Sněmovnu čeká bitva o návrh ANO a Pirátů, jenž snižuje na dvě pětiny mzdu placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň členy Parlamentu nebo vlády. Kritici z řad ODS a KDU-ČSL mluvili v dnešním druhém čtení v souvislosti s předlohou o pokrytectví a o tom, že voliči vědí, jaké funkce kandidáti do voleb zastávají. Dolní komora rozhodne o novele nejdříve za dva týdny. Bude čelit návrhu občanských demokratů na zamítnutí, garanční výbor pro veřejnou správu ji ale už dřív podpořil.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukazoval na předvolební slib ANO, že politici hnutí nebudou hromadit funkce. "Hnutí ANO hledá alibi, jak ze slibu ven," řekl i v souvislosti se spoluautorkou novely Janou Mračkovou Vildumetzovou, která působí jako hejtmanka. "Návrh si zaslouží zamítnutí," dodal Stanjura.
Mračková Vildumetzová se bránila se slovy, že se do Sněmovny dostala z podle ní nevolitelného místa díky přednostním hlasům. "Jsem historicky první neuvolněná hejtmanka, která pobírá 40 procent odměny zcela v souladu s tímto zákonem. Problém je, že nemám nárok na dovolenou," uvedla. Úprava zákona, kterou za předkladatele uváděla, je podle ní správná a spravedlivá. "Pokud někdo chce sedět na více židlích, ať sedí, ale nepobírá za to stoprocentní odměny," argumentovala.
Lidovec Ondřej Benešík upozornil na to, že každý zastupitel může vykonávat funkci jako neplacenou. Autoři předlohy podle něho dělají ze Sněmovny hlupáky. "Odměny se můžete vzdát, zůstane v rozpočtu kraje nebo obce," řekl. Mračková Vildumetzová naopak tvrdí, že takový postup možný není.
Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) podotkl, že lidé ho stále volí, byť veřejně říká, že bude pobírat dva platy. "Jedině voliči mohli rozhodnout a zvolili mě," podotkl. Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka má změna zákona snížit motivaci k hromadění funkcí, novelu chápe jako "přijatelný kompromis". Ivan Adamec (ODS), který je zároveň starostou Trutnova, opáčil, že ho od dalších kandidatur rozhodně neodradí.
K předloze se sešlo několik pozměňovacích návrhů. Poslanci SPD Tomia Okamury chtějí, aby placení obecní, městští a krajští zastupitelé nepobírali za tyto funkce, pokud jsou zákonodárci nebo členy vlády, vůbec nic. Ivana Nevludová rovněž z SPD navrhla, aby žádnou odměnu nepobírali při souběhu funkcí placení zastupitelé pražských městských částí, a to i v případě, pokud mají placenu funkci v pražském zastupitelstvu.
Piráti chtějí vztáhnout krácení odměn na placené členy obecního a zároveň krajského zastupitelstva. Navrhli také, aby poslanec nebo senátor nemohl pobírat odměny za členství v dozorčích, kontrolních a řídících orgánech krajských, městských a obecních firem a komunální a krajští politici nemohli dostávat peníze za členství v obdobných orgánech státních společností. Horní hranici ročního plnění za účast na jednáních těchto orgánů by ale pozměňovací návrh zvýšil z nynějších 10.000 korun na 30.000 korun. Pirátští poslanci navíc prosazují, aby se na prezidenta vztahoval zákon o střetu zájmů.
Piráti tyto úpravy už navrhovali ve své samostatné novele, kterou jim ale Sněmovna vrátila k dopracování. Ve výboru s nimi při projednávání nynější předlohy neuspěli.
Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39.000 korun do 111.300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117.200 a 128.900 korunami, které náleží primátorovi hlavního města. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82.400 korun.
Související
Volby by vyhrálo hnutí ANO. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé a komunisté
Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit
Poslanecká sněmovna , Zbyněk Stanjura , ODS , Hnutí ANO , Česká pirátská strana , Jana Vildumetzová , Ondřej Benešík
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě