní. Moje aktivita mě nic nestojí, nic neriskuji. Obdiv si spíše zaslouží političtí vězni, kteří se u nás v padesátých letech dokázali vyrovnat s brutálními podmínkami v komunistických žalářích. Hájit lidská práva je nedílnou součástí životní cesty. Čerstvého ocenění si nesmírně vážím,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz Václav Malý, výrazná tvář československého disentu i Sametové revoluce v roce 1989.

Více souvisejících

Václav Malý církevní restituce KSČM Vláda ČR Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Poslanecká sněmovna Senát ČR

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy