Návrh Václava Klause mladšího, podle kterého by bylo možné trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích, vyvolal bouřlivé komentáře. A to i přesto, že je pod ním podepsáno asi 30 politiků ze sedmi sněmovních stran. Klaus proto začal vysvětlovat, jak to vše vlastně myslí.
Za mazání příspěvků uživatelů by podle návrhu provozovatelům nebo správcům sociálních sítí hrozilo až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Pokud by novela trestního zákoníku prošla, bylo by trestné například neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu. Podmínkou by ale bylo, aby takový příspěvek nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Takový zásah by navíc musel být proveden s úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi.
Někteří novináři i politici ale předlouho pochopili tak, že může být potrestán třeba i uživatel, který smaže komentáře na svém profilu na sociálních sítích. „Pokud smažu něčí komentář na mém FB profilu jen proto, že mě bude štvát, půjdu na 6 měsíců až 3 roky do basy nebo nebudu moct dělat novinařinu nebo aspoň zaplatím pokutu. Návrh novely trestního zákoníku. Evidentně klíčové téma - navrhuje 34 poslanců napříč skoro celou sněmovnou,“ poznamenal například Martin Veselovský.
Kritikou nešetřili ani někteří politici v čele s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem, který zdůraznil, že Facebook je soukromá společnost a stát jí nemá co mluvit do toho, jaká si nastaví pravidla .
Jenže podle Klause je to jinak, než jeho kritici tvrdí. „Zde je návrh zákona včetně důvodové zprávy a všech předkladatelů. Protože některá média popisují něco trochu jiného. Nejde o zákaz toho, že Vy někoho mažete či blokujete na svém profilu,“ vysvětluje.
Koho by tady zákon vlastně měl postihovat? „Jde o to, aby provozovatel sítě Vás neblokoval nebo nemazal příspěvky, pokud nejsou za hranou platných zákonů této země.
Na to by byla pokuta (přestupek). Pokud by tam byl silný veřejný zájem - třeba by zablokovali celou komunikaci jedné politické strany před volbami - pak by šlo o trestný čin,“ dodal Klaus, který na vysvětlenou.
Jeho návrh podepsali poslanci napříč spektrem – s výjimkou Pirátů a TOP 09. A s nimi Klaus evidentně nepočítá ani při případném hlasování. „Piráti budou proti - nikdo z nich mi to nepodepsal (narozdíl od ostatních stran,“ připomněl na faceboku poslanec ODS.
Za ODS novelu podepsali ještě Zuzana Majerová Zahradníková či Jakub Janda. Návrh podpořili i poslanci hnutí ANO Patrik Nacher a Aleš Juchelka, Jaroslav Foldyna z ČSSD, Petr Pávek za STAN, Radim Fiala a Lubomír Volný z SPD, komunista Zdeněk Ondráček nebo lidovec Stanislav Juránek.
Související
Klaus mladší rezignoval na předsedu Trikolóry, strana má dočasné vedení
Václav Klaus mladší nebude kandidovat ve sněmovních volbách
Václav Klaus ml. , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 2 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 2 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 3 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 4 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 5 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 7 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 7 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 8 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 10 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.
Zdroj: Libor Novák